A régebben épült családi házak, illetve lakások esetében gyakori probléma a penész kialakulása. Vannak olyan helyiségek, ahol makacs módon folyton megjelenik, és rendszeres vegyszeres tisztítást igényel. A penész kialakulásának több oka is lehet, amit - a hatékony kezelés és megszüntetés érdekében - ki kell derítenünk.
Párátlanítás a megelőzés érdekében
Az okok kiderítése és megszüntetése után ahhoz, hogy ne kelljen folyton a penészt irtanunk az otthonunkban, optimális szinten kell tartani a levegő páratartalmát. Ennek legegyszerűbb módja, ha páramentesítő készüléket használunk. A Páramentesítő.hu modern megjelenésű, intelligens berendezései ugyanis nagy teljesítményük és csendes működésük révén hálószobák, nappalik, fürdőszobák, irodák, stb. páramentesítésére kiválóak.
Mi okozhatja a penészedést a lakásban?
Egy régebben épült családi ház még kevésbé korszerű építőanyagokból, korszerűtlen technológiával készült. Lehet, hogy a külső falak vastagsága nem megfelelő. Elképzelhető, hogy a falak alapját nem jól szigetelték, és felszivárog a nedvesség. A nedves falak pedig ideális körülményeket teremtenek a penészgombáknak.
Az is gyakori baj, hogy úgynevezett hőhidak alakulnak ki a lakásban. Ebben az esetben nem szellőzik megfelelően a lakás, a hideg falakon lecsapódik a pára, és beindul a penészedés. Ez fokozottan jellemző a keskenyebb házak esetében, ahol szinte minden helyiségben két hideg, külső fal van.
Lehet a penészedés oka a nem megfelelő falszigetelés is.
Az is előfordulhat, hogy a tető ázik be valahol, ezáltal a beázott területen keletkezik penész.
Ha az ablakok nem szigetelnek megfelelően, a kintről beáramló hideg levegő hatására a benti páratartalom az ablaküvegen és a kereten lecsapódva a fa penészedését fogja okozni. Ez sajnos maradandó károkat tud tenni a fakeretben, hiszen a fának sem a nedvesség, sem a penész nem tesz jót.
Ha szerkezetileg minden rendben van a házunkon, még akkor is előfordulhat a penészedés, ha magas a levegő páratartalma. Ez ugyanis szintén elindíthatja a káros folyamatokat.
Mitől lehet magas a páratartalom a lakásban?
Ha az ideális 45-65 százalékos páratartalomnál többet mérünk az egyes helyiségekben, akkor át kell gondolnunk, hogy mi ennek az oka. A fürdőszoba esetében egyértelmű, hogy a fürdés, a zuhanyzás során gőz keletkezik, amit nem tudunk megfelelő módon kiszellőztetni. A konyhában a főzés okozza a túlzott páratartalmat. Ezenkívül, ha a lakásban szárítjuk a ruhákat, nem is gondolnánk, hogy milyen sok nedvesség párolog el belőlük. Ezek mind azt eredményezik, hogy megnövekszik a páratartalom. Mivel e tevékenységek jellemzik az életvitelünket, és nem szeretnénk lemondani a hosszú zuhanyzásokról vagy az órákon át fővő húslevesről, érdemes párátlanító készülékkel beállítanunk a lakás páratartalmát.
Tehát ha kiderítettük a probléma forrását, akkor meg tudjuk találni a megfelelő kapacitású párátlanító készüléket is, és nem kell folyton a penész ellen harcolnunk. (X)