Több tucat, román trikolórt lengető tiltakozó fogadta tegnap délután Nagykárolyban Novák Katalin magyar köztársasági elnököt, aki Kölcsey Ferenc szobrának avatóünnepségére érkezett a városba. Az Agerpres hírügynökség beszámolója szerint a tiltakozók kifütyülték a magyar államfőt, sajtóbeszámolók szerint beszédét bekiabálásokkal zavarták meg.
A szoboravatásra összegyűlt tiltakozók plakátokat tartottak a magasba, melyeken azt írta: Ez itt Románia, ez a mi országunk, Egyvalami örök: Erdély román föld! Amikor a magyar köztársasági elnök a nagykárolyi polgármesteri hivatalhoz érkezett, a tüntetők csoportja azt skandálta, hogy Románia!, Éljen és virágozzon Moldva, Erdély és Havasalföld!, miközben a közelben felszerelt hangszórókból magyar dalok szóltak.
Az ország különböző vidékeiről érkezett tiltakozók a sajtónak elmondták: az zavarja őket, hogy a magyar köztársasági elnök nem hivatalos látogatáson tartózkodik Romániában. Azt is kifogásolják, hogy túl sok magyar személyiségnek emeltek szobrot Nagykárolyban.
A Novák Katalin látogatását megelőző napokban a Calea Neamului (Nemzet Útja) szélsőséges szervezet vezetője, Mihai Târnoveanu Facebook-oldalán jelentette be, hogy Nagykárolyba készülnek a szoboravatás napján. Felhívásában úgy fogalmazott: „elegünk van Magyarország képmutatásából, a Romániával szemben támasztott területi követelésekből, minden »diplomáciai« játszmájukból és fő képviselőik minden nem hivatalos látogatásából”.
Kovács Jenő, Nagykároly polgármestere tegnap a közösségi médiában arra kérte a szoboravatásra készülő helybelieket, hogy tegyenek tanúbizonyságot higgadtságról és fegyelemről, ne válaszoljanak az esetleges provokációkra. „Nagykárolynak meg kell őriznie azt a multikulturális, több etnikum békés együttélését igazoló arculatát, ahol románok, magyarok, svábok, romák és más nemzetiségek békében, egymást tisztelve élnek együtt” – fogalmazott a városvezető.
A Krónika arról tájékoztatott, hogy a Nagykárolyban felavatott Kölcsey-szobor a Kézenfogva Testvéreinkkel Sárrétudvari Alapítvány kezdeményezésére a magyar kormány és a magyar–román határszakasz településeit összefogó Európa-kapu társulás, a nagykárolyi önkormányzat és a Nagykároly és Vidéke Kulturális Egyesület támogatásával készült. A 165 centiméteres ülőszobrot a Püspökladányban alkotó Győrfi Lajos szobrászművész készítette.