A nyelvvel és a hagyománnyal dolgozom

2023. június 9., péntek, Irodalom

Nyolc kulcsszó köré építette volna fel Vincze Bence kultúraszervező a Parti Nagy Lajos költővel, íróval a SepsiBookon zajlott portrébeszélgetést, végül talán két témát tudtak körüljárni: a posztmodern és az irodalmi kánon kérdéskörét.

  • Fotó: Albert Levente
    Fotó: Albert Levente

Merthogy Parti Nagyot posztmodern költőfejedelemnek becézik, vetette fel Vincze Bence hatodik vagy hetedik kulcsszóként, ami „baromság”, hárított a költő, és magyarázta is: egyetlen, egységes irodalmi kánon nem létezik, annyi kánon van, ahány olvasó, a közoktatási rendszerben alkalmazott Petőfi – Ady – József Attila nyomvonal lehetne talán a legerősebb vonalvezető, de nem az egyetlen és nem is teljes, így hát az ember nem is válhat bátor olvasóvá, ha a kánont követi. Hogy ő maga is tananyaggá vált, azt a posztmodern könnyű taníthatóságával magyarázta, az irányzatról pedig – melyet sokan lecsengettnek tartanak – kifejtette: egy mozgalom nem úgy ér véget, mint a járdaszegély, a posztmodern meghatározta az ezredforduló művészetét, nem múlik hát el nyomtalanul.

A rombolás és újraépítés kérdésköre adta meg a lehetőséget Parti Nagynak arra, hogy írói műhelyéről beszélhessen: az író a nyelvvel dolgozik, ugyanazzal a masszával, mint Arany is dolgozott, hát változtatni akar rajta: lerombolja és újraépíti, játszik vele, hiszen az a célja, hogy minél kisebb területen minél több jelentést belevarázsoljon a szövegbe. A nyelv nem hagyja cserben az embert, az ember igen a nyelvet, ha már nem akar játszani vele. Ilyen megközelítésben a nyelvrontás, az irodalomalattiság szintén fontos témák számára, ezért született meg két alteregója is, Sárbogárdi Jolán és Dumpf Endre. És meseírásra is adta a fejét, amikor már „kicsit elegem lett ebből a dzsuvás magyar nyelvből”, mondta, bár az újraépítést ebben az esetben nem egy radikálisan más nyelv kitalálásában látta kivitelezhetőnek, csupán „ráfeküdt” a létező mesenyelvre.

Hogy most mi foglalkoztatja? „Főállásban” egy régen megkezdett, félig-meddig családtörténeti beütésű prózán dolgozik, emellé mindig akad más is.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint ki lenne a legjobb államelnök Romániában?











eredmények
szavazatok száma 433
szavazógép
2023-06-09: Irodalom - Farkas Réka:

A minden elveszítésének ­szabadsága (Visky András a SepsiBookon)

Sikerként robbant be tavaly Visky András Kitelepítés című regénye, lelkesen fogadta a kritika és az olvasóközönség egyaránt, nem csoda hát, hogy Sepsiszentgyörgyön a Sepsibookon is nagyon sokan kíváncsiak voltak a szombat esti beszélgetésre. Zsúfolásig megtelt a Porond, sokan állva követték a Juhász Anna által vezetett beszélgetést, mely kettejük között immár a sokadik révén éppen csak bepillantást nyújtott a regénybe, a szerző életébe, gondolataiba.
2023-06-09: Irodalom - Farcádi Botond:

Kemény István nagy szavakról és a költő szerepéről

Furcsa dolog a költőség, ha szerencséje van az embernek, egyszer csak rámondják, hogy az, s bár ki lehet érdemelni, még mindig nem hangzik olyan komoly foglalkozásszerűnek, mint például írónak lenni. Önreflexív, olykor önironikus, de leginkább egyszerűen csak értelmes beszélgetést folytatott egymással Kemény István író, költő és Vincze Bence szerkesztő a Sepsibookon szombat délután, mely során érintették a költő és a vers változó szerepét, de szó esett az olyan nagy szavakról is, mint a szerelem.