VidékfejlesztésBeruházások a mezőgazdasági termékek feldolgozása terén

2023. szeptember 5., kedd, Gazdakör

A Vidéki Beruházásokat Kifizető Ügynökség (AFIR) és a mezőgazdasági minisztérium honlapjain augusztus elején közvitára bocsátották a mezőgazdasági termékek feldolgozását támogató intézkedés (DR 22) pályázati kiírásának tervezetét. Ha a tervezet végigjárja a törvényes utat, egy-két hónap múlva lehet pályázni.

  • Kiemelt pontszámot kap, aki a burgonyát feldolgozza. Fotó: Pixabay
    Kiemelt pontszámot kap, aki a burgonyát feldolgozza. Fotó: Pixabay

Az új, 2023 és 2027 közötti vidékfejlesztési tervben összesen 210,3 millió euró áll a pályázók rendelkezésére, akiknek több feltételnek kell megfelelniük ahhoz, hogy támogatásban részesüljenek.

Az intézkedésre magánszemélyként nem lehet pályázni, pályázhatnak PFA-k, egyéni vagy családi vállalkozások, cégek, részvénytársaságok, mezőgazdasági társasok, szövetkezetek és elismert termelői csoportok.

A pályázó vállalkozás, illetve cég nem lehet felszámolás alatt, és a gazdasági mérlegének pozitívnak kell lennie a pályázat letevését megelőző évben, vagyis nyereségesen kellett működnie. A három évnél régebbi cégek esetében elfogadják, hogy a pályázat letevését megelőző három év valamelyikében legyen pozitív a mérlegük.

A támogatásból nem létesíthetők olyan feldolgozók, amelyek a természetből gyűjtött gyümölcsöt (áfonya, szeder, málna, mogyoró) és gombát dolgoznának fel.

A támogatás intenzitása, mértéke 65 százalékos lesz a kis- és középvállalkozások és a szövetkezetek, társasok, termelői csoportok esetében, tehát a beruházás értékének 35 százalékát saját forrásból kell biztosítani önrészként. A kapható támogatás 3 millió euró a már működő feldolgozók korszerűsítésénél, 10 millió euró új zöldség- vagy gyümölcsfeldolgozó, malomipari egység, olajat vagy kombinált takarmányt előállító feldolgozó létesítésénél. A más termékek fealdolgozásánál az új feldolgozó létesítésére elnyerhető támogatás maximális értéke 7 millió euró.

Az elnyert pályázati támogatásból megvalósítható a termékfeldolgozó felépítése, berendezések és gépek vásárlása, beleértve az eladásra való előkészítést (kondicionálás) és a tárolást. Előkészítésnek számít a termény méret szerinti válogatása, mosás, szárítás, pucolás, kötözés, csomagolás, címkézés, kimagolás, törés (pl. a dió esetében), ellenőrzött hőmérsékleten való tárolás. A támogatásból létesíthető laboratórium, magasabb szintű higiéniát biztosító öltöző a munkásoknak. Elszámolható speciális termékszállító járművek, címkéző- és csomagológépek vásárlása, saját üzletek (akár a feldolgozónál, akár egyéb helyen) létesítése és felszerelése, valamint árusításra alkalmas gépjárművek vásárlása. Be lehet szerezni újrahasznosítható energiaforrásokhoz szükséges berendezéseket (napelemek, szélturbinák, vízturbinák stb.), a biomassza felhasználására alkalmas berendezéseket, viszont az előállított energia csak saját fogyasztásra használható. Vásárolhatók automatizált és digitalizált feldolgozóberendezések és robotok. A pályázati pénzből el lehet számolni reklámozási és marketinges költséget is, de ez nem haladhatja meg a beruházás értékének 5 százalékát, és semmiképp sem lehet 100 ezer eurónál több.
 

Pontszerzési lehetőségek

A megszerezhető pontok száma száz.

Huszonöt pont jár, ha a beruházás a zöldség, gyümölcs és burgonya eladásra való előkészítését, tárolását vagy feldolgozását célozza meg. A gabona és olajos növények, magvak feldolgozásánál 20 pontot kap a pályázó. Ha tej és hús kondicionálása, tárolása vagy feldolgozása valósul meg, azzal 30 pont szerezhető.

Két pont jár, ha a termék uniós vagy hazai szinten elismert, hegyvidéki vagy hagyományos termék. Ha a végtermék ökotermék, akkor a pályázó 3 pontot kap.

18 pont szerezhető, ha a beruházási pályázatot szövetkezet, mezőgazdasági társas vagy termelői csoport teszi le.

17 pont jár, ha a pályázó legalább három év régiséggel rendelkezik a mezőgazdasági termelésben vagy feldolgozásban, ha a jövedelem legalább fele mezőgazdasági termelésből vagy feldolgozásból származott.

Négy pont jár, ha a pályázó a keletkező hulladékot újrahasznosítja vagy új mellékterméket állít elő, ugyanennyi, ha környezetbarát, könnyen lebomló csomagolóanyagot használ, vagy ha a hulladékból biomasszát állít elő és ezáltal energiát termel. Nyolc pont jár, ha újrahasznosítható energiaforrást használ a saját fogyasztásra termelt energia előállítására (napelemek, szélturbina stb.). Három pont jár, ha a korszerűsítési támogatást az energia hatékonyságának javítására használja a pályázó, pl. épületet szigetel. Ha a feldolgozás digitalizálását oldja meg, tökéletesítve a munkaműveleteket, négy pont jár a pályázónak. Ha a feldolgozó legtöbb 200 kilométer távolságból szerzi be az alapanyagot, azzal három pont szerezhető.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1221
szavazógép
2023-09-05: Szabadidő - :

A nap fotója

2023-09-05: Gazdakör - Incze Péter:

Idén is lehet pályázni biztosításra

A megyei vidékfejlesztési hivataltól kaptuk a hírt, hogy augusztus 29-én az országos ügynökség (AFIR) honlapjára felkerült a DR 31-es intézkedés (volt 17.1) ideiglenes pályázati tájékoztató, tehát ebben az évben is lehet pályázni majd. Jó hír, hiszen a kiírást eredetileg csak jövő évre tervezték, viszont sok olyan háromszéki gazda várja, aki előreláthatóan biztosítást kötne kultúráira vagy állataira.