A nyugat-afrikai Niger elnökét, Mohamed Bazoumot katonai puccsisták eltávolították a hatalomból és őrizetbe vették. Az Európai Unió elítélte a nigeri államcsínyt.
Nigerben a puccs nyomán az ország határait lezárták, a hatalmat átvevő új hatóságok éjszakai kijárási tilalmat rendeltek el. A köztársasági intézmények működését felfüggesztették. Az eset nem maradt visszhang nélkül a nyugati világban.
Az Európai Unió a lehető leghatározottabban elítéli a nigeri államcsínyt, az alkotmányos rend bármiféle megbontása következményekkel jár az EU és Niger közötti együttműködésre nézve, beleértve a költségvetési támogatás azonnali felfüggesztését is – hangsúlyozta Josep Borrell kül- és biztonságpolitikáért felelős uniós főképviselő sajtóközleményében. Az EU szerint az elmúlt napok eseményei komoly fenyegetést jelentenek a nigeri stabilitásra és demokráciára nézve. „A puccs teljes mértékben sérti azokat a demokratikus elveket, amelyeken a politikai hatalom irányítása alapul a régióban. „Az EU az alkotmányos rend azonnali helyreállítására, valamint Bazoum elnök biztonságának és szabad mozgásának feltétel nélküli garantálására szólít fel” – olvasható Borrell sajtóközleményében.
Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke az X – egykori Twitter – platformon közzétett bejegyzésében tudatta: „nagyon aggódunk a puccskísérlet miatt, amely Niger demokratikusan megválasztott elnöke ellen irányul”. Magyarország elítél minden olyan kísérletet, amelynek célja Niger békéjének és stabilitásának aláásása – tette hozzá a kormányfő a mikroblog közösségi oldalon. Orbán Viktor hangsúlyozta: „Mohamed Bazoum elnök oldalán állunk, és imádkozunk az épségéért.”
Az 1960-ban kihirdetett függetlenség óta négy államcsínyt és számos puccskísérletet hajtottak végre a nagy kiterjedésű, szegény sivatagi országban. 2021. március 31-én, két nappal az államfő beiktatása előtt a nigeri hatóságok már megakadályoztak egy kísérletet a Mohamed Bazoum elleni katonai hatalomátvételre is.