Az élőszavas népmesemondást népszerűsítik, erősítik

2023. június 20., kedd, Közélet

A hét végén Sepsiszentgyörgy testvérvárosában, Veszprémben megalakult a Világszárnya Magyar Népmesemondó Szövetség; alapítóinak egyike egy háromszéki civil szervezet, a szövetséghez elsőként a kisbaconi Benedek Elek Emlékház csatlakozott. A Pannon StoryFest – Nemzetközi Történetmondó Fesztivál idei rendezvényén magyar, illetve más országok mesemondói vettek részt, Sepsiszentgyörgyöt Bedőházi Beáta mesepedagógus, mesemondó, a Szóperencia Egyesület alapítója, valamint Szabó Enikő meseterapeuta, mesemondó képviselte.

  • Fotó: Hype Prod
    Fotó: Hype Prod

A Kézdivásárhelyen bejegyzett Szóperencia Egyesület mellett a Csűrdöngölő Kulturális Egyesület (Tura), a Szávitri Alapítvány (Miskolc) és Tekergő Meseösvény Közhasznú Egyesület (Budapest) többéves, a magyar népmeséket és az élőszavas mesemondást népszerűsítő tevékenységük hozadékaként határoztak a Világszárnya Szövetség megalapításáról. Mint azt tájékoztatójukban jelezték, fontosnak tartották, hogy a közös munkát, összetartozásukat egy érdekképviseleti szervezet kereteiben is folytassák. Feladatuknak tekintik az élőszavas népmesemondás népszerűsítésén túl a magyar népmesemondó szervezetek szakmai képviseletét, érdekvédelmét, akárcsak az együttműködési lehetőségek megteremtését is. Fontosnak tartják továbbá az élőszavas népmesemondással foglalkozó szervezetek támogatását és összefogását, kapcsolattartásuk elősegítését  az egész Kárpát-medencében. „Hisszük, hogy az élőszó összeköt bennünket, és egyesült erővel tudjuk átörökíteni a múlt hagyományait a jelenünk kultúrájába, ezzel éltetni az elődeinktől kapott szellemi kulturális örökséget” – szögezik le közleményükben.

Kiemelik, „az élőszavas mesemondás lehetőséget teremt az ősi közösségi anyagnak az állandó/folyamatos megfiatalodására/megújulására, hogy a történetek mindig a jelenkor nyelvén szólalhassanak meg. Minden mesemondó egyéni módon közelíti meg a mesék világát, ez a sokszínűség teszi gazdagabbá az élő, elbeszélő művészetet.”

A Világszárnya Magyar Népmesemondó Szövetség gyarapítani kívánja tagságát, így olyan civil szervezetek és társaságok csatlakozását várják, akik maguk is élőszavas népmesemondással foglalkoznak. Mint jelezték, elsőként éppen a kisbaconi Benedek Elek Emlékház lépett be a szövetségbe. Bíró Boróka Júlia, az emlékház kulturális menedzsere, Benedek Elek ükunokája jelezte, örömmel vették tudomásul a népmesemondó szövetség megalakulását. „A mese az, amely összeköt bennünket, a Benedek Elek Emlékházat a népmesemondók, az élőszavas mesemondással foglalkozók körével. Fontosnak tartjuk a magyar mesekincs megőrzését, éltetését napjainkban is, valamint a továbbörökítését. Mindennek egyik nagyon fontos színtere az élőszavas mesemondás” – fogalmazta meg.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint ki lenne a legjobb államelnök Romániában?











eredmények
szavazatok száma 520
szavazógép
2023-06-20: Közélet - :

Hogy tudjuk, mit iszunk

Régi óhajuk teljesült a sepsiszentgyörgyieknek: a város legismertebb forrásaihoz, ahonnan sokan visznek haza ivóvizet, tájékoztató táblákat helyezett el az önkormányzat, amelyeken a feltörő víz vegyi összetételét is feltüntették.
2023-06-20: Közélet - :

Tisztújítás az RMDSZ kézdivásárhelyi szervezeténél

Tisztújító gyűlést tartott az RMDSZ kézdivásárhelyi szervezete csütörtök este. Az Atrium Szálloda nagytermében száznál is több résztvevő szavazott az elnökről és a választmány tagjairól.