Az egyik legrangosabb tudományos folyóirat, a Nature március 16-i számának címlapján beharangozott cikk szerzői között a sepsiszentgyörgyi Pro Vitam Alapítvány kutatócsoportjának egyik tagja is szerepel, a Nagyszebenből átigazolt Valentin Paul Nicu révén Sepsiszentgyörgy neve először jelenik meg az említett tudományos magazinban.
A kutatás terén ritkán születnek vidékünkön olyan tudományos eredmények, amelyeket nemzetközi síkon is elismernek, ennek egyik oka, hogy kevés a kutatás, ez alól nem kivétel Sepsiszentgyörgy sem – véli Fejér Szilárd, a Pro Vitam kutatócsoport irányítója. A Nature-ban megjelent cikk kapcsán megjegyezte, minden kutató álma, hogy a két legrangosabb tudományos folyóiratban, a Science-ben, illetve a Nature-ben közölhessen, az pedig növeli a dolgozat értékét, ha a címlapon harangozzák.
Valentin Paul Nicu elméleti kémikus tavaly helyezte át kutatási projektjét Nagyszebenből Sepsiszentgyörgyre, ahol a Pro Vitamnál befogadó és támogató közegre talált, itt folytatta a számítógépes modellezését egy jelenségnek, amellyel egy nanoszintű (a nanorészecskék parányi részecskék) anyagkutatáshoz járult hozzá. Az amerikai és olaszországi kutatókból álló csoport tagjaként a Sepsiszentgyörgyön kutató kémikus a vizsgálat tárgyát képező, alakváltó anyaggal kapcsolatos egyik kísérleti eredményt magyarázta meg számítógépes szimulációval – mondta el Fejér Szilárd. Alapkutatásról van szó, de már előrevetíthető a vizsgált anyag felhasználása, például speciális radarokban – tette hozzá.
Lapunk kérdésére, hogy tulajdonképpen miben állt a helyi hozzájárulás ehhez az eredményhez, Fejér Szilárd elmondta, az elméleti kémia olyan, mint egy kísérlet, amit számítógépen végeznek, ehhez meg kell lenniük a megfelelő körülményeknek, a tudományos közegnek és annak a támogatásnak, ami nélkül nincs eredmény. Kutatócsoportjuk büszke kollégájuk eredményére, és örömmel tölti el őket, hogy Sepsiszentgyörgy neve megjelenik a Nature-ban.
Csoportjuk jelenleg a májbetegségek diagnosztizálására vonatkozó kutatást végez egy uniós pályázat részeként, de a Pro Vitam diagnosztikai laboratóriummal együtt fontosnak tartják az utánpótlás-nevelést, ennek érdekében fogadnak diákokat az Erasmus+ program révén és nyári gyakorlatra egyetemi hallgatókat. Ebben a hónapban az Esztergomi Szakképzési Centrum Bottyán János Technikumának két diákcsoportja végezte az Erasmus+ szakmai gyakorlatot a Pro Vitamnál a VET Center Románia szervezésében. A fiatalok képzése érdekében a cég tavaly csatlakozott a helyi StartUp HUB vállalkozásfejlesztési, felnőttoktatási és szakképzési központhoz, nemrég pedig egy sepsiszentgyörgyi szakképzési központ létesítéséért alakult konzorcium egyik alapító tagjaként jegyezték.