Mindenkinek vannak erős és gyenge pontjai. Van, aki kitűnik valamely tulajdonságával, képességével – mint pl. egy élsportoló, tudós vagy díjazott művész.
A hétköznapi ember sikerei nem ennyire visszhangosak, de ettől még bárki lehet saját környezetében elismert: megbízható kolléga, a legjobb társ, a család összetartója, oszlopa.
Az emberi gyengeségek is szembetűnőek, látjuk is jól őket – főleg a másokét. Az lenne a helyénvaló, ha felleltároznánk a saját gyengeségeinket, hiányzó vagy fejleszteni való képességeinket, hogy kihívásnak tekintve ezeket, dolgozhassunk rajtuk. Mert nem az a legnagyobb probléma, hogy valamit nem tudunk, hanem az, ha nem kezdünk vele semmit.
Tehát, ha hiányzik vagy elromlik valami, kérj segítséget. Ez érvényes nem csak a fizikai, hanem a lelki szükségletekre is.
Az élet minden területén vannak segítő szakemberek – ha az autó elromlik, elvisszük szervizbe; ha bármit tanulni szeretnénk, beiratkozunk tanfolyamra stb. Ezt mindenki tudja, csinálja. Viszont, ha elakadás van az egyén személyes életében, nem ennyire egyértelmű a segítségkérés. A lelki bajok, belső harcok, eltévelyedések, bizonytalanságok titokként őrződnek az ember szívében, nehogy valaki tudomást szerezzen róluk, nehogy fény derüljön a „hibára”. Pedig ugyanaz lenne a megoldás, mint egyéb elromlott dologgal – szervizbe vele.
Ha nem találod helyed a világban, ha nem érzed, hogy életednek célja és értelme van, ha elromlott a házasságod vagy bármilyen kapcsolatod, ha folyton feszült, elégedetlen, boldogtalan vagy – kérj segítséget. A lelki bajok gyógyításában, a lelki egészség megőrzésében igénybe vehető szakember a pszichológus, bizalmi tanácsadó, életvezetési tanácsadó stb. Segítséget igényelni nem szégyen, nem ciki, nem hóbort, hiszen minden egyéb működésünk minősége attól függ, hogy emberként-lélekként mennyire vagyunk egészségesek.
Keresztes Erika bizalmi tanácsadó