Minden nyolcadikos diák és iskolát végzett fiatal válasszon olyan szakirányt az elhelyezkedéshez, illetve a továbbtanuláshoz, amelyben tehetségesnek érzi magát, amihez kedve van, ha pedig később változtatna korábbi döntésén, tegye meg bátran, képezze át magát, találja meg azt a szakterületet, amelyet szeret, mert csak abban tud igazán teljesíteni, amiben jól érzi magát – ez az üzenete annak a találkozónak, amelyet a múlt heti szakmai napok részeként tartottak a sepsiszentgyörgyi Puskás Tivadar Szakközépiskolában diákok, tanárok és vállalkozók részvételével.
Van, aki dolgozik, illetve, aki munkát keres, de nem találja meg a számára megfelelőt, mások nem akarnak dolgozni vagy nem végzik szeretettel a munkájukat, ezért fontos, hogy mindenki egyénenként megtalálja azt a szakmai területet, amely érdekli, amelyben szeretne és képes lenne fejlődni – mondta a felvezetőben Marius Popescu szakoktatásért felelős megyei tanfelügyelő. A munkaerőpiac folyamatosan változik, az oktatásnak a kereslethez kell igazodnia, de a fejlődés feltétele, hogy diák, tanár, munkavállaló és vállalkozó folyamatosan tanuljon – hangsúlyozta.
A tehetséget kell kihasználni
Valamikor a szakmai oktatás biztosította a humán erőforrást a gazdaságnak, jelenleg ez távolról sincs így, ezért fontos, hogy a fiatalok tűzzenek ki elérhető célokat, dolgozzanak, éljenek meg a munkájukból, de ne a pénz diktatúrája határozza meg, ki mit tesz – szögezte le Bagoly Miklós, a Kovászna Megyei Kis- és Középvállalkozók Szövetségének elnöke. Az ASIMCOV vezetője azt tanácsolta a jelen lévő diákoknak, abban fejlesszék magukat, amiben tehetségesek, keressék az érvényesülést személyre szabott feladatokban. Ugyanezt javasolta Vajda Lajos, az ASIMCOV ügyvezető igazgatója is – aki előbbihez hasonlóan több vállalkozói tömörülés kezdeményezője –, mert szerinte Sepsiszentgyörgyön sok lehetőség áll a tanult, szakmailag képzett fiatalok rendelkezésére, tőlük függ, mennyire használják ki ezeket. Példaként hozta fel azokat a fiatalokat, akik a sepsiszentgyörgyi vállalkozói inkubátorházban találták meg a helyüket és sikeresen végzik a munkájukat.
Mátyus Enikő, az InnoHub központ irányítója is itt dolgozik, szerencsésnek tartja magát, mert szereti a munkáját, és általa közel húsz országban fordult már meg. Azt javasolta a Puskás-iskola diákjainak, menjenek egyetemre, próbálják ki magukat az itthonihoz képest más körülmények között, majd térjenek vissza tudással feltarisznyálva.
Színes paletta
Szőke Annamária, a Puskás Tivadar Szakközépiskola igazgatója a jelen lévő diákoktól kérdezte: szerintük a tanult szakma biztosítja-e számukra a jövőt? Van, aki abban bízik, jól választott és a szakiskola elvégzése után könnyen el tud helyezkedni, illetve a cégnél végzett gyakorlati oktatás által már van kilátásban munkahelye, mások váltani szeretnének, a szakközépiskolák végzősei közül akad, aki egyetemre felvételizik. Nagyon színes a paletta, mert a kilencedik osztályban sokan úgy kezdik, hogy alacsony felvételi általánossal érkeznek, részben kényszerből választják a szakoktatást, majd időközben derül ki, kinek mihez van kedve, tehetsége – mondta Szőke Annamária.
Az igazgató kitért a tanári utánpótlás nehézségeire is. Kevés jó szakember akar tanítani, a sikeres vállalkozó nem hagyja ott a cégét azért, hogy diákokat oktasson. Kivétel természetesen akad, a Puskás-iskolának sikerült néhány fiatal kisvállalkozót megnyernie, akik jelenleg tanítanak.
Elkel a segítség
A sepsiszentgyörgyi Diakónia Keresztyén Alapítvány a második hároméves ciklusban segíti a nyolcadikos diákokat és szakiskolai végzősöket a pályaválasztásban. A svájci kötődésű HEKS-EPER Románia Alapítvány által finanszírozott programot Nagy Andrea, a projekt sajtófelelőse mutatta be. Elmondta, a két célcsoporttal gyárakat, vállalkozásokat látogatnak és szakembereket hívnak meg, hogy ismertessék az adott szakterület lehetőségeit. A szakoktatás terén a Berde Áron Közgazdasági és Közigazgatási Szakközépiskolával, valamint a Puskás Tivadar Szakközépiskolával működnek együtt, segítik a diákokat abban, hogy felismerjék saját adottságaikat, és ennek alapján döntsenek arról, mivel szeretnének foglalkozni az iskola elvégzése után.
Nem első alkalom, amikor ez az iskola ad otthont szakoktatási fórumnak, mert úgy tartják, fontos, hogy a mindenkori háromszéki nyolcadikos diákok megismerjék, mit kínálnak számukra kilencediktől, végzőseiket pedig ily módon is eligazítják abban, hogy mit vár el tőlük a munkaerőpiac. Bálint József vállalkozó elmondta, akik 2000 előtt végeztek a szakoktatásban, jobban fel voltak készülve, mint a későbbiek, lazult a fegyelem, és a diákok nem igazán tanulnak, ami meglátszik akkor, amikor gyakorlatra mennek a céghez. De aki komolyan veszi a gyakorlatot, azt meg kell becsülni, a jó munkát díjazni kell – mondotta. Ami pedig a munkaerőpiacon való helytállást illeti, annak alapja a tanulás, mert a jövő az iskolában kezdődik – szögezte le a vállalkozó.