A júniusi drasztikus lépés, az ivóvíz-szolgáltatás időszakos megvonása nyomán mérséklődtek valamelyest a fogyasztók által a Közüzemek irányában felhalmozott adósságok. A tartozások behajtását folytatják, és amennyiben nem sikerül érdemben előrelépni, szeptemberben újabb vízelzárások következhetnek – tájékoztat a vállalat. A szolgáltató közleményében azt is tisztázza, melyek azok a helyzetek, amikor a fogyasztóknak be kell engedniük a vállalat munkatársait az otthonaikba.
A regionális szolgáltató tájékoztatója szerint megyeszinten a 30 és 90 nap közötti lakótársulási hátralékok 527 ezer lej körüliek, május óta 261 ezer lejt sikerült behajtani. Az elmaradás közel fele a sepsiszentgyörgyi társulásokat terheli, összesen 242 ezer lejről van szó. Ami az egy évet meghaladó tartozásokat illeti, 185 ezer lejjel csökkent az összeg, de megyeszinten még így is meghaladja az 1,8 millió lejt, amiből közel 700 ezret tesz ki a sepsiszentgyörgyi hátralék, illetve azon belül 553 ezer lej a lakótársulások által felhalmozott adósság. A vállalat felhívja a figyelmet, hogy amennyiben a lakótársulások a megyeszékhelyen nem tesznek eleget a szerződésbe foglalt törlesztési vállalásaiknak, akkor szeptemberben várhatóan újból megvonhatják a szolgáltatást az érintetteknél.
Tájékoztatójában a Közüzemek azt is tisztázza, melyek azok a helyzetek, amikor embereik hozzáférhetnek a magánházak hálózatához, azaz bemehetnek magánterületre. A leírtak szerint Bodzafordulón előfordult, hogy a tetemes vízdíjhátralékot felhalmozó fogyasztó nem engedte be a kollégáikat, hogy elzárják a vizet, mondván: magánterületre nem áll jogukban belépni. Azt követően sem volt hajlandó beengedni őket, hogy tisztázták, a hatályban lévő jogszabályok szerint a fogyasztó három esetben nem tagadhatja meg a belépést: a vízóra leolvasása, a belső hálózat ellenőrzése, illetve a víz elzárása alkalmával. A vállalat szerint a legtöbb esetben nem merülnek fel gondok ilyen helyzetekben.
A szolgáltatónak ugyanakkor más eszköze is van a víz elzárására. Ez történt Bodzafordulón: a magánházban lakó ügyfél kerítéséhez a lehető legközelebb feltörték a járdát, majd a fővezetékről csatlakoztatták le a fogyasztót. Ez a megoldás az ügyfél számára komoly költséggel jár: a járda feltörését, az ásást, a vezetéken történő munkát és az eredeti állapot visszaállítását ilyen esetben nem a szolgáltató, hanem a hozzáférést megtagadó fél fizeti, s amíg nem rendezi a tartozással együtt az említett munkálatok költségét is, nem csatlakoztatják vissza a vízhálózatra – hívják fel a figyelmet.