A sepsiszentgyörgyi László Kálmán Gombászegyesület (LKG) augusztus 10–15. között tartotta meg 24. nemzetközi gombásztáborát és mikológiai-etnomikológiai konferenciáját Gyergyócsomafalván a Délhegy alatt, mintegy nyolcvan állandó és húsz időnként csatlakozó hazai és anyaországi résztvevővel.
Néprajzi és természettudományi vonatkozású kutatások eredményeit mutattuk be, felmértük a vidék gombavilágát, a mikológia a népi gombászat szempontjait is figyelembe véve. A rendezvényen elÅ‘adások, filmek, kiállÃtások, versenyek, játékok, gombaismereti túrák igyekeztek kielégÃteni a négy nemzedékbÅ‘l verbuválódott érdeklÅ‘dÅ‘ket, résztvevÅ‘ket.
Az elÅ‘adók közt volt például BudapestrÅ‘l dr. Rimóczi Imre egyetemi tanár, nemzetközi hÃrű mikológus, Pál-Fám Ferenc egyetemi docens Kaposvárról, alulÃrott, a Bukaresti TE tanára és mások. FÅ‘ támogatóink voltak: Hargita Megye Tanácsának Vidékfejlesztési Egyesülete, Gyergyócsomafalva Önkormányzata, de segÃtett bennünket Kovászna Megye Tanácsa, Sepsiszentgyörgy Helyi Tanácsa, a Conico, az Unilux, az ELCO, a COSYS, a H&I városunkból, a Corvin Kiadó Déváról, a Herasib Kft. MedgyesrÅ‘l, a Dália Kft és a Székely Nemzeti Múzeum. SegÃtségünkre volt a csomafalvi FenyÅ‘alja HagyományÅ‘rzÅ‘ és Turisztikai Egyesület is. FÅ‘ házigazdáink voltak: a Bege Resort és a Natura, valamint a Relax kulcsosház.
Augusztus 10-én Márton László Szilárd polgármester nyitotta meg a rendezvényt, üdvözölte házigazdaként a jelenlévÅ‘ket, majd Gyergyó népi gombászata cÃmmel hangzott el elÅ‘adás (alulÃrott részérÅ‘l). Naponta volt legalább négy gombásztúra helybeliek kalauzolásával (a túravezetÅ‘k dolgát CsÃki Csaba hangolta össze), azonosÃtás, gombás játékok gyakorlása, a gombák szépe kiválasztása. A napi elÅ‘adások keretében Rimóczi Imre a különleges termÅ‘helyet igénylÅ‘ nagygombáinkról értekezett, Soós Barna a felismerendÅ‘ gombákat mutatta be az érdeklÅ‘dÅ‘knek s majdani versenyzÅ‘knek, Zsigmond GyÅ‘zÅ‘ az LKG tavalyi rendezvényeirÅ‘l beszélt, Pál-Fám Ferenc (neki volt záró, összegezÅ‘ elÅ‘adása is), valamint Fedor Ilona a vidék gombáiról tartott elÅ‘adást a frissen szedett példányokat felmutatva. A szedett gombákról naponta volt bemutató, de ismertettük gombanaptárunkat (Gerendi Enderle Anikó remek képeivel, többnyire vÃzfestmények) és szaklapunk, a Moeszia. Erdélyi Gombász új számát. A gombafelismerési verseny, a szabadtéri gombás játékok, a hozott gombasavanyúságok versenye is összejött, s a szabad program sem maradt el, amikor a vidék látványosságait tekinthették meg a táborozók. Külön szÃnfoltként kisfilmeket néztünk meg Csomafalváról. Fekete Oszkárnak és a mindvégig kitűnÅ‘en fÅ‘zÅ‘ konyhabelieknek köszönhetÅ‘en szarvasgombás ételeket is kóstolhattunk. A szervezÅ‘ egyesület átadta a Veress Magda-dÃjat, melyet post mortem egykori tevékeny gombásztársunk, a népművelÅ‘, tanár, rejtvénykészÃtÅ‘ Forrai Tibor kapott meg.
Több tanfolyamosunk felkészÃtése is folytatódott a táborban.
Erdélyi és anyaországi szakemberek segÃtségével (Pál-Fám Ferenc, Fedor Ilona stb.) történt az azonosÃtás, a terepmunka. Titkárunk most is, mint szinte mindig, a marosvásárhelyi Téglás Zoltán volt, kinek életműdÃjat adtunk, a képes fajlista készÃtÅ‘je pedig Molnár Rudolf. A táborozók (gyermekek, fiatalok, közép- és idÅ‘sebb korúak) ez alkalommal is alaposan hozzájárultak a vidék gombavilágának felméréséhez, a vidék népszerűsÃtéséhez. Az idÅ‘járási viszonyok kedveztek, 240-nél több gombafajt gyűjtöttek, azonosÃtottak a táborban, és ezek nagy részét feliratozva ki is állÃtották. Olyan fajt is találtunk, mellyel eddig még nem találkoztunk táboraink alkalmával, s olyat is, melynek elÅ‘fordulásáról a Székelyföldön eddig nem tudtunk.
Eredményes, örömteli szakmai és baráti rendezvény részesei lehettünk.
Zsigmond Győző, az LKG elnöke