Általános sztrájk a tanügyben

2023. május 18., csütörtök, Belföld

Hétfőtől, május 22-étől általános sztrájkba lépnek az oktatási szakszervezeti szövetségek tagjai – jelentette be a Nicolae Ciucă kormányfővel folytatott tegnapi tárgyalásai után Simion Hăncescu. A Szabad Tanügyi Szakszervezetek Szövetségének (FSLI) elnöke elmondta, a szakszervezeti vezetők csak „vékony ígéreteket” kaptak a miniszterelnöktől. Ezek szerint az új kormány programjában konkrétumok is szerepelnek majd a tanárok bértáblájával kapcsolatban, és az oktatást prioritásnak tekinti majd az új kabinet.

  • Anton Hadăr, Simion Hăncescu, Marius Ovidiu szakszervezeti vezetők. Fotó: Inquam Photos / Sabin Cîrstoveanu
    Anton Hadăr, Simion Hăncescu, Marius Ovidiu szakszervezeti vezetők. Fotó: Inquam Photos / Sabin Cîrstoveanu

„Az emberek mást várnak, és egyértelmű, hogy hétfőtől általános sztrájk lesz. Ez az emberek akarata. A mi megbízatásunk az volt, hogy valami konkrétumot csikarjunk ki” – jelentette ki Hăncescu. Beszámolója szerint a kormányfővel folytatott tárgyalásokon a szakszervezeti vezetők többek között azt kérték, hogy a tanárok bére az inflációnak megfelelően emelkedjen. „Ezt meg lehetne oldani” – jegyezte meg. Szerinte van még lehetőség a szakszervezetek követeléseinek teljesítésére, mert elképzelhető, hogy lesz még egy tárgyalási forduló hétfőn a miniszterelnökkel. „De addig is az üzenetünk világos: május 22-én 8 órától általános sztrájkba lépünk” – mondta a FSLI elnöke.

Hăncescu leszögezte, hogy a szakszervezeti szövetség összesen mintegy 145 ezer tagjának 71,29 százaléka, azaz hozzávetőlegesen 105 ezren lépnek általános sztrájkba hétfőtől. „A törvény értelmében a szakszervezeti tagok sztrájkolnak, a többi alkalmazotthoz nincs közünk” – nyomatékosította.

A Spiru Haret Szakszervezeti Szövetség elnöke, Marius Ovidiu szintén azt mondta, a kormány képviselőinek eddigi javaslatai „nem kielégítőek”. „A bejelentett sztrájk május 22-én, hétfőn elkezdődik szinte valamennyi közoktatási intézményben. Jelenleg semmi okunk nincs arra, hogy felhagyjunk eme szélsőséges tiltakozási formával” – fogalmazott. Hozzátette, a kormánynak kötelessége lett volna gyorsabb megoldásokkal előállni. Ugyanakkor leszögezte, a döntéshozók hitelességével is problémák vannak. „Kollégáink többsége konkrétumokat szeretne látni, nem érik be a nyilatkozatokkal, akkor sem, ha azok a kormányülésen hangzanak el” – magyarázta.

Az Alma Mater Országos Szakszervezeti Szövetség elnöke, Anton Hadăr bejelentette, hogy hétfőtől a felsőoktatásban dolgozók figyelmeztető sztrájkot tartanak. A szakszervezeti vezető ugyanakkor felrótta, hogy bár „a két fontos ember, a jelenlegi és a jövendőbeli miniszterelnök” is hangsúlyozta, hogy az oktatás nemzeti prioritásként fog szerepelni az új kormányprogramban, a munkaügyi minisztériumhoz beterjesztett bértáblajavaslatot nem vállalták fel, bár annak kidolgozásakor a Képzett Románia projektbe foglalt elvekből, illetve Sorin Câmpeanu egykori és Ligia Deca jelenlegi szakminiszter ígéreteiből indultak ki.
 

