Hivatalosan szélsőjobboldalinak minősül az Alternatíva Németországnak (AfD) nevű német ellenzéki párt ifjúsági szervezete, az Ifjú Alternatíva (Junge Alternative – JA) – közölte tegnap a német szövetségi alkotmányvédelmi hivatal (BfV).
A szövetségi parlamentben (Bundestag) képviselettel rendelkező AfD ifjúsági szervezetéről több mint három évig tartó vizsgálat után állapította meg az alkotmányvédelem, hogy „kétségtelenül szélsőjobboldali”, és törekvései több ponton ellentétesek az alaptörvény elveivel.
A BfV 2019 januárjában sorolta az alkotmányvédelmi szempontból gyanús esetek közé a szervezetet. Ez a besorolás azt jelenti, hogy vizsgálata során a tevékenységével kapcsolatos nyilvános adatok gyűjtése és elemzése mellett hírszerzési munkamódszereket is alkalmazhatnak.
Thomas Haldenwang, az alkotmányos rendet az országon belülről fenyegető veszélyek elhárításáért felelős nemzetbiztonsági szolgálat vezetője a vizsgálat eredményeiről tájékoztató közleményben kifejtette, hogy a munka előrehaladtával „egyre biztosabbá váltak” a szabadságon alapuló demokratikus berendezkedéssel ellentétes törekvések jelei a JA-nál.
Így például a szervezet nemzetfelfogása nem egyeztethető össze az alaptörvény által képviselt értelmezéssel, alkalmas a sajáttól elértőként érzékelt népcsoportok tagjainak kirekesztésére és „a migrációs hátterű német állampolgárok másodrendű németekként” kezelésére.
A JA „népnemzeti” társadalomképe biológiai feltételezésekre épül, az „etnokulturálisan homogén nemzet” fogalmából indul ki, beilleszkedésre, integrációra képtelennek tartja a nem európai származású embereket, a legnagyobb veszélynek pedig a felfogása szerint szervesen kifejlődött európai népek elpusztítására állítólagosan megszervezett „népességcserét” tartja – fejtette ki a német alkotmányvédelem vezetője. „A menekültek és a bevándorlók elleni agitáció állandó és központi elem a JA tevékenységében, és az idegengyűlölő érvelési mintázatok iszlámellenességgel járnak együtt” – tette hozzá. Kiemelte: az ellenzéki párt ifjúsági szervezete a származás és a vallási hovatartozás alapján ruház fel embereket, különösen muszlim vallásúnak gondolt bevándorlókat olyan negatív tulajdonságokkal, mint „a kulturális elmaradottság és az aránytalanul erős hajlam a bűnözésre, az erőszakra”.
A nemzetbiztonsági szolgálat vezetője arról is írt a vizsgálatot lezáró tájékoztatóban, hogy a legutóbbi, 2021-es Bundestag-választáson csaknem ötmillió voksot gyűjtő – a listás szavaztok 10,3 százalékát megszerző – AfD ifjúsági szervezetének tevékenységében a demokratikus rendszer elleni törekvések is azonosíthatók. Így a politikai ellenfelek, valamint az állam és képviselőinek „rágalmazása és becsmérlése” azt fejezi ki, hogy a JA „nem az adott ügyről folytatandó vitát, hanem a Német Szövetségi Köztársaság demokratikus rendszerének általános lejáratását tűzte ki célul” – fejtette ki Thomas Haldenwang.