Szakorvosi rendelőkbe, sürgősségi osztályra, kórházba menni egyértelmű és teljességgel elfogadott módszer – a társadalom minden tagja számára – betegségek orvoslása céljából.
De ha nincs fizikai tünet vagy „csak” lelkileg nem elég erős vagy stabil az ember, akkor érdemes a terápiát választani gyógymódként. Igen nagy ellenállás övezi a „terápiára járást”, merthogy könnyen azt a jelzőt kapja, hogy „bolond” vagy a „bolondok házába” való.
A terápia gyógykezelést, gyógyító módszert jelent. A terápiák fajtái is széles skálán mozognak, ugyanis nemcsak a pszichológus az, aki terápiás szolgáltatást nyújt, hanem olyan szakemberek is, akik mentális és lelki egészséggel foglalkoznak. Így lehetnek ilyenek, mint például művészetterápia, színterápia, aromaterápia, Bach-virágterápia stb. Ezek a szolgáltatások – akár pszichoterápia, tanácsadás, akár kiscsoportos vagy női körök – mindig egy belső átalakulási folyamatot indítanak el, amelynek hatása idővel a mindennapokban köszön vissza. Minden terápiás folyamat során más és más probléma van a fókuszban, viszont mindig az egyén belső világa kerül felfedezésre, ami valójában egy önismereti/önmegtanulási, egy fejlődési folyamat, aminek eredményeként maga a személyiség változik.
Tudni kell azonban, hogy nem a terapeuta oldja meg a problémát, és nem is a tanácsadó, aki tanácsokat osztogat vagy megmondja a „tutit”, hanem a terápiás találkozások során az egyén, ahogy megtapasztalja az érzelmi biztonságot, a támogatást, az őszinteséget és elfogadást, kialakul benne az önbizalom, az önértékelés képessége (többek között). És így, egy új hozzáállással képes lesz rátekinteni egy másik perspektívából a nehézséget okozó problémára vagy konfliktusra, ami elvezet ennek megoldásához. Tehát a jól működő terápia támogatja az egyént abban, hogy felismerje a változás képességét, amelyre csakis önmaga képes.
Keresztes Erika bizalmi tanácsadó
(Önismereti kérdések, egyéni és kiscsoportos csatlakozási lehetőségek elérhetősége a LelkizZenErikával Facebook-oldalon.)