Megyei kórházÖt orvos felmondott, bizonytalanság a neurológián

2023. június 2., péntek, Közélet

A kilenc neurológus szakorvosból július 1-jétől öten elhagyják a sepsiszentgyörgyi Dr. Fogolyán Kristóf Megyei Sürgősségi Kórházat, emiatt a két neurológiai járóbeteg-rendelő egyikében felfüggesztik a páciensek fogadását, de a maradó négy orvossal az állandó ügyeletet sem lehet biztosítani, a lefödetlen napokon a súlyos sürgősségi eseteket Brassóba küldik – jelentette be szerdai sajtótájékoztatóján András-Nagy Róbert kórházmenedzser dr. Keresztesi Artúr orvos-igazgató jelenlétében. 

  • Súlyos gondot jelent a megyei kórháznak a neurológiai osztályon kialakult helyzet.  Albert Levente felvétele
    Súlyos gondot jelent a megyei kórháznak a neurológiai osztályon kialakult helyzet. Albert Levente felvétele

Az öt felmondott neurológus közül ketten Brassóból ingáztak, ők nem vállalják tovább a mindennapi utazás nehéz­ségeit, és van, aki magánrendelőben kívánja folytatni tevékenységét, és abban a formában köt majd szerződést a megyei egészségbiztosítási pénztárral, tehát az okok személyes és nem személyes eredetűek – részletezte az intézmény menedzsere. Marad tehát négy orvos, név szerint dr. Ioana-Elena Popescu, dr. Téglás Ágnes, dr. Gáll Zsuzsanna és Dávid-Szuhánszky Réka. 

Újságírói kérdésre válaszolva András-Nagy Róbert kifejtette: feltételezése szerint a távozó orvosok közül dr. Tompa György osztályvezető főorvos – aki több mint harminc éve megbecsült szakorvosa a kórháznak – vállalhatatlannak érzi, hogy továbbra is ő feleljen az osztályért, ahol ennyire bizonytalan helyzet alakult ki.

Legkevesebb három területen lényeges átszervezést terveznek: átmenetileg megszüntetik a páciensek fogadását az egyik neurológiai járóbeteg-rendelőben, az ügyelet nélkül maradó napokra visszavezetik az egykori kontravizit-szolgálatot a neurológiai osztályon, ahol a sürgősségi esetek ellátására szorítkoznak és csökkentik a krónikus betegek bennfekvési idejét. Nagy érvágás lesz a járóbeteg-rendelés csökkentése, itt évente hatezer pácienst vizsgálnak meg, ezért minél hamarabb vissza szeretnék állítani mindkét rendelő működését, miként az ügyeletekre is keresik a megoldást. Megkezdték a tárgyalást két rezidens orvossal, akik most nem Sepsiszentgyörgyön dolgoznak, csakhogy a létszám­stop miatt jelenleg nincs mód felvételre. 

Az ügyeletre vonatkozóan dr. Keresztesi Artúr orvos-igazgató elmondta, eddig is teljesítettek külsősök szolgálatot az osztályon, ezután még nehezebb lesz, mert egy orvosnak havonta négy-öt ügyeletnél többet lehetetlen vállalnia, ráadásul átlagban naponta nyolc sürgősségi esetet kell ellátniuk a neurológusoknak, ennek gyakran a fele az ügyeleti órákban érkezik. Ezért a lefödetlen napokon délutáni kontravizitet vezetnek vissza, amikor az osztályra beutalt betegeket látogatja az orvos, valamint ellátja a sürgősséget. A fennmaradó időben a sürgősségi osztályra hárul, hogy megfigyelje a beteget, akit másnap átadnak az osztálynak, ha pedig súlyos agyértörténésről van szó, a pácienst a mentő egyenesen Brassóba szállítja, ha szükséges, ott végzik el a vérrögoldó beavatkozást (trombolízis). Azokon a napokon, amikor a megyei kórházban van ügyeletes neurológus, ezt az intravénás kezelést itt alkalmazzák a lehető legrövidebb időn belül, ahogy a beteg beérkezett a sürgősségre – részletezte a menedzser.

Újságírói kérdésre válaszolva András-Nagy Róbert elmondta, meggyőződése, anyagi háttere is van annak, hogy több orvos távozik a megyei kórházból, mert az ügyelet nagyon megterhelő, és ennek órabére nagyjából fele annak, amit rendes munkaidőben kapnak az orvosok, ugyanakkor a magánrendelőben nagyobb bevételre tudnak szert tenni. A folyamatos építkezés miatt kialakult rossz munkakörülmények szerinte nem befolyásolták az orvosok döntését, a szakmai lehetőségek, a megfelelő vizsgálati eszközök pedig adottak, erre nem lehet panasz – véli a menedzser. A kórházvezető nagy gondnak tartja az orvos- és asszisztenshiányt, amely az egész országot érinti, és nem ért egyet azzal, hogy nem lehet külön jutalmazni azokat, akik többet dolgoznak másoknál, illetve minőségibb munkát végeznek. 

 

A kórházi fertőzések visszaszorításáért

A szerdai sajtótájékoztatón András-Nagy Róbert beszámolt arról az uniós pályázatról is, amely révén nyolcmillió lejt nyert az intézmény a kórházi fertőzések megelőzésére, visszaszorítására. Bár a kórházak által bejelentett adatok szerint a sepsiszentgyörgyi megyei kórház nem áll rosszul országos viszonylatban ezen a téren, itt a beutalt betegek 0,8 százalékát érintik ilyen fertőzések, a megelőzés, felismerés és az esetszám csökkentése terén tenni kell – hangsúlyozta a menedzser. A tavaly decemberben benyújtott pályázatra múlt héten kapták meg a kedvező választ, a megítélt összegből laboratóriumi felszereléseket, tisztító- és fertőtlenítőberendezéseket, a sebészeti beavatkozásokhoz szükséges orvosieszköz-csomagokat vásárolnak és felújítják a mosoda felszerelését. 

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1239
szavazógép
2023-06-02: Belföld - :

Soós Zoltánt vizsgálja a DNA

Soós Zoltán, Marosvásárhely polgármestere közösségi oldalán bejelentette, a DNA vizsgálatot folytat ellene hivatali tisztségekbe való alkalmazások ügyében.
2023-06-02: Kármentő - Kuti János:

Rossz és jó himnuszok

Ismét úgy nyilvánult meg Novák Katalin, Magyarország elnök asszonya, ahogy nem kellett volna. Pedig a román külügyminisztérium már többször is figyelmeztette az ide látogató magyar politikusokat, hogy vigyázzanak a szájukra (amit jobb, ha befognak), ha megszólalnak. De a magyarok, nagyon úgy látszik, nem ismerik a jó magyar szólást: ne szólj, szám, nem fáj fejem!