A kezdő növénynevelők gyakran esnek abba a hibába, hogy túlzottan gondoskodni szeretnének a virágokról, ami nem egy esetben túlöntözéshez vezethet. Nem véletlen, hogy az egyes csoportokban közzétett posztok nagy része arról szól, hogy mi a teendő, ha túlöntöztük a növényünket. Számos jel utalhat arra, hogy az adott fajta nem bírja a túl sok vizet, így nem ritka, hogy végül teljesen elpusztul.
Ebben a cikkben eláruljuk, hogy mi a teendő ilyen esetben, valamint kitérünk arra, hogyan előzhető meg a probléma.
A túlöntözés első jelei
A Tropical Home futónövényei ugyanúgy nem díjazzák a túl sok nedvességet, mint bármely másik szobanövény. Vannak persze fajok, amik egy fokkal jobban bírják az effajta gondoskodást, egy idő után azonban ezek is elhalnak.
A gond ott kezdődik, hogy minden növénycsalád más, így nem lehet egységes és konkrét választ adni arra, hogy milyen jelei vannak a túlöntözésnek. Pár alapvető és apró dolog árulkodhat arról, hogy a növény nem bírja tovább. Ilyen az alsó levelek sárgulása, barnulása, valamint súlyos esetben levélhullás következhet be.
Akadnak olyan virágok, ahol a növény tetején mutatkozik meg a probléma, mint a felfelé növekvő pöttyös begóniáknál, amelyek először fent feketednek el. A levél- és a királybegóniák foltokban kezdenek elszáradni, míg a szobafikusz túlöntözés esetén 2-3 nap alatt sárga leveleket mutat. Az alocasia levelei pedig sárga, barna és piros színekben pompázik, ha túl sok vizet kap. Ahogy a begónia, úgy a zöldike is fentről kezd el feketedni, míg a rákvirág szárad, az anyósnyelven pedig levélrohasztást is láthatunk.
De mit jelent a túlöntözés?
Ahhoz, hogy a növények megfelelően fejlődhessenek, fényre, szén-dioxidra, vízre, valamint tápanyagra van szükségük. Mivel a természetes helyükön ezt bőven megkapják, így ott kisebb az esélye annak, hogy tönkremenjenek, szemben a szobanövényekkel, amik bizony nincsenek harmóniában az időjárással és a természettel.
A lakásokba telepített fajtákról nekünk kell gondoskodni, megteremteni számukra ezt a harmóniát. Ha tehát kevesebb fényt, túl sok vizet kapnak, akkor bizony sokat ronthatunk az állapotukon.
A dzsungelben nem lesz gond a szellőzéssel és a talajjal, nekünk azonban gondolni kell arra, hogy a gyökereknek levegőre van szükségük. A túlöntözés tehát nem más, mint a növény számára biztosított fény- és vízmennyiség, valamint a szellőzés nem megfelelő aránya. Ilyenkor gyakori a részleges vagy teljes gyökérrothadás. Amelyik túl kevés fényhez jut, de túl sok vizet kap, ott bizony számolhatunk azzal, hogy a virág nem sokáig bírja.
Hogyan előzzük ezt meg?
Nincs más dolgunk, mint több fényhez és kevesebb vízhez juttatni növényeinket. Emellett nem árt a megfelelő földkeverék és közeg kialakítása. Sokan abba a hibába esnek, hogy a növényeket lakberendezési tárgynak tekintik, pedig élőlényekről van szó, amik fény nélkül nem képesek életben maradni.
A cserepesek tehát sose oda kerüljenek, ahol túl üres a tér, hanem az alapján helyezzük el őket, hogy hol kapják meg leginkább a számukra megfelelő fénymennyiséget. (X)