Székelyföldi előadás-sorozat részeként az egészségtudatosságról, a megelőzés fontosságáról tart előadást Sepsiszentgyörgyön dr. Papp Huba sepsiszentgyörgyi származású, Budapesten dolgozó holisztikus fogorvos, antropozófus és homeopata orvos. Az érdeklődőknek (szülők, pedagógusok, óvónők) gyermekeket érintő kérdésekről is beszél, egyebek mellett szó lesz tévhitekről, fogszabályozásról, s arra a felvetésre is választ keres, miért félnek még ma is oly sokan a fogorvostól.
Mint dr. Papp Huba fogalmazott, Marosvásárhely és Csíkszereda mellett a számára „legkedvesebb városban, gyermekkora és ifjúsága színterén”, Sepsiszentgyörgyön is előadást tart. A református vártemplom gyülekezeti termében május 5-én, pénteken 17 órától meghallgatható előadásának címe: 9 hónap + 21 év – holisztikus utazás az egészséges fogakért, szervezője a megyeszékhelyi Pro Waldorf Egyesület.
Érdeklődésünkre Papp Huba közölte, alapvető célja az egészségtudatosság, a megelőzés fontosságának kidomborítása. „A mai világban, amikor a reklámokban azt halljuk – hangsúlyozza –, hogy »nincs idő a fájdalomra«, egy pillanat alatt elnyomjuk szervezetünk jelzéseit, ahelyett, hogy figyelnénk rájuk, és az igazi okokat feltárnánk. Banális példa: számos ember egyszerűen kevés folyadékot fogyaszt, s ettől megfájdul a feje, ezek után ahelyett, hogy inna, bevesz egy fájdalomcsillapítót...”
Mint hangsúlyozza, „a holisztikus gyógyászat a betegséget a teljesség jegyében közelíti meg, figyelembe véve azt, hogy minden mindennel összefügg”. Példaként megemlíti, hogy „egy egyszerű influenzát nem pusztán egy vírusfertőzéssel magyaráz, hanem körbejárja a megbetegedett embert: megnézi a táplálkozását, alvását, az aktuális stresszfaktorokat az életében, immunrendszerének állapotát és leterheltségét stb. Minden betegség egy üzenet, egy jelzés számunkra.” Úgy véli, lehet, hogy az érintett az említett influenzát azért kapta el, mert túlpörgött, nem hagy időt a pihenésre, s a betegség egyszerűen megállásra kényszerít: „üljek otthon, pihenjek, aludjak, helyezzem a fókuszomat másra”.
A fogászat kapcsán megjegyzi: számtalan tévhit él például a fluorral, a korai tejfogszuvasodással kapcsolatosan, előadásában ezeket is érinti majd. Vagy – folytatja témáinak említését – a bölcsességfogakat a fogorvosok egy része „feleslegesnek” ítéli és rutinból kihúzza. Továbbá: „Milyen következményei vannak a fogszabályozásnak, divat vagy szükségszerűség? Mikor van igazán rá szükség?” – részletesen kitér ezekre és mindazokra a tényezőkre, amelyek a fogsor szabályos elrendeződését megzavarják, s beszél majd a fogazat és a belső lelki minőségek kapcsolatáról, bemutatja a Dentozófiát, az antropozófus alapú fogszabályozást.
Megpróbálja körüljárni azt is, hogy miért tartanak sokan a fogorvostól, sőt, félnek, rettegnek a fúrótól, az injekciótól, a fogótól, a fájdalomtól. Szerinte mindez elkerülhető, legalábbis a gyermekeink számára, a következő generációk már másképp viszonyulhatnak ehhez a kérdéshez. Mint hangsúlyozza, „a fogászat kompromisszumok művészete és tudománya. Attól a pillanattól kezdve, hogy a fogorvos kénytelen a fúróhoz nyúlni, beleavatkozik abba, amit a természet majdnem tökéletesen megalkotott. Nincs az a tömés, az a fogpótlás, az a fogászati beavatkozás, amely maradandó és tökéletes lenne.”
Mindezek fényében, teszi hozzá, fontos megismernünk és tudatosítanunk, mit tehetünk azért, hogy gyermekeink foga egészségesen fejlődhessen és lehetőleg egy egész életen át az is maradjon. Az előadás végén válaszol a hallgatóság kérdéseire is. Egészségünk megértéséhez nem kell magas szintű tudás, egyetem vagy akár érettségi – összegez dr. Papp Huba. „Hiszek abban – zárja gondolatait –, hogy apró, egyszerű lépésekkel hatalmas változásokat tudunk kiváltani a szervezetünkben. Mi vagyunk felelősek magunkért, azért, hogy milyen példát mutatunk a gyermekeinknek.”