Örökségünk megőrzőiA Gelencei Dalárda

2023. április 5., szerda, Közélet

A Gelencei Dalárda megalakulása egészen az 1990-es évekig nyúlik vissza, amikor az 1989-es rendszerváltást követően az erdélyi magyarságnak megadatott a lehetőség szabadon ünnepelni március 15-ét, az összmagyarság nemzeti ünnepét. Az indulásról és a tevékenységről a dalárda egyik oszlopos tagja, Ilyés Botond János polgármester tájékoztatott.

  • A gelencei férfidalárda március 15-én Kézdivásárhelyen a Gábor Áron téren. A szerző felvétele
    A gelencei férfidalárda március 15-én Kézdivásárhelyen a Gábor Áron téren. A szerző felvétele

A polgármester elmondta: a most 74 esztendős Lukács József volt a férfidalárda – akkori nevén Márciusi Ifjak – megalakításának a lelke, aki a mai napig is lelkes, tevékeny tag, ahogyan Gál Imre zenész is, aki a kezdetektől kíséri a férfidalárda által előadott katonadalokat és -nótákat. A községvezető akkor még gyermek volt.

A lelkes csoport – induláskor közel húsz fővel – 1990 óta minden évben jelen van a március 15-én szervezett gelencei és kézdivásárhelyi rendezvényeken, a hivatalos megalakulás éve 1997 volt, amikor a dalárda hazafias, nemzeti, 1848–49-es forradalmi énekekkel próbálta mélyíteni a résztvevők szívében legnagyobb nemzeti ünnepünk jelentőségét, és feldíszített külön szekéren vonultak fel március 15-én.

2015-ben a dalárda tagjai úgy döntöttek, jó lenne ezeket az énekeket, katonanótákat még jobban elsajátítani, újakat is megtanulni abból a célból, hogy azokat megőrizzék és továbbadhassák a következő nemzedékeknek. Így elkezdtek hetente közös próbára járni, ahol a citerán, hegedűn, harmonikán és fúvós hangszeren játszani tudó tagok zenei kíséretet is biztosítottak a nótákhoz. Attól az évtől kezdődően a dalárda tagjai rendszeresen részt vesznek a Gelencén megszervezett kulturális és hagyományőrző rendezvényeken, és természetesen szívesen vállalnak fellépéseket más települések hasonló jellegű rendezvényein is.

2018-ban Gelencei Dalárda néven kulturális egyesületté alakultak, melyet hivatalosan is bejegyeztettek, és azóta jelen vannak a Csernátonban szervezett Székelyföldi Huszár- és Katonadal Találkozón is. A tagok száma folyamatosan gyarapodott – sajnos nyolcan már elhunytak az alapítók közül –, jelenleg mintegy 30–35 fős a dalárda, de a közösség továbbra is nyitott, szeretettel várják új érdeklődők csatlakozását minden korosztályból, de különösen a fiatalabbak közül, hogy legyen majd, aki továbbviszi az örökséget.

Amióta bejegyeztették az egyesületet, igyekeznek gyarapítani a dalárda eszköztárát, pályázati pénzekből sikerült két rend fellépőruhát készíttetni, a gelencei jellegzetes kék zsinórozású szürke posztó viseletet, illetve egy rend polgári ruhát. Kalapjukon székely szalagot viselnek. A Bethlen Gábor Alapnál is sikeresen pályáztak, az elnyert 600 ezer forintból hangtechnikai felszerelést, hangszórót, mikrofont, mikrofontartót, erősítő- és keverőpultot vásároltak.

Gelence önkormányzata már az indulástól felkarolta a civil kulturális és művelődési törekvéseket, és a Gelencei Dalárda részére 5000 lejes pályázati támogatást biztosított, amelyből sikerült egy hagyományos lovas szekeret vásárolni, amelyen a dalárda tagjai felvonulhatnak a különböző rendezvényeken.

A dalárda nem csak Gelencén, Kommandón és Csernátonban, hanem a környező falvakban és Magyarországon, Várvölgyön és Dunaszentgyörgyön is fellépett. Immár több mint tíz éve a húsvéti határkerülést is a dalárda kezdeményezte. Legközelebb május 6-án a Nádika-feredőnél sorra kerülő majálison lépnek fel. A dalárda jelenlegi vezetője az 51 éves Timár István vőfély.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1221
szavazógép
2023-04-05: Közélet - Bartos Lóránt:

A háromszékiek is csatlakoznak (Országos tüntetés az ukrán terménydömping ellen)

Pénteken nagyszabású tüntetés lesz Románia-szerte az ukrán mezőgazdasági termékek behozatala miatt. A forgalom akadályozásával, a határátkelők lezárásával arra akarják felhívni a figyelmet, hogy az Ukrajnából nyakló nélkül beáramló mezőgazdasági termények tönkreteszik a romániai gazdákat. Az országos akcióhoz a háromszéki Feketeügy Szövetkezet tagjai is csatlakoznak, de minden mezőgazdász részvételére számítanak.
2023-04-05: Közélet - Fekete Réka:

Háromszéki gyermekeket segítenek a jövő üzletemberei (Gazdasági vállalkozás és diakónia)

Arra tanítják közgazdaság szakos hallgatóikat, hogy a jövő gazdasági vezetőiként a profitorientált gondolkodásmód mellett ne feledkezzenek meg környezetükről, jövedelmükből fordítsanak vissza közösségük szükségleteire is – hangsúlyozza Nagy Miriám, a kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Kara magyar tagozatának független szakkollégiuma, a Gazdasági Tanácsadó Klub (GTK) ügyvezetője. Ezt a gyakorlat is igazolja, hallgatóik – akik elmúlt hét végén Háromszékre látogattak – ebben a tanévben a sepsiszentgyörgyi Diakónia Keresztyén Alapítvány (DKA) gyermek- és családsegítő ágazata részére készítenek adománygyűjtő üzleti tervet.