A modern technológia lehetővé teszi, hogy megkönnyítsük a kerti munkafolyamatokat, így ma már az öntözésnek sem kell fárasztónak lennie. Az öntözőrendszerekkel például teljesen automatizálható a locsolás, tekintve, hogy egy olyan speciális vezérlőegység működteti, amely valamennyi folyamat irányításában segédkezik. Ahhoz azonban, hogy ez így legyen, minden alkatrésznek a helyén kell lennie.
A következő cikkben a mágnesszelepekről ejtünk szót, illetve az ezzel kapcsolatos fő kiegészítőről, a szolenoid szelepről.
A mágnesszelepekről röviden
Az automata öntözőrendszerek kiépítése során mindenképpen szükségünk lesz mágnásszelepekre. Habár más speciális alkatrész is beszerezhető az AutomataÖntözőrendszer.com mágnesszelep kínálatában, de tulajdonképpen most kifejezetten ezt a darabot szeretnénk bemutatni neked.
A mágnesszelep működése a nyomáskiegyenlítés és az elektromágnesesség elvén alapul. A szerkezeten belül a membrán képes elzárni a víz útját a szolenoid kamra bejáratánál. Amikor zárt állapotban van, akkor egy vasmag feszül neki a membránnak, ami akkora nyomást fejt ki, akárcsak a víz a vasmag másik oldalánál.
Az elektromosság képes megmozdítani a vasmagot, így lesz szabad az út a víz előtt. Az áram lekapcsolását követően egy masszív rugó rántja vissza a vasmagot, és újra képtelen lesz áramolni a víz.
Mi is az a szolenoid szelep?
Ez nem más, mint egy tekercs, ami vasmaggal rendelkezik. Amikor elektromos áram éri a tekercset, akkor a vasmag az elektromágneses térben elmozdul, gyakorlatilag így írható le a szolenoiddal ellátott mágnestekercs működési elve. Amikor a mágnestekercs zárt állapotban van, akkor a víz nem jut át rajta. Az elektromos áram nyitja meg a szelepeket, s megkezdődhet a locsolás. Mágnesszelep kínálatunkban különféle kaliberű termékekkel találkozhatsz, s ezek között a speciális szolenoidok is képviseltetik magukat.
Az elektromos áram működése időkapcsoló segítségével szabályozható, de lehetőség van manuális kezelésre is. Kétféle szolenoid is beszerezhető; a döntésünket meghatározhatja, hogy hálózati áramot használunk az időzítő működtetéséhez vagy elemes automatikát. A 24 voltos áramot igénylő szolenoid a hálózati áram elérhetősége esetén jöhet szóba, de az elemes változatok 9 voltos egyenárammal üzemeltethetők.
Öntözéstechnikai beállítások
Egy automata rendszerben bármikor beállíthatjuk a locsolás időtartamát, a kezdési dátumot, sőt, még a vízmennyiség is szabályozható. A minőségi szolenoid vezérelte mágnesszelep hosszú távon használható, tehát nem szükséges minden szezonban új alkatrészeket vásárolni.
Az rendszer kiépítéshez azonban tisztában kell lennünk a talaj adottságaival, a növények vízigényével és a személyes elképzeléseinkkel, csak ezután lehetséges a megfelelő alkatrészekkel dolgozni. (X)