Marcel Ciolacu kormányfő bejelentése szerint Natalia Intoterót jelöli a Szociáldemokrata Párt (PSD) a családügyi miniszteri tisztségre, míg a munkaügyi tárcát Simona Bucura-Oprescu veheti át. A két miniszteri tisztség az Ilfov megyei idősotthonokbeli állapotok miatt kirobbant botrány nyomán üresedett meg. A tárcavezető-jelöltek bejelentésével nagyjából párhuzamosan tegnap felvetődött, hogy a liberális párt miniszterei közül is távozniuk kellene, illetve más politikusok szerepe is szóba került. Szintén tegnap a Társadalmi Párbeszédért Csoport nyílt levélben kérte a kormányfőtől a szociális szolgáltatások átfogó reformját.
A tárcavezető-jelölteket a kormányfő jelentette be a párt országos politikai tanácsának ülése után. Simona Bucura-Oprescu és Natalia Intotero a képviselőház tagjai, az alsóház közigazgatási, illetve oktatási bizottságát vezetik. A román sajtóban a bejelentést követően gyorsan megjelentek a legfontosabb információk a két szociáldemokrata politikusról. Mint kiderült, mindketten régi embereknek számítanak a PSD berkeiben. Natalia Intotero politikai karrierje 2009-ig nyúlik vissza, volt már államtitkár, parlamenti képviselő, illetve a külföldön élő románokért felelős tárca nélküli miniszter is. Simona Bucura-Oprescu a Szociáldemokrata Párt argeși képviselője, vele kapcsolatban a román sajtó egyebek mellett arra hívta fel a figyelmet, hogy férje révén közeli kapcsolatban áll a PSD helyi potentátjával, Constantin Niculescuval.
Szintén tegnap a Szociáldemokrata Párt szóvivője, Lucian Romaşcanu újságírói kérdésre válaszolva úgy vélte, a liberális párti Raluca Turcan kulturális miniszternek le kellene mondania, mert a munkaügyi tárca korábbi vezetőjeként egyike volt azon személyeknek, akik jóváhagyták azoknak az idősotthonoknak a működését, amelyekben súlyos visszaéléseket tárt fel a sajtó és az ügyészség. A szóvivő szerint a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) soraiban is találhatók olyan politikusok, akik érintettek ebben a botrányban.
A Társadalmi Párbeszédért Csoport (GDS) ugyancsak tegnap nyílt levelet juttatott el Marcel Ciolacu kormányfőnek. Ebben a rendszer mélyreható reformját, a sajtó szabad hozzáférését a szociális intézményekhez, valamint román és külföldi szakértőkből álló, hiteles vizsgálóbizottságok felállítását kérik. A független értelmiségieket tömörítő civil szervezet szerint egy miniszter, egy hatóságvezető vagy egy vezérigazgató leváltása szükséges ugyan, de nem elegendő a rendszer problémáinak megoldására. Külföldi szakértőkre van szükség, az egész rendszer felépítését módosítani kell, a működés szakmai kritériumait teljesen meg kell változtatni. A GDS szerint a miniszterelnök kezdhetné a változtatásokat azzal, hogy szabad bejárást engedélyez a sajtónak az ország szociális intézményeibe, kifejezetten megköveteli ezektől a létesítményektől, hogy teljes átláthatóságot biztosítsanak az ellenőrző hatóságokkal való kapcsolattartásuk során.