Az orvostudomány és az informatika találkozása

2023. május 31., szerda, Pénz, piac, vállalkozás

Nemzetközi kutatók és konzorciumok csapatát erősíti a sepsiszentgyörgyi Egnosis. A háromszéki vállalkozás többéves szoftverfejlesztői tapasztalatával az orvostudomány irányába nyitott. Az egyik kutatási téma lényege, hogy a mesterséges intelligencia (MI) algoritmusai által az orvosi diagnózis felállításában  nyújtanak segítséget.

  • Nemzetközi kutatócsoport találkozója Portóban. Fotó: Egnosis
    Nemzetközi kutatócsoport találkozója Portóban. Fotó: Egnosis

Az Egnosis és a Pro-Vitam Diagnosztikai és Kutatóközpont felismerve a partnerségben rejlő lehetőségeket arra törekszik, hogy a bioinformatikai kutatások világtérképére egyre hangsúlyosabban kerüljön fel Székelyföld. Mindezt úgy, hogy a helyi szakemberek munkájából valós szellemi tulajdon szülessen, amelyet végső soron ugyancsak a helyi közösség javára fordítanának.

Az áprilisban indult Microb-AI-ome projekt célja a világszerte második leggyakoribb ráktípus, a vastag- és végbélrák (CRC) diagnosztizálásának korszerűsítése. A betegek gyakran kerülik a kényelmetlen és intim kolonoszkópiai vizsgálatokat (vastagbéltükrözést), így a vastagbélrákot gyakran csak késői stádiumban fedezik fel. A projekt célja olyan genetikai szűrővizsgálatot használni, amely székletmintából meg tudja állapítani, hogy van-e kóros eltérés a bélflórában, ami vastagbéldaganatra utalhat. Kutatások már bizonyították, hogy a vastagbéldaganatban megváltozik a bélflórát alkotó különböző baktériumok mennyisége. Ezeket a kóros eltéréseket olyan adatmennyiségen lehet kimutatni, amire a legjobb a gépi összevetés. A mesterséges intelligencia ugyanis rövid idő alatt olyan összefüggésekre tud fényt deríteni, amelyre hagyományos módszerek nem képesek, vagy csak több évtizedes kutatás során tudnának eredményt elérni a szakemberek. A Pro-Vitamnál már működik az az új generációs szekvenátor, amellyel egy ilyen szűrővizsgálatot el lehet végezni, a vizsgálatokat pedig majd a projekt során kifejlesztett MI-algoritmusok fogják kiértékelni.

A pácienseknek általában több laboratóriumi kivizsgálást is végeznek néhány év alatt, amelyeket a már meglévő adatokon betanított mesterségesintelligencia-algoritmusok ki tudnak értékelni. Ez a kiértékelés nagyban segítheti a kezelőorvost abban, hogy bizonyos iránydiagnózisokat állítson fel. Az orvos ugyanis nem mindig láthatja át a páciens összes laboreredményét, az MI azonban összképet elemez és segít az adatok értelmezésében.

A példából is látszik, hogy a kutatási projektek lényege abban áll, hogy érzékeny adatok biztonságos kiértékelésével be lehessen tanítani a mesterségesintelligencia-algoritmusokat, amelyek segítik majd a diagnózis felállítását, és előrejelzéseket is mutathatnak.

