Három nap alatt 24 155 érdeklődő vett részt a Sepsi Tabakó Fesztivál második kiadásán, amelynek megvalósításán 240 önkéntes és 75 szervező dolgozott. Vargha Fruzsina, Sepsiszentgyörgy alpolgármestere tegnap sajtótájékoztatón értékelte a rendezvény sarokszámait, reagált az éjszakai hangerőre vonatkozó lakossági panaszokra és megoldást ígért a problémákra. Bár nincs még meg a jövő évi pontos dátum, az biztos, hogy tervezik a Sepsi Tabakó Fesztivál folytatását.
A Sepsi Tabakó Fesztivál második kiadására 24 155 fesztiválozó látogatott el az egykori dohánygyárba, ami szinte háromezerrel meghaladta a tavalyi részvételi számot. Vargha Fruzsina kiemelte, a rendezvény megvalósításán nagyon sokan, fáradtságot nem kímélve dolgoztak, és hittek a sikerben. Összesen 240 önkéntes, 75 szervező és több intézmény – Sepsiszentgyörgy Polgármesteri Hivatala, a Kónya Ádám Művelődési Ház, a Komitátusz, a Mathias Corvinus Collegium (MCC), valamint a VIBE Fesztivál – vette ki részét a szervezésből, segítette a 118 programpont megvalósulását.
A fő szervező elmondta, nagy hangsúlyt fektettek arra, hogy a helyi közszereplők és fiatal tehetségek is lehetőséget kapjanak: az 55 zenei előadóból 16 sepsiszentgyörgyi volt, a 29 szakmai program közül 16-ban szerepelt helyi felszólaló, ugyanakkor 7 nemzetközi és 2 román meghívott is megtisztelte jelenlétével a háromnapos eseményt. A számoknál maradva kiemelte: kilenc helyi civil szervezet biztosított minőségi programokat az „első műszak” keretében.
Vargha Fruzsina több tanulságot is levont az idei szervezés kapcsán, amelyek segítenek abban, hogy jövőre még sikeresebb legyen a Sepsi Tabakó Fesztivál. Az éjszakai bulik helyszíneit remélhetőleg ismét beltérre költöztetik majd, hogy csökkentsék a zajszennyezést. Idén ugyanis az utolsó pillanatban történt biztonsági ellenőrzés miatt a „harmadik műszak” kültéri helyszínre kényszerült, ami zavarta a környéken élőket.
Mivel többen felvetették, hogy a Szent György Napokon már éjfél előtt lezárják a programokat, ellenben a Sepsi Tabakó Fesztiválon hajnalig dübörgött a zene, Varga Fruzsina kifejtette: a két rendezvény helyszíne más tulajdonjogi besorolásba tartozik, ezáltal más törvénykezés érvényes rájuk. A városnapok köztéren zajlik, ez esetben a törvény előírja, hogy 23.30-tól csendóra lép érvénybe. A Sepsi Tabakó helyszíne, az egykori dohánygyár pedig a város magánterülete, tehát nem vonatkozik rá a közterekre érvényes szabályozás.
A sepsiszentgyörgyi rendezvényen a FestiPay kártyákra kellett feltölteni a költekezésre szánt összegeket, és sokan panaszkodtak, hogy nem tudták visszaváltani az el nem költött pénzüket, ugyanis csak vasárnap délelőtt 10-ig volt rá lehetőségük. Varga Fruzsina rámutatott: az erre vonatkozó szabályzatot számos fórumon közzétették, mégis elkerülte egyesek figyelmét, ezért a jövőre nézve körültekintőbb tájékozódást kér a résztvevőktől. A kártyákon maradt pénzek a fesztivál költségvetésébe kerülnek és azt a rendezvény kiadásaira fordítják.
„Azt, hogy 24 ezren együtt ünnepelhettünk, találkozhattunk, bulizhattunk, többek között az önkénteseknek köszönhetjük. Ha ezeket az embereket elveszíti Sepsiszentgyörgy, ha úgy döntenek, hogy nekik nincs miért maradniuk, akkor mi is pakolhatunk. Ők lesznek azok az emberek, akik tanítani fogják a gyermekeinket, akikből közösségünk, kulturális intézményeink vezetői kikerülnek, és nagyon büszke vagyok arra, hogy együtt dolgozhattunk. Fontos, hogy ezek a tizenévesek megkapják azt a tiszteletet, ami jár nekik, mert ők nekünk és értünk dolgoznak, bennük van a jövő” – fogalmazott az alpolgármester.