Háromra emelkedett a szombati crevediai robbanások halálos áldozatainak száma – a bukaresti Floreasca Kórházban elhunyt az a személy, aki testének több mint 90 százalékán égett meg –, húsz könnyebb sérültet azonban már hazaengedtek. A kormány gyorssegélyt utal ki a robbanás károsultjainak.
Jelenleg összesen heten szorulnak gépi lélegeztetésre a crevediai LPG-állomásnál szombaton történt robbanás sérültjei közül; kettőt az országban, ötöt pedig külföldi egészségügyi intézményekben ápolnak – tudatta az egészségügyi minisztérium. A Romániában kezelt két intubált beteg közül egyet a bukaresti sürgősségi klinikai kórházban, egyet pedig a Bagdasar Arseni Kórházban kezelnek. A többi 21, közepesen súlyos vagy enyhe sérüléseket szenvedett páciens öt másik kórházban fekszik, húsz könnyebben sérült személyt már hazaengedtek. Külföldre összesen tizenkét, a crevediai robbanásban megégett beteget szállítottak, egyikük – aki testfelületének több mint 90 százalékán sérült – továbbra is kritikus állapotban van, a többiek állapota hemodinamikailag stabil, négyüknél enyhe javulást is észleltek.
A sérültek és a károsult családok gyorssegélyt kapnak a kormánytól. A tegnapi kormányülés utáni sajtótájékoztatóján Mihai Constanin kormányszóvivő elmondta: a külföldre szállított betegeket egy családtagjuk is elkísérheti, aki havi 2000 eurót kap hozzátartozójának kezelése alatt az utazási, étkezési és szállásköltségeinek fedezésére. A hazai kórházak valamelyikébe utalt sérültet elkísérő családtag havi 2000 lejes támogatást kap ugyanezen célokra. Ezen kívül 1500 lejes juttatásban részesülnek a kórházban kezelt, de időközben már kiutalt sérültek.
A robbanások károsultjai is kapnak támogatást. Ennek összege 10 ezer lej a több mint 75 százalékban, 7000 lej az 50–75 százalékban, 4500 lej a 25–50 százalékban és 2500 lej a 25 százaléknál kisebb mértékben megrongálódott lakások vagy háztartások esetében. A halálos áldozatok hozzátartozói 7500 lejes gyorssegélyben részesülnek.
Közben a belügyminisztérium nagy erőkkel kezdte meg az üzemanyag-töltőállomások és üzemanyagraktárak ellenőrzését, különös tekintettel az országban található 1300 LPG-töltőállomásra. Marcel Ciolacu kormányfő tegnap külön felszólította a hatóságokat, hogy keményen lépjenek fel a szabálysértőkkel szemben, de azt is elmondta: törvénymódosításra van szükség, hogy büntetőjogilag is felelősségre vonhatók legyenek azok, akik engedély nélkül működtetnek magas kockázattal járó vállalkozásokat. Jelenleg ugyanis csak pénzbírság jár ezért, amit a vállalkozók kifizetnek, majd háborítatlanul folytatják tevékenységüket – mutatott rá a miniszterelnök.