Jogosak a tanárok követelései

Az Európa Tanács állam- és kormányfőinek reykjavíki csúcstalálkozóján részt vevő Klaus Iohannis államfő elmondta, tájékoztatták a tanügyi szakszervezetek által kilátásba helyezett általános sztrájkról, és kijelentette, véleménye szerint a tanárok béremelési követelései jogosak, tekintve, hogy „meglehetősen nagy” az infláció. Iohannis úgy vélekedett, ha a Képzett Románia program célkitűzéseinek megfelelően nagyon magas színvonalra akarják emelni az oktatást, megfelelő körülményeket kell teremteni: korszerű iskolákat, felszerelt osztálytermeket, orvosi rendelőket, és „gondoskodnunk kell azokról, akik formálják az ifjú nemzedéket, tehát a tanárokról, hogy megfelelő körülményeik legyenek feladataik ellátására. Ezek közül egyik nagyon fontos tényező nyilván a bérezés. A tanárokat valódi értéküknek megfelelően kell fizetni. Ebben igazat adok nekik” – mondta Iohannis.

Az elnök szerint a közbeszédben szándékosan összemosták a tanári fizetések kérdését a tanügyi törvényekével, utóbbiak tervezetében ugyanis nem szerepel előírás a tanügyi alkalmazottak bérezésére, hisz „nem ott a helye”. Ezt a bértáblák országos rendszerében rögzítik, amelyet a munkaügyi minisztérium dolgoz ki az új bértörvény keretében. „Szorgalmazni fogom, hogy a munkaügyi minisztérium kicsit gyorsabb ütemben dolgozzon az új bértörvényen, és a tanügyi bértáblák feleljenek meg a rendszer elvárásainak” – mondta Iohannis, nyomatékosítva, hogy csak jól megfizetett tanároktól várható el magas színvonalú oktatás.
 

Tárgyalnak a kollektív munkaszerződésről

Csütörtökön ül össze első alkalommal a tanügyi alkalmazottak új kollektív munkaszerződésével foglalkozó tárgyalóbizottság – jelentette be tegnap Ligia Deca tanügyminiszter, valamint a Spiru Haret és a Tanügyi Szabad Szakszervezetek Szövetségének elnöke, Marius Nistor és Simion Hăncescu. Közös közleményükben hangsúlyozták, bíznak benne, hogy megtalálják a „legfelelősebb megoldásokat”, amelyek egyaránt szolgálják a tanügyi alkalmazottak, valamint a tanulók és szüleik érdekeit.

A tegnapra meghirdetett kétórás figyelmeztető sztrájk kapcsán leszögezték, a tanügyi alkalmazottak bérezésével kapcsolatos követelések nem tartoznak a kollektív munkaszerződés hatálya alá, így ezekről nem az oktatási tárca képviselőivel kell tárgyalásokat folytatni.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 686
szavazógép
2023-05-18: Kultúra - Mózes László:

A Kárpátok legfiatalabb tűzhányója, a Csomád

Rendkívüli, igazi könyvritkaság – a jelzők fokozhatók, ám inkább érdemes kézbe venni és olvasni a baróti Tortoma Könyvkiadó nemrégiben megjelent tudománynépszerűsítő csemegéjét, az igényes, igazi csapatmunka eredményeként megszületett Csomád-monográfiát. A Kárpátok legfiatalabb tűzhányója, a Csomád – vulkánosság, őskörnyezet, ember és táj című kötet ötven szerző tollából született, hatan szerkesztették – köztük a csíkszeredai Jánosi Csaba geológus –, főszerkesztője pedig a budapesti vulkanológus, geográfus Karátson Dávid. A könyv a Csomáddal kapcsolatos legújabb tudományos eredményeket foglalja össze közérthetően, a nagyközönség számára is olvasmányosan, szépen és gazdagon illusztrálva. És természetesen nem kerüli meg a kérdést: mivel a vulkán fejlődése csaknem egymillió éven át tartott, kitörhet-e még a Csomád?
2023-05-18: Belföld - :

Hírsaláta

BÜNTETIK AZ AUROSOKAT. A bukaresti csendőrség 117 bírságot rótt ki összesen 118 500 lej értékben a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) által a parlamentnél szervezett május 10-ei tüntetés miatt.