Nem valahogy, hanem méltósággal

2023. június 23., péntek, Máról holnapra
Mózes László

A jelenlegi politikai helyzetről, illetve az ellenzéki szerepről beszélt a Maszol hírportálnak adott interjújában Kelemen Hunor. Az RMDSZ elnöke értékelésében kitért azokra a fejleményekre is, amelyek a kitaszítottság, avagy kiszorítottság állapotához vezettek, jóllehet e pillanatban még a „kitaszították”,  „kiszorították” is enyhe és udvarias megfogalmazásnak tekinthető.

Kelemen Hunor szerint „a zsákmányszerzés, a mohóság” az egyik „egyértelmű” oka annak, hogy az RMDSZ nem kaphatott helyet az új kormányban. A liberálisok és a szociáldemokraták megnövekedett étvágya mellett a szövetségi elnök említett egy másik, szintén közismert okot is – nevezetesen, hogy a hazai politikusok zöme nem tartja be a szavát –, ami jelenségként még a mohóságnál is ártalmasabb. „Sok év után ismét bebizonyosodott – magyarázta Kelemen –, hogy a romániai politikai osztály jelentős része nem tudja azt üzenni a társadalomnak, hogy a mi ígéreteinket komolyan vehetitek, mert betartjuk az adott szavunkat. Inkább azt üzenik ezzel, hogy bármit ígérünk, majd meggondoljuk magunkat, és majd lesz valahogy. Ez a majd lesz valahogy igazából az egyik nagy krónikus betegsége a román belpolitikának” – fogalmazott az RMDSZ elnöke. Hogy a bizalmatlanság, az adott szó értéktelensége mennyire mély gyökerű problémája a politikai osztálynak, igazolja a legutóbbi, három hétig tartó pedagógussztrájk is, melynek során számtalanszor elhangzott: a tanárok, tanítók, óvónők, a tanintézményekben dolgozó kisegítők az ígéretekben nem, legfeljebb a törvény betűjében hisznek.

Érdemes górcső alá venni Kelemen Hunor ama megállapítását is, miszerint bármilyen politikai ígéret következmények nélkül meggondolható, átértékelhető, mert „majd lesz valahogy”. Ez nem csupán „krónikus betegség”, miként a szövetségi elnök is állítja, hanem a felelőtlenség közéleti szintre emelése, kóros, ártalmas gondolkodásmód is egyben. És ez sem kizárólagosan a politikusokra jellemző, hanem a társadalom más rétegeiben is érzékelhető, hiszen évtizedek óta közismert, hogy kritikusabb helyzetekben gyakran hangzanak el efféle, a felelősségérzet legcsekélyebb jeléről sem tanúskodó megjegyzések: „csak egészség legyen” vagy „majd csak lesz valahogy”.

Nincs tehát új a nap alatt, gondolhatja a rutinos és némiképp megfáradt hírolvasó, ám eme felismerés mégsem jelentheti azt, hogy elfogadható lenne ez a tényállás. Noha szokványosnak tűnik, hogy a politikai és társadalmi életben ily jelentéktelenné vált az adott szó, ez elfogadhatatlan és tűrhetetlen. Tarthatatlan. Márpedig ezt nagy nyomatékkal, hangsúlyosan kell és érdemes ismételni, ahányszor csak szükséges. Még akkor is, ha értelmetlennek és unalmasnak tűnik már az efféle határozott kiállás. Ugyanis ha az ellenkezésről is lemond a romániai átlagpolgár, azt a látszatot kelti, belátta, hogy küzdelme a nyilvános hazugság ellen értelmetlen és reménytelen. Mert az a megállapítás, hogy az adott szónak nincs jelentősége, egyben azt is jelenti, hogy nyilvánosan lehet hazudni. Mindez nem azért fontos, mert Kelemen Hunor újólag rögzítette, hanem önmagunkért, jövőnkért, gyermekeinkért. A hazugság a közéletben elfogadhatatlan, nem lehet megbékélni azzal a gondolattal, hogy mindannyian arra kényszerülünk, hogy belesimuljunk egy hazugságra épülő társadalomba. És ez nem csupán egy politikus vagy egy adott párt problémája, ez életbe vágóan fontos mindazok számára, akik tervezhetőbb és emberibb jövőt szeretnének. Nem valahogy akarnak élni, hanem méltósággal. És itt, nem máshol.

 

Borítókép: Kelemen Hunor beszédet mond Nagybányán, a művésztelep alapítóinak emlékére állított szoborcsoport avatásán. Fotó: Facebook / Kelemen Hunor

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 995
szavazógép
2023-06-23: Közélet - Fekete Réka:

Véget ért a nyolcadikosok vizsgája

A magyar nyelv és irodalom próbával tegnap véget ért a nyolcadikosok országosan egységes felmérője, amelynek idén nagyobb a tétje, mint a korábbi években, mivel a kilencedik osztályos felvételin kizárólag ennek eredménye számít, az V–VIII. osztályos általánost nem veszik figyelembe, ráadásul a felkészülést is megzavarta a pedagógusok tanévzárás előtt lezajlott háromhetes általános sztrájkja.
2023-06-23: Kármentő - Kuti János:

Fő a népszerűség

Az államférfiak is emberek. Kemény férfiak, erőskezű nők. Persze az államférfiak többet megengedhetnek maguknak, mint államhölgy kollégáik. Mert ugyan mit is mondanánk, ha egy asszony tenne úgy, mint a francia elnök Macron, akit azért bírálnak most szerte a világon, mert 17 másodperc alatt lehúzott egy 0,33 literes sört, és büszkén csapta az asztalra az üres üveget, amikor kedvenc rögbicsapata francia bajnokká avanzsált.