A megyei vidékfejlesztési hivataltól kaptuk a hírt, hogy múlt szerdán az országos Vidéki Beruházásokat Kifizető Ügynökség (AFIR) és a mezőgazdasági minisztérium honlapján megjelent a fiatal gazdák vidéken történő megtelepedése támogatásának (DR 30-as) ideiglenes eligazító füzete. A fiatal gazdák támogatásánál 250 millió euró lesz pályázható, és július közepétől várható a kiírás. A támogatás idéntől egységesen 70 000 euró, a fiatal gazdának nem kell önrészt biztosítania.
Az ideiglenes füzet megjelenéstől számítva egy hónapig várják az érdekeltek módosító javaslatait és észrevételeit. Utána a munkacsoportban megvitatják a beérkezett javaslatok jogszerűségét és hasznosságát, döntenek arról, hogy bekerülnek-e vagy sem a végleges eligazító füzetbe. Ezt követően kerül fel a pályázati eligazító füzet végleges változata az ügynökség honlapjára. A vidékfejlesztési szakemberek tapasztalata szerint ebben nem lesznek majd lényeges változások az ideiglenes füzethez viszonyítva.
Az intézkedés nagyon népszerű volt a megyében, több száz fiatal pályázott sikeresen az előző években a 40 és 70 ezer euró közötti támogatásra. Az új stratégiában a 70 000 eurós, nagyobb támogatási összeg megszerzését nem kötötték az ökogazdálkodásra való áttéréshez, illetve a termékfeldolgozáshoz, mint az előző években, egységesen 70 000 euró lesz. Lássuk egy kissé bővebben, melyek a fiatal gazdáknál a pályázási feltételek az új vidékfejlesztési stratégiában, hiszen több változás is történik az előző évekhez képest.
Az intézkedés keretében nem különítenek el alapot a hegyvidéken gazdálkodó fiatalok pályázataira, mint az előző években, de a pontozásnál plusz pontszámot kapnak. Erre visszatérünk még a pontszerzési lehetőségek bemutatásánál. A hegyvidékhez tartozás alapfeltétele, hogy a mezőgazdasági területek több mint 50 százaléka hegyvidéken legyen, ugyanígy az állatok is, valamint a cég székhelyének szintén a hegyvidéki zónában kell lennie.
Pályázási feltételek
A pályázó fiatalnak 41 év alattinak kell lennie a pályázat letevésekor, és megfelelő szakmai tapasztalattal kell rendelkeznie.
A gazdaság nagysága, értéke 12 000 és 100 000 euró SOC közötti lehet, viszont a hegyvidéken gazdálkodók esetében elégséges a 8000 euró SOC. A területhasználat és a 12 000 vagy 8000 eurós SOC feltétel bizonyítására elfogadott a saját terület, a bérelt területek és a teljesen (például az idősektől vagy a mezőgazdasággal felhagyóktól) átvett gazdaságok területe, illetve állatállománya. (A SOC elnevezés azonos az eddig használt SO elnevezéssel, csak most hozzátették a „coefficient” szót, így lett Standard Output Coefficient, vagyis SOC.)
Köztudottan minden növényfajnak hektáronként és minden állatfajnak és állatkategóriának megfelel egy bizonyos SO-érték, így a fiatal, ismervén a gazdaságában termelt növényfajokat, illetve a gazdaságban tartott állatokat, könnyen kiszámíthatja a gazdasága SO-értékét. Példaként: egy hektár búza SO-értéke 614 euró, egy hektár árpa 529, zab 331, szemes kukorica 641, burgonya 3167, repce 647, cukorrépa 1449, zöldség mezei termesztésben 6196, zöldség melegházban 27 507, silókukorica 1029, lucerna és here 662, legelő és kaszáló 295, gyümölcsös 2812 euró, egy fejőstehén 1200 euró, előhasú növendék 801, anyajuh 54, anyakecske 112, koca 262, hizósertés 388, tojótyúk 21, méhcsalád 59 euró.
