FesztiVÁRkos névvel különleges eseményre kerül sor szombaton Árkoson, melynek célja, hogy felélénkítse az árkosi kulturális és közösségi életet, javítsa a kultúrához való hozzáférést a településen. Az Árkosi Fészekrakó Egyesület és az Árkosi Unitárius Egyházközség által szervezett rendezvény továbbá a helyi értékek, sajátosságok és a helyi identitás népszerűsítésére, ezen kincsek közösségi tudatosítására is törekszik.
A FesztiVÁRkos szójáték, amely a program fontos elemeit foglalja össze: a rendezvény formája fesztivál, és az árkosi unitárius vártemplom falai között valósul meg. A rendezvényen a helyi művészeti és gasztronómiai értékek bemutatására, koncertekre és a térség értékeiről szóló dokumentumfilmek vetítésére, sötétedés után pedig szabadtéri mozira: egész estés játékfilmek és gyermekfilmek bemutatására számíthatnak az érdeklődők.
Az első alkalommal szervezett FesztiVÁRkos – Nyáresti vigadalom elnevezésű rendezvény két időpontban zajlik az idén: az elsőre július 1-jén, szombaton 15 és 24 óra között kerül sor, a másodikat pedig a nyár végére, szeptemberre tervezik a „fészekrakók”.
A szombati első eseményen helyi „gasztronómiai értékvásár” lesz az unitárius vártemplom udvarán, ahol árkosi tejtermékek, almalé, bor, mézeskalács, kürtőskalács és lángos készítői mutatkoznak be és kínálják eladásra termékeiket. Emellett minőségi borok, kézműves sörök és olaszos ételkülönlegességek vásárlására is lehetőség nyílik.
A vártemplom bástyatermében Rusz István „Stefi” műgyűjtő háborús tárgyakból álló kiállítása lesz látható. A templom mögötti udvaron egy kis koncertszínpadot és filmvetítő vásznat állítanak fel, ahol a helyi kötődésű Lávmasin Sz!nteZenekar blues-rock koncertjére kerül sor, este pedig ugyanott egy magyar játékfilmet tekinthetnek meg az érdeklődők. A gyermekfilmeket egy másik helyszínen vetítik majd. A Kovászna Megye Tanácsa által támogatott rendezvényre a belépés díjtalan.
Bár Árkos népessége egyre bővül, mind többen költöznek ide, alig van Árkoson kulturális közösségi élet, és ezt a hiányt szeretnék pótolni lehetőségeik szerint ezzel az évente két nyárestére szóló rendezvénysorozattal – mondta el lapunknak Kovács Zsolt, a FesztiVÁRkos egyik szervezője. Hozzátette: az elnyert pályázat csak részben fedezi a rendezvény lebonyolításának költségeit, többnyire önerőből, közösségi összefogással és önkéntes munkával szervezik meg a fesztivált, mert fontosnak érzik, hogy az árkosi közösségek egymásra találjanak és felélénküljön a helyi kulturális élet.