A Vidéki Beruházásokat Kifizető Ügynökég (AFIR) és a mezőgazdasági minisztérium honlapján augusztus 1-jén kéthetes közvitára téve megjelent a Beruházások az állattenyésztésben (DR 20) intézkedés ideiglenes pályázati eligazító füzete, ami azt jelenti, hogy rövidesen, egy hónapon belül pályázni is lehet.
Az új vidékfejlesztési stratégiában 224,6 millió eurót különítettek el az állattenyésztési pályázatok kifizetésére. Az ideiglenes füzet szerint a rendelkezésre álló keretet megosztják: külön összegekre pályázhatnak a szarvasmarha-tenyésztő, a sertéstenyésztő, a juh és kecske, valamint a baromfi ágazatban.
Magánszemélyként nem lehet pályázni, pályázhatnak PFA-k, egyéni vagy családi vállalkozások, cégek, részvénytársaságok, mezőgazdasági területtel rendelkező közbirtokosságok, szövetkezetek és termelői csoportok. Az intézkedésre csak egyszer lehet pályázni, viszont megengedett, hogy a pályázó még legtöbb egyszer egy más típusú intézkedésre is pályázatot nyújtson be.
Általános feltételek
A pályázónak a pályázat letevése előtt szerepelnie kell az APIA, az állategészségügyi (DSVSA) vagy az állattenyésztési ügynökség nyilvántartásában. Kivételt képez, amikor valaki teljesen új beruházást valósít meg a támogatás segítségével, ebben az esetben az állatokat utólagosan fogják ellenőrizni, a beruházás megvalósítása után. A takarmányt termelő területek kötelezően be kell legyenek jelentve az APIA-hoz.
Vegyes farmok esetében kizárólagosan csak a takarmány előállítására használatos gépek vásárolhatók meg a pályázati pénz segítségével.
A pályázó cég pénzügyi mérlegének pozitívnak kell lennie a pályázat letevése előtti évben.
Csak olyan gazdaság pályázhat, melynek a mérete, értéke legkevesebb 12 ezer euró SOC.
Nagyon fontos a gazdaságban az állománynak megfelelő trágyatároló megléte vagy megépítésének vállalása. A megfelelő tároló kapacitást egy excel táblázat segítségével lehet kiszámítani, mely a tenyésztett állatok számát és kategóriáját is figyelembe veszi. Ugyanakkor megengedett az is, hogy a pályázónak tárolási szerződése legyen egy környezetvédelem által engedélyezett községi trágyatárolóval, amely nem lehet tíz kilométernél távolabb.
A pályázat letevésekor szükséges a közegészségügyi, állategészségügyi és környezetvédelmi működési engedélyek megléte és feltöltése a többi dokumentummal egyetemben.
Azon pályázatoknál, ahol feldolgozás is megvalósul, az alapanyag fele a saját farmról vagy szövetkezetek esetében a tagoktól kell hogy származzon.
Az állattenyésztési pályázatoknál a támogatás maximális értéke 2 millió euró, ha a pályázat építkezést is magában foglal, akik viszont csak egyszerű gépvásárlást szeretnének megvalósítani, legtöbb 300 ezer eurót kaphatnak. A támogatás intenzitása 65 százalékos, ami azt jelenti, hogy a pályázónak a beruházás értéke 35 százalékát saját forrásból kell biztosítania.
A megszerzett pályázati pénzből a következők valósíthatók meg: istállóépítés, -bővítés vagy -korszerűsítés; utánfutó és a takarmánytermeléshez szükséges gépek vásárlása; terméktárolók és a termékek eladásra való előkészítésére használt épületek és felszerelések vásárlása; termékfeldolgozás megvalósítása a farmon; elárusítópontok létesítése a gazdaság kapujában vagy árusításra (pl. vásárokon) megfelelő hűtős járművek vásárlása; farmszintű öntözés megvalósítása; vágópontok létesítése a farmon; trágyakezelésre használt gépek vásárlása; csirkekeltetők építése és felszerelése; megújuló energiaforrásokhoz szükséges berendezések vásárlása (napelem, szélturbina, vízturbina stb.); biomassza felhasználására alkalmas berendezések vásárlása; a feldolgozott termékek reklámozása (legtöbb 30 ezer euró lehet); farmvezetési számítógépes programok vásárlása. Nem engedélyezett használt gépek, saját célt szolgáló gépjárművek, föld, épület és állat vásárlása a pályázati pénzből, lakás építése vagy felújítása, nem mezőgazdasági termékek szállítására alkalmas járművek vásárlása.
Pontszerzési lehetőségek
A pontszerzési lehetőségek állattenyésztési ágazatonként különböznek.
