Több tekintetben is rendhagyó előadások helyszíne volt pénteken a dálnoki Gaál-kúria, a hallgatóság a névadó família mezőségi ágának színes, kalandos történetébe kapott alapos betekintést Gaal György kolozsvári művelődéstörténész jóvoltából, míg Gazda Árpád újságíró az 1989-es temesvári forradalom és Dálnok nagy szülötte, Dózsa György kivégzésének a helyszíne közötti lehetséges összefüggéseket boncolgatta, sajátos szemszögből közelítve meg a 33 évvel ezelőtt a temesvári Mária téren történteket.
Gaal György előadása kimerítő alapossággal ismertette a család tagjainak esetenként megdöbbentő fordulatokban bővelkedő életét, egészen a dálnoki ősökig (Gaál György és Miklós) visszanyúlva, akik 1644-ben kaptak nemesi oklevelet és címert, majd ezt követően kerültek a család tagjai a mezőségre, ahol több birtokuk is volt Mócson és Magyarkajánon.
Gaal György előadásából egy olyan család története rajzolódott ki, amelynek több tagja Erdély meghatározó szellemi elitjéhez tartozott, orvos- és jogászprofesszorok kerültek ki közülük, illetve jelentős egyházi tisztségeket, világi méltóságokat is betöltöttek többek között Kolozsváron a 19., illetve a 20. század első évtizedeiben. Az ezt követő időszak sokkalta viharosabbnak bizonyult, földbirtokosként alaposan megsínylették az impériumváltásokat, a proletárdiktatúra pedig legtöbbjüket elképzelhetetlen nyomorba taszította, ami végül az 1980-as években a család még élő képviselőinek a kivándorlását eredményezte. Gaal György kivételt képez, ő nem követte szüleit Nyugatra.
Kiderült az is, hogy Erdélyben a mezőségi ágnak a nevet viselő utolsó képviselője Gaal György, a családfa ugyanakkor mások mellett Aspegren-Gaal Zsuzsanna révén nem hal ki, ő jelenleg Norvégiában él két fiával és férjével, és jelenlétével megtisztelte a pénteki előadást. Rajtuk kívül szintén a mezőségi ág további leszármazottai élnek Svédországban. A kúriabeli eseményeken ugyanakkor a dálnoki ág képviselői is részt vettek.
Gazda Árpád újságíró előadását arra a tényre építette, hogy a temesvári Mária téren álló református bérpalota és templom (ahonnan a Tőkés László lelkipásztor és családja melletti kiállásként kezdődő, majd rendszerellenes forradalmi események elindultak 1989 decemberében) annak a helynek a közvetlen szomszédságában található, ahol Dózsa Györgyöt, a parasztfelkelés vezérét 1514-ben kivégezték. A kivégzés helyszínén jelenleg is a Mária-kápolna áll. Gazda Árpád, aki maga is aktív résztvevője és elszenvedője volt 1989. december 17-én a bérpalotánál történteknek, helytörténeti és történelmi tényekkel bőven tűzdelt előadásában egyebek mellett arra kereste a választ: értelmezhető-e az elbukott parasztfelkelés mintegy kiteljesedéseként, hogy évszázadokkal később a kivégzés helyszíne a zsarnokság feletti győzelem egyik szimbólumává vált.