Nicolae Ciucă kormányfő, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke tegnap kijelentette, hogy a miniszterelnök-cserekor egész biztosan lesznek változások, a kabinet összetétele is módosulni fog. Az újságírók kérdésére válaszolva azt is elmondta, hogy a kormányfői tisztséget átvevő Marcel Ciolacué lesz a döntő szó a kinevezéseket illetően, de addig is zajlanak az egyeztetések a pártvezetők között, a pártokon belül, hiszen a miniszterjelöltek listáját jóvá kell hagyniuk a pártok országos vezetőségeinek is.
Rámutatott, mindenképpen tiszteletben tartják a rotációról szóló egyezményt, tekintve azonban, hogy politikai koalícióról van szó, lehetséges, hogy néhány kérdésben lesznek változtatások.
Arra a kérdésre, hogy a rotációkor átveszi-e a kormányfőhelyettesi és a védelmi miniszteri tisztséget, azt válaszolta, hogy még korai hipotézisekről beszélni, idejében megvitatnak mindent. „Még van idő 26-áig” – szögezte le a liberális elnök arra a kérdésre, hogy benyújtja-e ezen a héten Klaus Iohannis államfőnek az új kormány összetételét. Egy technokrata pénzügyminiszter kinevezésének lehetőségét illetően kijelentette: „ha szakember és párttag is lenne egy személyben, az tökéletes lenne”, de nyomatékosította, hogy nem egy elnöki tanácsadóról van szó.
Román sajtóértesülések szerint a kormányfőcsere után az RMDSZ akár ki is léphet a koalícióból: a stiripesurse.ro úgy tudja, az új kabinetben a – jelenleg Tánczos Barna által vezetett – környezetvédelmi, erdészeti és vízügyi tárcára igényt tartana mind a PNL, mind a Szociáldemokrata Párt (PSD). A Maszol hírportál megkeresésére Csoma Botond, az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetője nem kívánta kommentálni a stiripesurse.ro értesüléseit. A portál információit idézve a Maszol azt írja, az RMDSZ-ben többségben vannak azok, akik a koalícióból való kilépést szorgalmaznák abban az esetben, ha a miniszterelnök-csere nyomán felálló új kormányban elvennék az RMDSZ-től a környezetvédelmi minisztériumot, holott – ugyancsak a stiripesurse.ro szerint – az RMDSZ teljesítette kormányzati feladatait, egyetlen olyan ok sincs, amiért a szövetség az eddigi három helyett csupán két minisztériummal maradna, egy megtűrt koalíciós partnerré válva.