Pontosabban szólva: a Mikók, Mikesek faluközösséget teremtettek a végeláthatatlan bükkerdők közé. A Mikók nevét őrzi is az új falu. A környékből munkára, erdővágásra, hamuzsírégetésre ide hívott és ide sereglett székely népesség bő kétszázötven esztendő alatt magyar ajkú lakóközösséggé ványolta a szakmunkára — üvegfúvásra, -metszésre, -csiszolásra és -festésre — ide telepített nációkat: németet, osztrákot, csehet, szlovákot, olaszt és románt. Utóbbiak nyelvüket nem, de vallásukat, a görögkeletit megtartották, a többiek római katolikus közösségbe tömörültek.
Ez a mai Mikóújfalu, az Olt menti nagyközség. A Bodoki-havasokból aláfolyó Nagypatak völgyében fekvő munkástelepet Gerebencznek hívták. Kis katolikus kápolnájának helyét is ismerjük. Részletesebb történetét jó volna kiadni, addig is marad t. Simon Jakab sokszorosított kézirata, akire mint a község egykori plébánosára nagy szeretettel emlékeznek az újfalusiak. A leendő falutörténet legutolsó fejezetének címe így hangzana: Mikóújfalu ma és holnap. No, de ezt a jelen írja, papírra vetni a második mandátumát töltő polgármester, Nyáguly Vilmos hivatott, akitől azt kértük, szóljon röviden az új esztendő újfalusi feladatairól.
Nyáguly Vilmos: Számunkra az uniós felzárkózásra való felkészülés a legfontosabb, s ez nem más, mint a közművesítés, az infrastruktúra kiépítése, a pályázati lehetőségek maximális kihasználása s nem utolsósorban a tulajdonjog teljes visszaállítása. Ötszázmillió régi lejből a hatodi részen lévő öt családi házhoz bekötöttük a villanyt, eddig a kőbányától kapták az áramot. A faluban sok-sok helyen földgázzal fűtenek. A települést átvágja a DN12-es műút, ám az ebből leágazó utcákat nekünk kell rendben tartanunk. Nemrég készült el a szennyvízhálózat, lesz hát éppen elég tennivaló a munkálatok miatt feltört utcákban, ha nyílik a tavasz. Az utcahálózat korszerűsítésére pályázunk most, márciusban akarjuk letenni a dokumentációt.
— Mire pályáznak még?
— A középületek, a kultúrotthon és a polgármesteri hivatal teljes feljavítására.
— Újfalunak van ivóvízhálózata.
— Igen, a régi. A fővezetéket a főút mentén nem csak ki kell cserélnünk, de az úttest másik oldalán is le kell fektetni. A Burdé nevű hegyrészből kap a falu kiváló minőségű vizet. A szennyvízhálózat kiépítésének 56 százaléka kész. Ez a beruházás értékének 40 százaléka. Tehát a munkálatot folytatjuk. 2009-re maradt a derítőállomás megépítése is. November 28. jelentős nap volt Mikóújfalu életében: négy év vajúdás után meghúzták a határt Málnás és Mikóújfalu között. Harmadik nekifutásra a prefektusi parancsra kinevezett bizottság igazságot szolgáltatott. Három alkalommal ültünk össze, a málnásiak egyiken sem jelentek meg, s a törvény értelmében hiányukban is dönthet a bizottság. A két kőbánya — a Carpat-agregate és a La Farge —, a többségében mikóújfalusi tulajdonban levő Harcsa legelő, valamint a hatodi házak Mikóújfalu területéhez tartoznak. Az itt lakók ugyanis mikóújfalusi illetőségűek voltak, és azok most is. Azt mondom, hogy érdemes volt ezt a keresztutat bejárni, mert mintegy 300 hektárral nőtt a község területe. Mi senkitől semmit nem vettünk el, csak a sajátunkat próbáltuk megőrizni. Nagyon remélem, hogy a határkérdés Sepsibükszáddal is méltányos módon megoldódik.
— Újfalusi álmok, valóra váltható tervek?
— Az nem álom, hogy épül már a modern tornaterem, alá is írtuk a szerződést a hat lakrészes állami tömbházra, tavasszal kezdődik az építkezés. Nagyon nagy vágyam, hogy modernizálni tudjuk a sporttelepen a tekepályát. A földszintes épületre emeletet kellene húzni, s így elszállásolási-étkeztetési lehetőséget is teremtenénk, hiszen a jövőben nagy szükség lenne erre, akárcsak egy konferenciateremre. Ebben a mandátumban szeretném ezeket elérni.
A helyi tanács és a polgármester másik álma egy tájház megépítése. Azt fontolgatják, e célra vagy egy ingatlant vásárolnak, vagy újat építenek. Ebben kerülne méltó helyre a megyei szinten is egyedülálló állandó kőbányászati emlékkiállítás mint idegenforgalmi létesítmény. Október 26-ra, Fejér Ákos születésnapjára, esetleg már a falunapra elkészül Mikóújfalu néhai közkedvelt tanára, a „bicajos király" mellszobra. Értékteremtő és példamutató, hogy ezekben a munkákban részt vállal a Fiatalok Mikóújfaluért (FIMIKE) ifjúsági egyesület, amellyel közösen a nyáron Fejér Ákos megyei biciklis emléktúrát szerveznek. Újfalu önkormányzata kapcsolatot tart magyarországi testvértelepüléseivel: Mikóházával, Mikófalvával és Bálványossal. Ottani pályázati pénzalapból közös találkozót terveznek.