Magyar Örökség DíjElismerés Kálnoky Tibornak értékmentő munkájáért

2023. június 28., szerda, Közélet

Magyar Örökség Díjban részesült gróf Kálnoky Tibor az erdélyi magyarságért végzett szolgálatáért. Az elismerést szombaton adták át Budapesten a Ráday-ház dísztermében. Kálnoky Tibort a díjra Demeter László baróti történész, muzeológus, könyvkiadó terjesztette fel, méltató beszédet Jánó Mihály sepsiszentgyörgyi művészettörténész mondott.

  • Demeter László átadja az elismerést gróf Kálnoky Tibornak. Fotó: Mudrák Attila
    Demeter László átadja az elismerést gróf Kálnoky Tibornak. Fotó: Mudrák Attila

A Magyar Örökség Díj azon magyar személyeknek, intézményeknek és csoportoknak adható, akik tevékenységükkel hozzájárultak a magyar kultúra, gazdaság, sport, tudomány, azaz a magyar társadalom erkölcsi, szellemi felemeléséhez. A Magyar Örökség és Európa Egyesület adományozza évente négy alkalommal.

Az 1966-ban Németországban született Kálnoky Tibor, miután elhatározta, hogy a Kálnokyak földjén folytatja az életét, falusi, illetve kastélyturizmust indított egykori családi kastélyaik felújításának érdekében. Miklósváron, egy falurésznyi területen a környéken megvásárolt régi falusi házakat újjáépíttette, amelyeket feleségével, Boga Annával együtt hangulatosan berendeztek, és ezekben látják ma vendégül a természet közelségére vágyó turistákat. Egy nagyszerű ötlet nyomán, különböző támogatások révén az ötven évre szóló bérleti szerződéssel megszerzett miklósvári kastélyban felavatták az egyedülálló Erdélyi Élet Múzeumát, amelyben 17–18. századi nemesi otthon légkörét rekonstruálták, és a termeiben népszerű reneszánsz művészeti rendezvényeket szerveznek. Gróf Kálnoky Tibornak a műemlékek iránti tisztelete, meg­győző ereje és tapasztalata által sikerült elérnie, hogy napjainkban a visszaszerzett sepsikőröspataki klasszicista kastély több évre szóló, nagymérvű felújítás küszöbén állhat. Nagy formátumú örökségvédelmi munkája és tapasztalata indokolta, hogy 2022 augusztusában Kálnoky Tibort kinevezték az Esterházyak fertődi kastélyának rehabilitációját felügyelő bizottság elnökévé – hangzott el többek között Jánó Mihály laudációjában.

Magyar Örökség Díjban részesült még a Gyergyószárhegyi Művésztelep, a Magyar Történelmi Társulat, Hegedűs Lóránt református püspök, Boldog Brenner János vértanúságot szenvedett katolikus pap, Sebő Ferenc zenész és Szalai Béla filológus.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 993
szavazógép
2023-06-28: Közélet - Demeter Virág Katalin:

Komolyzenei fesztivállal gyarapodik a kulturális kínálat (SepsiClassic)

Nemzetközileg elismert művészek és helyi fiatal tehetségek közreműködésével megvalósuló koncertekre várják az érdeklődőket július 6–9. között a SepsiClassic komolyzenei fesztivál első kiadásán. A rendezvénysorozat célja, hogy közelebb hozza, szélesebb körben népszerűsítse a klasszikus zenét Sepsiszentgyörgyön és a régióban.
2023-06-28: Közélet - Bartos Lóránt:

Új óvoda: ősztől már ott kezdődik a tanév (Kézdivásárhely)

Épületgépészetileg kész a Bod Péter Tanítóképző udvarán levő új óvoda, elvileg semmi akadálya, hogy a 2023–2024-es tanév kezdetekor megtörténjen a szalagvágás.