Az állattenyésztők figyelmébe szeretnénk ajánlani az alábbiakat, hogy ne veszítsék el az állatok után járó jövedelemkiegészítő (termeléshez kötött) támogatást (PD21, PD22, PD23 és PD24), valamint a nemzeti átmeneti támogatásokat. Az igényelt állattenyésztési támogatások kifizetésének egyik feltétele ugyanis a haszonállatok gazdaságban tartásának az időtartama.
Az új vidékfejlesztési stratégiában és a februári 27-i miniszteri rendeletben törvényileg megszabták, hogy a különböző állatfajokat mennyi ideig kell a gazdaságban tartani. Aki nem tartja be a szabályozást, például állatokat ad el időközben, elveszíti az igényelt támogatást.
A rendelkezések értelmében azokat a fejősteheneket, húsmarhákat és tejelőbivalyakat, amelyekre támogatást igényeltek, legkevesebb 4 hónapot kell a gazdaságban tartani az APIA-s kérések letevésének hivatalos utolsó napjától számítva (idén teháta ez a dátum szeptember 30.).
Az anyajuhoknál és kecskéknél a gazdaságban való kötelező tartás 100 nap az APIA-s kérések letevésének utolsó napjától számítva, vagyis ez év szeptember 8-ig. Ugyaneddig kötelező a berbécsek, illetve cápok gazdaságban tartása, figyelembe véve a nemek arányát, egy berbécset számítva 35 anyajuhra.
Nem jár a támogatás teljes elvesztésével, ha a jelzett határidő előtt felsőbb erő következtében elháríthatatlan akadály merült fel (vis maior helyzete), mint például állatelhullást okozó természeti körülmények, ha arról az APIA-t 15, illetve 10 nap alatt írásban értesítették, mellékelve a megfelelő bizonyító aktákat. Vis major helyzetnek számít az állattartó elhalálozása vagy hosszas, a munkáját gátoló betegsége, katasztrófa történése (pl. állattartó épületek leégése), az állatok tömeges elhullását okozó járványbetegségek megjelenése vagy az ezek miatti kötelező kényszervágás. Elháríthatatlan körülménynek számít az állat elhullása egy betegség miatt, vagy ha az állat balesetben hull el (pl. vonat vagy autó általi gázolás), amely balesetért nem az állatartó gazda a felelős, a kényszervágás abban az esetben, ha az állat betegsége gyógyíthatatlan vagy a kényszervágás azért következik be, mert az állat nem tud megborjúzni.