Annak ellenére, hogy a világítótestek nem olyan mértékben hangsúlyosak egy enteriőr kialakításában, mint a bútorok vagy kiegészítők, szerepük és elhelyezésük befolyásolja egy helyiség hangulatát.
A rosszul megválasztott fényforrások könnyen egy “félhomályos barlang” érzetét kelthetik. Ebben a cikkben arra vonatkozóan találsz támpontokat, hogy a lakás melyik pontján milyen és mennyi lámpára lehet szükség.
Előszoba és folyosó
Hazaérkezve az előtér fogad minket, és amikor elhagyod a lakást, itt tudod még utoljára ellenőrizni a megjelenésedet. Társasházi lakásoknál, de sok családi ház esetében is ez egy ablaktalan kisebb-nagyobb rész, esetleg folyosó. Ha neked is olyan elrendezésű a lakásod, hogy az előtérbe nem jut természetes fény, akkor keress a ViaLuce Fénystúdió mennyezeti lámpáinak kínálatából olyat, ami semleges fehér színű fényt bocsát ki 4500-6500 K erősségben.
Kiegészítésként választhatsz falra szerelhető irányjelzőket, amik segítenek az esti közlekedésben anélkül, hogy lámpát kéne kapcsolnod. Ez különösen akkor előnyös, ha az előszobai folyosóról nyílik a mosdó, és kisgyermek vagy idős, esetleg olyan betegséggel küzdő családtag van, aki akár éjjel is kimegy az illemhelyre.
Nappali
Az utóbbi évek trendje az amerikai konyhás nappali. Ilyenkor a konyha, étkező és a nappali egy légtérben helyezkedik el. Világítástechnikai szempontból azonban mások az igények, ezért először nézzük, hogy milyen lámpára van szükség a nappaliban. Általában itt ültetjük le a vendégeket, úgyhogy ide is egy megfelelő teljesítményű égőkkel felszerelt mennyezeti lámpa szükséges. Ennek a fénye mellett lehet akár társasjátékozni is.
Praktikus, ha meghittebb fényű lámpákat is elhelyezel itt: például egy szabályozható fényerősségű állólámpát. Az ilyen hangulatvilágítás mellett tudsz tévézni, vagy fesztelenül beszélgetni. Ha olvasólámpával is ki van egészítve, akkor a kanapén vagy egy kényelmes fotelben olvashatsz, rejtvényt fejthetsz.
Konyha
Az alapanyagok előkészítéséhez fényár kell. Az általános világításon túl jó, ha van olyan fényforrás, ami közvetlenül azt a pultot világítja meg, ahol dolgozol. Ez lehet LED csík vagy a bútorba beépített LED égősor. Az étkezőasztal fölé – és ha van konyhaszigeted, akkor afölé is – ajánlott különálló, szabályozható hosszúságú függőlámpá(ka)t választani.
Fürdőszoba
A fürdőszobában is jó fényviszonyokra van szükség, hiszen általában a hölgyek itt sminkelnek, az urak itt borotválkoznak. Este viszont az ellazuláshoz jobban esik a tompább világítás. Megvalósíthatod mindkét igényt az állítható színhőmérsékletű mennyezeti lámpák segítségével. A tükör mellé vagy fölé azonban mindenképp szereltess plusz világítótestet, hogy árnyékolás nélkül láthassa az arcát az, aki a tükör előtt áll.
Nézz körül a ViaLuce Fénystúdió webáruház kínálatában és válaszd ki a modern mennyezeti lámpák közül azt, amelyik a legjobban illik otthonodhoz. (X)