Tabudöntés: magyar miniszterelnöke lesz Szlovákiának

2023. május 9., kedd, Világfigyelő

Lemondott az ügyvezető szlovák kormányfő, és Zuzana Čaputová szlovák államfő vasárnap délutáni bejelentése szerint az előrehozott választásokig szakértői kormányra bízza Szlovákia irányítását, amelynek élére a Szlovák Nemzeti Bank alelnökét, Ódor Lajost kérte fel. Várhatóan a május 15-ével kezdődő héten nevezi ki a szakértői kormány többi tagját. Az alábbiakban a Ódor Lajos Mandiner által készített gyorsportréját olvashatják.

Ódor Lajos leendő ügyvezető szlovák miniszterelnök a Szlovák Nemzeti Bank alelnöke, akit a szlovák euró atyjának is tartanak; a politikai karrierrel csak módjával kacérkodó leendő kormányfő személye több szempontból is különleges.

„Fizethetünk euróval, koronával vagy forinttal, lehetnek magasak vagy alacsonyak a kamatok, csak a kormányoknak van lehetőségük a magas árak ellen harcolni” – mondta tavaly egy interjúban Ódor Lajos. A Szlovák Nemzeti Bank alelnöki pozícióját 2018 óta betöltő, 1976-os születésű Ódor egyébként komáromi származású – itt is érettségizett a magyar nyelvű gimnáziumban –, és nem igazán illeszkedik a tipikus szlovák kormányfők sorozatába.

Legelsősorban persze azért, mert magyar.

Mint ahogy Őry Péter, Csallóközcsütörtök polgármestere, a Pro Civis Polgári Társaság vezetője rámutat: ha ténylegesen megkapja a megbízást, mindenképpen tabut dönt ezzel, hiszen a jelenlegi közvélekedésbe igen nehezen fér bele, hogy egy magyar ember magas tisztséget betölthet Szlovákiában, pláne, hogy az országot vezetheti.

A végzettségét tekintve matematikus-menedzser (a pozsonyi Comenius Egyetem Matematika–Fizika Karának vonatkozó szakán végzett) egy egészen más irányvonalat képvisel, mint elődei, a médiavállalkozó, szenvedélyes-belemenős Igor Matovič vagy a most leköszönt Eduard Heger, aki amerikai szeszesital-kereskedelemmel koronázta meg korábbi pályafutását az üzleti életben.

Ódor mögött ennél valamivel kevésbé hangos és egészen más pálya áll: mint a ma7 is megírta róla, „társalapítója a Pénzügypolitikai Intézetnek, a Költségvetési Felelősség Tanácsának és a Szlovák Pénzügyminisztérium Pénzérték Osztályának; aktívan részt vett több fontos szlovákiai gazdasági és politikai döntés meghozatalában monetáris és fiskális területen; több reformkoncepció társszerzője, köztük az euró bevezetési stratégiája, az adó- és nyugdíjrendszer változásai, a költségvetési felelősségről szóló alkotmánytörvénynek”. A reformok közül az egyik, ha nem a legjelentősebb, az euró bevezetésének előkészítése volt.

Dióhéjben egyébként még Ódorról: a leendő ügyvezető miniszterelnök húsz éve foglalkozik állami pénzügyekkel, már 27 évesen a pénzügyminisztérium vezető közgazdásza és a Pénzügyi Politikai Intézet igazgatója volt, többször több funkcióban dolgozott a Szlovák Nemzeti Banknak és tanácsadói bosztásban a pénzügyminisztériumnak, volt az EU Független Költségvetési Tanács Szövetségének alelnöke, vendég­oktatott a Közép-európai Egyetemen, és hat évig tagja volt az úgynevezett Költségvetési Felelősség Tanácsának, mielőtt a jegybank alelnöke lett.

Fontos szempont számára a pénzügyi ismeretterjesztés, amellett, hogy több népszerű kötet szerzője (a legújabb, szlovákul megjelent könyvének címe Gyors­talpaló a zsenialitásról), és több tucat tudományos publikációé (na jó, azért ezeket Ľudovít Ódor néven jegyzi), arra is gondot fordított, hogy például néhány hete előadjon a Pozsonyi Magyar Szakkollégium hallgatói előtt. Itt egyébként olyanokat mondott, mint például: „ne a Google keresőjével vagy a robotokkal akarjunk versenyezni, inkább azokra a dolgokra, területekre összpontosítsunk, ahol a leghasznosabbak lehetünk, hiszen az emberiséget mindig is a kíváncsiság és az új ötletek vitték előre”.
Vagyis kevéssé valószínű, hogy – például úgy, ahogy a szintén magyar származású volt román miniszterelnök, Ludovic Orban – szlovákabb akarjon lenni a szlováknál.
Magyar szempontból Őry szerint Ódor kakukktojás: valószínűleg nem tekintik magyarnak, illetve nem ezt tekintik elsődleges ismérvének, hanem szakmai kompetenciáit ismerik el, még akkor is, ha értelemszerűen politikai döntés is volt, hogy őrá esett a választás.

„Nyilván újabb tabukat lehetne dönteni, ha olyan narratívákat hozna be a közbeszédbe, amelyekkel a hungarofób elemeket vissza lehet szorítani, vagy ha felvetne olyan kérdéseket, amelyek a magyar közösséget érintenek”, hogy ilyen történik-e, jó kérdés. Ahogy az is, mihez tud kezdeni azzal a négy hónappal, ami elméletileg az előrehozott választásokig adatik neki, s ráadásul amelyből kettő nyári szünet, működő adminisztráció nélkül. „Inkább lehet itt arról szó, hogy Čaputováék erőteljes politikai döntést hoztak azért, hogy a széthulló kormány maradványai, köztük a leköszönt miniszterelnök frissen alapított pártja elől elvegyék a reklámfelületet”; Őry hozzáteszi: sor kerülhetett volna erre korábban, mondjuk novemberben is, akkor jelentősen több tere maradt volna Ódornak megmutatni, mire képes.

(Mandiner/Veczán Zoltán)

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 598
szavazógép
2023-05-09: Belföld - :

Hatékonyság és digitalizáció

Mihai Călin Precup pénzügyi államtitkár szerint a következő időszakban nem várható új adók bevezetése, ehelyett az adóbehajtás hatékonyságának növelésére és az adóhivatal digitalizálására összpontosít a kormány.
2023-05-09: Világfigyelő - :

Békülnének a kínaiak, de...

Elengedhetetlennek nevezte a kínai–amerikai kapcsolatok normalizálását Csin Kang kínai külügyminiszter Nicholas Burns amerikai nagykövettel tegnap Pekingben folytatott megbeszélésén, hangsúlyozva, hogy az Egyesült Államoknak korrigálnia kell a tajvani kérdés kezelését és be kell fejeznie az „egy Kína” elv semlegesítésére tett igyekezetét.