A szarvasmarhás pályázatoknál tíz pont jár abban az esetben, ha a pályázó szövetkezet vagy termelői csoport, és egyetlen tag gazdaságának a nagysága sem haladja meg a 250 ezer euró SOC-értéket, valamint egyetlen tag gazdasága nem nagyobb, mint a tagok gazdaságai összesített SOC-értékének a 30 százaléka.
Húsz pont szerezhető, ha a pályázó közepes nagyságú gazdaság, az értéke 12 ezer és 250 ezer SOC között van.
Öt pont jár abban az esetben, ha a pályázó öko-gazdálkodást folytat.
A precíziós állattartásra, valamint az automatizálásokra és digitalizálásra 15 pont jár. Ide tartozik: az állatok egészségi állapotának számítógép-programos követése, farmvezetési számítógépes programok, robotizálás (pl. fejőrobotok vásárlása), a fejési adatok számítógépes ellenőrzése-regisztrálása és egyebek. A 15 pont megszerzésének feltétele, hogy e beruházások értéke a pályázat elszámolható értékének legalább a 10 százalékát képezze.
Öt pont jár a körforgásos gazdálkodást megcélzó beruházások megvalósítására. Olyan pályázatok kaphatják meg ezt, amelyeknél a beruházás a minimálisra csökkenti a farmon keletkező hulladékokat, újrahasznosítva azokat. Például a trágya és növényi maradványok komposztálása speciális bioreaktor-rendszerrel, biogáz előállítása saját használatra.
Öt pontot kap az a pályázat, amelyben megújuló energiaforrásokat használnak fel (napelemek, szélturbina stb.), ha azok értéke több mint 15 százaléka a pályázat teljes értékének. Ha viszont ez az arány 10 és 15 százalék közötti, akkor csak 4 pont jár.
A pályázónak tíz pont jár, ha a támogatás segítségével termék-előkészítést (kondicionálást) valósít meg vagy a saját termékeit a farmon feldolgozza. Termék-előkészítésnek számít a tejhűtők, a tej szállítására alkalmas vezetékek, tejminőség-ellenőrző berendezések vásárlása. A húsnál előkészítésnek számít a farmszinten történő vágás, darabolás, hűtőkamra létesítése.
Öt pont jár abban az esetben, ha a pályázó a termékeit a saját farmján értékesíti, vagy ha a termék legalább 30 százalékát 200 kilométeres körzetben vagy szomszédos megyékben adja el.
Ha a pályázó állatai be vannak biztosítva, azzal tíz pont szerezhető. Itt feltétel, hogy a biztosítás érvényes legyen a beruházás megvalósításának éveiben (2–3 év) és az 5 éves követési (monitorizálási) időszakban.
Húsz pontot kap az a pályázó, akinek aktív régisége a mezőgazdaságban legalább három év. Ezt egy mérlegképes könyvelőnek kell igazolnia saját felelősségre tett nyilatkozattal, ha a mezőgazdasági tevékenységből származó jövedelem a cég összjövedelmének legalább a felét kiteszi.
A juhoknál és kecskéknél 15 pont jár, ha a pályázó szövetkezet vagy termelői csoport. Tíz pontot kap az a pályázó, akinek a gazdasága közepes méretű, vagyis nem haladja meg a 250 ezer euró SOC értéket. Tíz pont jár az ökogazdálkodásért, hét pont a precíziós állattartásra, valamint az automatizálásokra és digitalizálásra. Öt pont jár azon beruházások megvalósítására, amelyek a körforgásos gazdálkodást célozzák meg. Nyolc pontot ér a megújuló energiaforrások felhasználása (napelemek, szélturbina stb.), ha értékük több mint 15 százaléka a pályázat teljes értékének; ha ez az arány 10 és 15 százalék között van, akkor hét pont jár. Húsz pontot kap az a pályázat, amely termék-előkészítést (kondicionálást) valósít meg, vagy a saját termékek farmszinten történő feldolgozását tartalmazza. A juhállomány bebiztosítására öt pont jár. És végül húsz pontot kap az a pályázó, aki legalább három év régiséggel rendelkezik a mezőgazdaságban.
Mivel a vidékfejlesztési szakemberek véleménye szerint baromfi- és sertéstartással foglalkozó pályázatok nemigen lesznek a megyében, most nem részletezzük a pontszerzési lehetőségeket ezeknél az ágazatoknál, de ha valakit érdekelne, akkor a szakemberek szívesen elmagyarázzák a hivatal székhelyén, Sepsiszentgyörgyön a Stadion utca 14. szám alatt, a Babeș–Bolyai-egyetem Szemerja negyedi épületében.