Politikai játszmák válságkezelés helyett - Farcádi Botond

2009. január 14., szerda, Máról holnapra
Hatalmas felháborodást váltott ki a Szociáldemokrata Pártban Gabriel Oprea volt belügyminiszter döntése, miszerint a Vulpea néven elhíresült Virgil Ardeleant nevezte ki a tárca hírszerző szolgálatának élére.

A szociáldemokrata vezetők egymás torkának ugrottak, Opreát azzal vádolták, hogy Traian Băsescu embere, majd szokatlan gyorsasággal meg is vonták tőle a politikai támogatást. Az ügy súlyát csak növelte, hogy néhány szociáldemokrata vezető tegnap már a kormányból való kilépéssel fenyegetőzött, ha Emil Boc kormányfő nem menesztené a tárcavezetőt. Végül a miniszter lemondása valamelyest lecsendesítette a kedélyeket, a kérdések azonban maradnak, hiszen a történet egyrészt a hírszerző szolgálat ellenőrzéséért vívott ádáz harcra világít rá, másrészt pedig a kormánykoalíció további működése szempontjából beszédes.

A Szociáldemokrata Párton belüli ellentétek időről időre eddig is felszínre kerültek: hol Ion Iliescu exállamfő bírálta a jelenlegi pártvezetést, hol Mircea Geoană igyekezett leszámolni a kolozsvári csoporttal, legutóbb pedig Miron Mitrea fogadkozott, hogy félreállítja az alakulat elnökét. Az Oprea-botrány azonban mindenekelőtt attól különbözik a korábbiaktól, hogy az SZDP immár kormányon van, a koncért való tolongásban pedig kiéleződnek az ellentétek. Ráadásul a kormányzati pozíció miatt koalíciós partnereiknek, a közelgő elnökválasztások miatt pedig Traian Băsescu államfőnek is érdekében állna legyengíteni a baloldali alakulatot, és erre kiváló eszköz a belső viták gerjesztése. Elég csak arra gondolni, hogy néhány évvel korábban a demokraták akkori szövetségesei, a liberálisok kerültek hasonló helyzetbe, a belső ellentétek végül szakadáshoz vezettek, a Theodor Stolojan által alapított párt pedig rövid időn belül csatlakozott az Emil Boc vezette alakulathoz.

Könnyen megeshet, a liberálisokéhoz hasonló sorsot szán az államfő a szociáldemokratáknak is, az Oprea-botrány pedig csak afféle előjáték, melyet a háttérből irányított, és melynek során a Mircea Geoană vezette alakulat erejét, egységét próbálja felmérni. Hogy sikerrel jár-e majd Băsescu, nem tudni, annyi azonban körvonalazódik: az idei év nem a válságellenes intézkedésekről szól majd, hanem olyan politikai játszmákról, melyek tétje az államfői szék megszerzése.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1235
szavazógép
2009-01-14: Magazin - x:

Dóráról jelentik

Radó Sándor, a nemzetközi hírű földrajztudós és legendás hírszerző sorstörténete még mindig tartogat meglepetéseket.
2009-01-14: Közélet - x:

Követelik a visszavont pénzeket - Farcádi Botond

Valószínűleg a közigazgatási bíróságon támadja meg a Kovászna Megyei Tanács azt a sürgősségi kormányrendeletet, amellyel a kabinet visszavonta a tavaly kiutalt, még el nem költött pénzeket — közölte Tamás Sándor.