Fizikai személyként nem lehet pályázni, engedélyes magánszemély (PFA), egyéni vagy családi vállalkozás vagy cég formájában kell bejegyeztetni a gazdaságot. A mezőgazdasági vállalkozás cégbírósági bejegyzése nem lehet régebbi, mint két év, ugyanígy, az APIA-s vagy az állategészségügyi nyilvántartásba vétel sem haladhatja meg a két évet.
A kifizetési ügynökséghez a területalapú kérést az új gazdálkodási forma szerint kell letenni, vagy ha fizikai személyként tették le, kérvényezni kell az új gazdálkodási formára való átírást és új gazdasági kódot, a gazdaságban levő állatokat szintén át kell íratni az új vállalkozásra. Az előző évekhez képest változás, hogy az APIA-hoz való bejegyzés, vagyis a támogatások igénylése fizikai személyként vagy cégként nem lehet régebbi, mint két év. Az előző években megengedett volt, hogy valaki fizikai személyként mát több mint két éve szerepelt az APIA-nál területalapú vagy egyéb támogatási kéréssel. A cég lehet régebbi is, azzal a feltétellel, hogy a pályázó az APIA-hoz csak az előző két évben jelentkezett be, és nem volt azelőtt mezőgazdasági aktivitása, illetve mezőgazdasági tevékenységi, azaz CAEN-kódja.
Ha egy cégnek több tulajdonosa van, a fiatal pályázónak a részvények több mint felét kell birtokolnia, valamint be kell mutatnia az adminisztrátori felhatalmazást a többi részvényes részéről. A pályázó fiatalnak nem lehet része mezőgazdasági tevékenységet folytató másik cégben. Fiatal mezőgazdász család esetében a családból csak egy személy pályázhat a támogatásra. A fiatal pályázó nem pályázhat más stratégiai intézkedésre, csak azután, miután megkapta a támogatás második részletét is.
A megfelelő szakmai tapasztalat azt jelenti, hogy a pályázónak felsőfokú vagy mezőgazdasági középiskolai végzettsége van, szakmai képzésen vett részt, vagy vállalja, hogy a második részlet kifizetéséig elvégez egy növénytermesztési vagy állattenyésztési szakmai képzést, a gazdaság típusának függvényében. Viszont ha nincs semmiféle dokumentuma a képzésekről, elfogadják szakmai tapasztalatként a mezőgazdaságban végzett, összesítve legalább 12 hónap munkát az utóbbi tíz évben, ezt az alkalmazottak adatbázisában (REVISAL) szereplő adatokkal, valamint munkaadói nyilatkozattal kell igazolni.
A művelt, használt földek esetén – legyen az saját tulajdonú vagy bérelt mezőgazdasági terület – a használati jognak fednie kell a pályázat háromévi megvalósításának időtartamát és az ötéves követési időszakot. Vagyis a bérleti szerződést legalább nyolc évre kell megkötni.
A pályázattal együtt a pályázónak egy egyszerű üzleti tervet is le kell tennie. Az üzleti terv tartalmazza a gazdaság jelenlegi helyzetétnek leírását, valamint a pályázó tervét a gazdaság fejlesztésére és korszerűsítésére. A fejlesztési beruházásoknak a kapott támogatás legkevesebb 40 százalékát kell kitenniük. Beruházásnak számíthat például a mezőgazdasági gépvásárlás, az ökogazdálkodásra való átállás költségei, a precíziós mezőgazdaság megvalósítása, öntözőberendezés vásárlása stb. A technológiai és anyagköltségek (pl. vetőmag, műtrágya vagy gázolaj vásárlása) nem számíthatók beruházásnak.
Ugyanakkor az üzleti tervnek magában kell foglalnia annak a leírását is, hogy a pályázó hogyan valósítja meg a termékei értékesítését három év alatt, amelynek az első részlet 30 százalékát kell kitennie, vagyis gyakorlatilag 15 750 euró értékben kell terményt értékesíteni hivatalos úton.
A jövő heti Gazdakörben az egyéb feltételekről, a támogatás értékéről és a pontszerzési lehetőségekről tájékoztatunk.