Progresszív jövedelemadó a szociáldemokraták javaslata

2023. április 26., szerda, Belföld

Progresszív jövedelemadó bevezetését javasolja Marcel Ciolacu házelnök, a kormánykoalícióban részt vevő Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke, a miniszterelnöki tisztség várományosa.

A politikust tegnap a parlament folyosóján kérdezték az újságírók a költségvetési hiány lefaragását célzó koalíciós tervekről, az állami fizetés és nyugdíj halmozásának esetleges betiltásáról. Ciolacu kifejtette, hogy az alkotmány mind a munkához, mind a nyugdíjhoz való jogot garantálja, és nem is lenne méltányos megfosztani egy havi 2000 lejes járandóságú nyugdíjast attól, hogy például a polgármesteri hivatalnál kapusszolgálatot teljesítve kiegészítse jövedelmét. Ezért szerinte egy ilyen intézkedés csak a speciális (nem járulékalapú, külön törvények által szabályozott) nyugdíjakra vonatkozhat, ha az illető jövedelme meghaladja az államelnök havi 25 ezer lej körüli fizetését.

Úgy értékelte: amennyiben nem alkotmánysértő, be lehet tiltani a speciális nyugdíjak és az állami fizetések halmozását (a gyakran korkedvezménnyel nyug­állományba vonuló „speciális nyugdíjasok” visszafoglalkoztatása esetén), de – az állam kiadásairól és bevételeiről lévén szó – a korrekt megoldás az adózási rendszer megváltoztatása lenne, a maga részéről ezt a megoldást javasolta a koalíciós pártok hétfői tanácskozásán. „Küszöbökről van szó, nem többletadóról, nem kettős adózásról. Várjuk a pénzügyminisztérium jelentését, hogy hány állami jövedelem haladja meg az államelnökét, hogy fel tudjuk mérni a helyzetet” – magyarázta Ciolacu, hozzátéve, hogy a 25 ezer lejnél magasabb jövedelmek megadóztatása kizárólag a közszférára vonatkozna, arról nem volt szó, hogy a versenyszférára is kiterjesszék.

A román média beszámolói szerint a kormánypártok hétfői, zárt ajtók mögött zajló tanácskozásukon megegyeztek abban, hogy létszámstopot hirdetnek és lefaragják a dologi kiadásokat a közszférában. Nicolae Ciucă liberális miniszterelnök azt kérte a kormánytagoktól, hogy semmilyen módon ne faragják le a béreket, de béremeléseket se hagyjanak jóvá, amíg a parlament meg nem szavazza az új bértörvényt.

A kormány a tervezettnél alacsonyabb költségvetési bevételek miatt kényszerül takarékossági intézkedésekre. Az adóhatóság szerint az első negyedévben az állami bevételek nagyságrendileg egymilliárd euróval kisebbek voltak a tervezettnél, ami az egész évre kivetítve négymilliárd euróval növelné az amúgy is magas (a GDP 4,4 százalékára tervezett) államháztartási hiányt.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1231
szavazógép
2023-04-26: Pénz, piac, vállalkozás - :

Minivakáció

Több mint 75 ezer turistára számítanak a román tengerparti szállodák működtetői a május elsejei háromnapos hétvégén.
2023-04-26: Belföld - :

A bérek befagyasztása ellen tüntettek a tanügyiek

A közalkalmazotti bérek tervezett befagyasztása és a közszférában meghirdetni tervezett létszámstop ellen tüntettek tegnap három országos oktatási szakszervezet képviselői a kormány székháza előtt.