Klímaválságról, energiaválságról még ez év márciusában képzőművészek folytattak párbeszédet egymással párhuzamosan. A sepsiszentgyörgyiek a veszprémi Csikász Galériában, a veszprémiek a Magmában a Veszprém–Balaton 2023 Európa Kulturális Fővárosa programsorozat keretében. A testvérvárosok képviselőiként öt-öt képzőművész mondhatta el képi véleményét természetről, környezeti állapotról az utolsó helyetti pillanatban.
Nemes Z. Márió esztéta a közös megnyitón tette fel a kérdést, hogy miféle válságban is vagyunk, amely meghatározza időbeliségünket, történetiségünket. Miként lehet biztos értékek mentén megtalálni a kivezető utat?
A sikeres veszprémi bemutatkozás után, pénteken a sepsiszentgyörgyi Magmában állította fel újra alkotását Daczó Enikő, Koter Vilmos, Ördög-Gyárfás Ágota, Váncsa Domokos és Vetró-Bodoni Barnabás.
Termet teljesen betöltő szuszogó, már azonosíthatatlan akasztott szőrmékkel, valami hibrid lényekkel kérdez rá installációjában Daczó Enikő, hogy mesterséges légzéssel meddig tartható fenn az állatbőrbe bújtatott lét. Váncsa Domokos a megnyitón bemutatott performance-ában tehetetlenségi gesztussal mindjárt válaszol a kérdésre, mozdulatát címnek szánta, aranyesővel oldja fel kérdést, tudjuk, sokan ígértek már aranykorokat, s ezzel zárja a tárlatmegnyitót. Koter Vilmos installációjában figyelmeztet, hogy kik mivel s hogyan játszanak a hatalomszerzés érdekében. Hogy mire a játékszabályokat megértjük, a politikumnak, a gazdasági hatalomnak a játékszabályait, késő lesz. Méretes útvesztőt épít Ördög-Gyárfás Ágota fából, fémből, gumiból. Szorongásról, tehetetlenségről, lassan kialakult kollektív kiégésről beszél az összekuszált vonalak között. Vetró-Bodoni Barnabás minden kertelés nélkül a kést rántja elő Késezés című filmjében, hol iróniával, hol társadalmunk mindennapi eseteként csodálkozik rá a késelés ritmusaira. Lassan megértjük, hogy ez a tárgy nem csupán egy művészeti objekt. Környezetet védhet és környezetére támadhat.