A digitalizáció továbbra is napjaink csúcstechnológiai eszköze, ami már nem lehetőség, hanem nélkülözhetetlen keret minden ágazatban, magán- és közszférában egyaránt. Ez az orvostudományt sem kerüli ki, egyre több olyan projekt lát napvilágot, melyek korábbi nézetek és megközelítések paradigmaváltásáról szólnak, a mesterséges intelligencia és gépi tanulás pedig korlátlan lehetőségeket rejt a jövő orvostudománya számára. Minderre létezik nemzetközi nyitottság és finanszírozás is, hiszen már 2014 és 2020 között az Európai Unió közel 80 milliárd euróval támogatta a kutatás-fejlesztéseket és azok gyakorlati integrálását a Horizon 2020 projekt keretében. Ugyancsak az EU létesítette az Innovation Radar platformot a nemzetközi kutatások és innovációk bemutatására. Erre a platformra Székelyföldről egyelőre az Egnosis vállalkozás került fel, de Erdélyből is kevés a feltüntetett szereplő. Az Egnosis brand mögött álló sepsiszentgyörgyi Gnome Design vállalkozás 2019-ben nyitott a bioinformatikai kutatás-fejlesztés irányába. Bihari Béla, az Egnosis ügyvezetője szerint a Horizon 2020 projektjeik túlmutatnak az elméleten, és orvosi innovációk üzleti lehetőségeit célozzák meg. Az EU-s projektek eredményei gyakran a disszemináció szintjén maradnak, vagyis a publikált eredmények és a találmányok nem kerülnek be a gazdasági körforgásba. Még annak ellenére sem, hogy a szükséges anyagi erőforrást biztosítja az EU, így a terméket nem a helyi piac fizeti ki, mint általában a „hagyományos” IT-termékek esetében, ráadásul a szellemi tulajdon sem vándorol el az elvégzett munkával együtt. Az Egnosis számára épp ez jelenti a legnagyobb motivációt: székelyföldi vállalkozásként élni az alkotás és a szellemi tulajdon jogával, világszintű újdonságokat elsők közt szabadalmaztatni és haszonélvezni itthon, a helyi közösséggel.

Fejér Szilárd kutató, a Pro-Vitam magánklinika ügyvezetője az együttműködés lényegét abban látja, hogy innovatív módszerekkel próbálnak a rendelkezésre álló adatokból új szolgáltatásokat fejleszteni. Elmondása szerint az egészségügyi rendszer megfelelően informatizált, az értékes digitális adatokból a mesterséges intelligencia és gépi tanulás alkalmazásával az idő eddigi kritikus kérdése is kedvező megoldásokra talál. Az együttműködés során a két doménspecifikus tudás, az orvostudomány és az informatika találkozásából olyan egységes platform létrehozása a cél, amely alkalmas egyesített és adatvédelmet megőrző gépi tanulási algoritmusok futtatására, fejlesztésére és közzétételére globális szinten. A kutatási eredményeket elsőként itthon ültetik gyakorlatba, így a nyers adatok elérésétől a termék és szolgáltatás fejlesztéséig a teljes szabadalmaztatási jog kiaknázására nyílik lehetőség.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1222
szavazógép
2023-05-31: Pénz, piac, vállalkozás - :

Befejezés előtt a közösségi akciók (Sepsi Prospera)

A 2021 júniusában indult Prospera projekt, amely a gazdaságilag elmaradt városrészek felzárkóztatását tűzte ki célul, lassan a végéhez ér. Habár az eredeti terv szerint a projektnek júniusban kellene zárulnia, tekintettel a még teljesítésre váró mutatókra, a zárást év végére tervezik a lebonyolítók. Ez nem vonatkozik minden tevékenységre, elsősorban a szociális és képzési tevékenységek folytatódnak, a projektben szerepet vállaló Háromszéki Közösségi Alapítvány közösségi munkája nagymértékben befejeződik.
2023-05-31: Irodalom - Farcádi Botond:

Angyalok a fügefán (Kali Ágnes és Lövétei Lázár László köteteinek bemutatója)

Eredetiség és minőség – leginkább ez, meg talán a metafizikai boltozat köti össze Kali Ágnes Megvakult angyalok és Lövétei Lázár László Zákeus fügefája című köteteit, melyeket szombat este hatalmas érdeklődés közepette mutattak be a SepsiBookon a Kalligram Kiadó rendezvényeként. A beszélgetést vezető Mészáros Sándor irodalomkritikus felsorolását még azzal egészíthetnénk ki, hogy közös a kiadó is, hisz mindkét verseskötet a Kalligramnál jelent meg, ráadásul mindkét szerző székelyföldi.