Élő emlék

2023. március 22., szerda, Vélemény
Váry O. Péter

Tudom, hol van az a régi fénykép, de nem akarom előkeresni. Nem akarom, mert arról a fekete-fehér pillanatfelvételről még fiatalkori önmagunk nézne vissza rám: Manó (aki akkor még csupán egy szerény tizenéves kislány volt), Laczkó Vass Robi (aki nagyon jó verseket írt, mégis színész lett belőle), Dancs Artúr (aki később a Repülő becenevet kapta, és most Amerika magyarjait szaporítja) és jómagam, mi négyen félprofilból, az asztal túloldalán ülő Cseke Gáborra szegezve tekintetünket.

Aki éppen mond valamit, talán az élet nagy dolgairól beszél (hivatás, alkotás stb.), de az is lehet, akkor még csak ismerkedtünk, mármint Vele, mert mi négyen már hamarabb egymásra találtunk, egyik-másikukkal azóta is tart barátságunk.

Kis híján harminc esztendeje ennek, az árkosi kastély valamelyik kisebb szalonjának díszes asztala körül ültünk, és vártunk (vágytunk?) valamire. Írók, költők akartunk lenni, híres emberek, akik megváltják a világot – hát, alig huszonévesek voltunk, túléltünk egy rendszert, melynek bukásáról néhány évvel azelőtt még álmodni sem mertünk, s bár a kezdeti eufória akkorra már rég elpárolgott belőlünk, azért még hittünk abban, hogy könyvek által mégiscsak elébb megy a világ. Álmodtunk, és nem akartuk elhinni, hogy ötünk közül csupán Neki adatik meg a könyves ember sorsa.

Mert Gábor addigra már többkötetes szerző volt, négyes különítményünk legidősebb tagjának is születése előtt jelent meg a Forrás-sorozatban első verskötete, aztán szinte évente újabbak, majd regények, műfordítások, és közben a taposómalom az Ifjúmunkásnál, melynek több mint tíz éven át főszerkesztője volt (ez az az időszak, amikor vállaltan az ifjú tehetségek indítására használta fel a Kommunista Ifjúsági Szövetség hivatalos lapját, s majd az Előréhez való távozása után Lazicsra bízta e feladatot), a rendszer bukásának évében még három kötettel jelentkezett – aztán hosszú csend. Gáborra újabb feladatot bízott a sors, újságot kellett csinálnia az egyre szeszélyesebbé váló politikai széljárásban, súlyos gazdasági nyomás alatt, de eközben is igyekezett segíteni a pályakezdőkön, irodalmi pályázatot hirdetett a Romániai Magyar Szóban, megszervezte a pályázat lebonyolítását, a legjobb alkotásokból kötetet szerkesztett, és még arra is futotta erejéből, hogy azok számára, akikben a pillanatnyi láng alatt a tehetség parazsát is meglátta, tábort szervezzen Árkoson.

Ekkor készült az a fénykép, amelyet mégis csak elő kellene keresnem: a még fiatal (akkor nem volt annyi idős, mint én most, akire immár a középkorú jelzőt szokás használni, tehát minden csak viszonyítás kérdése) Cseke Gábor nézne vissza rám, ez az arc maradt meg hosszú ideig bennem Róla, mert bár újságíróvá próbált nevelni (sikertelenül, akkor még makacsul ragaszkodtam a fikciós prózához, de Ő azok közlésére is megtalálta a módot), személyes találkozásaink évekre megszűntek. Aztán újságíró lettem mégis, kötetek szerkesztője is, és immár én kértem kéziratot Tőle a Bartha Árpád-albumba: határidőt, terjedelmet szigorúan betartott, a régi Remingtonon begépelt írás „tiszta” szöveg volt.

Hogy miért éppen Csíkszeredában telepedett le nyugdíjba vonulása után, sosem volt alkalmam megkérdezni Tőle. Kolozsváron született, ott végezte az egyetemet, élete aktív éveit Bukarestben töltötte – a kisvárosi lét talán a nyugodt alkotáshoz kellett Neki. Hiszen újra megfiatalodott itt, visszatérhetett a kezdetekhez, ismét verskötetei jelentek meg, majd regények is, közbeékelve egy-egy riportválogatással, olvasónapló-sorozattal, és közben felfedezte az internetes portálok világát, hát ott kamatoztatta kitartóan és fáradhatatlanul lapszerkesztői tapasztalatát – és hogy ennyi se legyen elég, megírta élete regényét: annak a rendszerváltás előtti harminc esztendőnek a történetét, amely időszakról a legtöbb emlékiratszerző kozmetikázottan írt, Ő azonban kegyetlen őszinteséggel, olykor a bizalmasság határát is túllépő önfeltárulkozással mert beszélni.

Ez volt, ennyi volt Cseke Gábor. Szombaton, életének 82. évében átlépett az elágazó ösvények kertjébe. Azt a régi fényképet mégsem keresem elő. Számomra Ő, az első mentor, már csak olyannak marad, mint azon a kis híján harminc esztendővel ezelőtti árkosi találkozón megismertem: élőnek, mégis emléknek.

 

Borítókép: Albert Levente

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön kire szavaz az elnökválasztás első fordulójában?




eredmények
szavazatok száma 0
szavazógép
2023-03-22: Közélet - Nagy D. István:

Játékfilm helyszíne az oltszemi Mikó-kastély

Olasz–francia játékfilm egyik forgatási helyszíne március 16. és 25. között az oltszemi Mikó-kastély, a műemlék időszakos átengedéséről a megyei önkormányzat döntött a társtulajdonos Bodok községgel egyezségben. Az Edoardo Carlo Winspeare olasz színész, forgatókönyvíró, rendező által rendezett Didi című film készítőjének, illetve az olasz produkciós irodának a kastély tulajdonosai két feltételt szabtak: a helyszín átadása fejében készítenek egy 10–20 perces népszerűsítő kisfilmet a műemlékről, illetve vállalják a kastély felújítása után az épületben létrehozandó Székely Lovas Múzeum belsőépítészeti tervének elkészítését.
2023-03-22: Közélet - Bartos Lóránt:

Készül az új inkubátorház (Kézdivásárhely)

A Központi Régió Fejlesztési Ügynökségének (ADR) vezetője, Simion Crețu még 2019 augusztusában bejelentette, hogy finanszírozásuk révén új inkubátorház épül Kézdivásárhelyen. A bürokrácia fogaskerekeinek lassú forgását jelzi, hogy az építkezés csak a napokban kezdődött el.