Hozzávalók: a konfitált kacsához: 1 kacsa húsos részei (combjai, melle), kacsazsír, néhány rozmaringág, só, bors; a párolt káposztához: 1 fej vörös káposzta, 3 evőkanál olaj, 2 evőkanál cukor, 1–2 evőkanál méz, só, 10–15 szem aszalt szilva, 3–4 evőkanál balzsamecet; a kacsazsírban forgatott krumplihoz: 4 közepes krumpli, 4 evőkanál a konfitált kacsa zsírjából, 1 rozmaringág, só, bors; a mártáshoz: 2 narancs, 2 evőkanál méz, 1–2 evőkanál cukor, 2 evőkanál kukoricakeményítő, csipetnyi fahéj, csipetnyi só; a csipkedíszhez: 0,5 dkg liszt, 2,5 dkg víz, 3 dkg olaj, 1–2 evőkanál spenótpüré.
Elkészítése: A kacsamell bőrét beirdaljuk, majd a combokkal együtt előbb a bőrös oldalukkal lefelé forró serpenyőbe tesszük és hirtelen körbepirítjuk. Ezután átrakjuk egy tűzálló tálba vagy lábosba, sózzuk, borsozzuk, mellérakjuk a rozmaringágakat, majd felöntjük annyi olvasztott kacsazsírral, hogy ellepje. Az edényt 5 órára 85 Celsius-fokra előmelegített sütőbe tesszük – addig kell készülnie, amíg a hústű könnyedén átmegy a húson.
A vörös káposztát lesarvaljuk. A cukrot az olajon karamellizáljuk, egyszerre ráborítjuk a káposztát, átforgatjuk, sózzuk, hozzáadjuk a mézet és a balzsamecetet, majd addig pároljuk, hogy még roppanós maradjon. A végén hozzáadjuk a feldarabolt aszalt szilvát és átforgatjuk.
A krumplit héjában megfőzzük, meghámozzuk, majd lereszeljük. A kacsazsírt felforrósítjuk, belerakjuk az apróra vágott rozmaringleveleket és a krumplit, sózzuk, borsozzuk, átforgatjuk és enyhén megpirítjuk.
A mártáshoz a narancsok levét mézzel és cukorral édesítjük – attól függően, mennyire édes a narancs –, csipetnyi fahéjat és sót adunk hozzá, majd felforraljuk. A kukoricakeményítőt összekeverjük kevés hideg narancslével, majd besűrítjük vele a mártást.
A csipkedíszhez a lisztet az olajjal, a vízzel és a spenótpürével összekeverjük, majd forró serpenyőbe evőkanálnyi masszát öntünk, és addig sütjük, míg lyukacsos „palacsintát” nyerünk.
A konfitált kacsát a párolt vörös káposztával, a krumplival, a narancsszósszal melegen tálaljuk és a csipkével díszítjük.
A kacsát készíthetjük kályha tetején is, takaréklángon, hogy a zsír épp csak gyöngyözzön. A csipkedísz sütésénél figyeljünk, mert sülés közben serceg, spriccel a hirtelen párolgó víztől.
Elkészítési idő: 5 óra
Mennyiség: 4 személy
Megjelent a 100 sepsiszentgyörgyi recept, több mint 100 sepsiszentgyörgyi háziasszony című kötetben. Tortoma Kiadó. A kötet megrendelhető a www.tortoma.ro oldalon, megvásárolható könyvesboltokban és a Háromszék lapárudáiban.