Kirándulás, könyvtárlátogatás, társasjáték, helyesírási verseny, fantáziafejlesztő tevékenységek szerepelnek ezen a héten az uzoni Tatrangi Sándor Általános Iskola minden egységének tevékenységei között, de a diákok még arról is hallanak, milyen volt régen a húsvét előtti böjti időszak s milyen mondókák fűződnek a különböző ünnepekhez. Az Iskola másként hét mottójául az uzoniak egy latin kifejezést választottak: Semper ad meliora!, vagyis Mindig a jobb dolgok felé!
Tegnap az iskolakapun belépve szokatlan csend fogadott. Hamarosan megtudjuk: az elemi osztályok házon kívül vannak, sepsiszentgyörgyi pékséget látogatnak és filmet néznek. A szünetig bekukkantunk egy-két gimnáziumi osztályterembe, kedvünk lenne maradni, beállni a társasjátékba, vagy legalább virtuálisan meglátogatni azokat a franciaországi, spanyolországi híres épületeket, amelyek képeit a nyolcadikosok ragasztják országismertető plakátjukra. A települési szirénázás alkalmával megvalósított sikeres tűzoltógyakorlatról csak utólag hallottunk, a Petőfi-kvízről lemaradtunk, a játékos matematikán és a fizikakísérleten sem vehettünk részt, hisz az ember nem lehet egyszerre több helyen. Ráadásul a bikfalvi, lisznyói és szentivánlaborfalvi óvodában és iskolában is lett volna, amit megnézni, a hagyományos tanítás helyett ezekben az egységekben is másként-napok vannak.
Mindennap lehetünk egy kicsit jobbak, mint korábban, jobbak a tanulásban és mindenféle cselekedetünkben, az egymásra figyelésben – mondta tegnapi látogatásunk alkalmával Szabó Margit iskolaigazgató. Ezt hangsúlyozandó állították össze az Iskola másként hét programjait, és a meghívottak is ezekhez a gondolatokhoz igazították mondandójukat. Az intézményvezető példaként említette Müller Loránd sepsiszentgyörgyi református lelkész előadását, aki a tavalyi El camino zarándokútja kapcsán beszélt a diákoknak a megpróbáltatásról, az önmaga fejlesztéséről, de Végh Nimród sepsiszentgyörgyi evangélikus lelkész és Buzogány-Csoma István szentivánlaborfalvi unitárius lelkész is a jobbá válás lehetőségét hangsúlyozta a tanulókkal való találkozás alkalmával. A tanítók és osztályfőnökök saját személyiségükhöz igazították a programokat, arra figyelve, hogy legyenek változatosak és minél több kreativitásra adjanak alkalmat, ez a hét valóban arról szóljon, hogy másként közelítik meg az ismereteket – hangsúlyozta az igazgató. Szabó Margit úgy véli, a jelenlegi, túlságosan merev oktatási rendszer nem biztosít elég teret a képességfejlesztésre, az Iskola másként héten ellenben lehetőség van többet nyújtani a gyermekeknek, s bár több munkával, egyeztetéssel, szervezéssel jár, megéri.
Idén az Iskola másként hét időpontját az iskolák szabadon választhatják meg február 27. és június 16. között. Háromszéken kevés tanintézmény jelölte az első hetet, de a megye minden körzetében működik egy-két olyan óvoda, iskola, ahol ezekben a napokban tartják a másként-programot.