A Székely Mikó Kollégium konferenciatermében a Kovászna Megyei Tanfelügyelőség tanévkezdő értekezletén az iskolaigazgatók tegnap átvették az intézményükben tanulmányaikat idén megkezdő diákoknak szánt iskolatáskákat. A Kovászna Megye Tanácsa Iskolatáska-programja által 2239 előkészítős kisdiák (1155 fiú és 1084 lány) jut tolltartót, névcédulát, színes és grafit ceruzát, kulacsot és szendvicses dobozt tartalmazó táskához.
Tamás Sándor, a megyei tanács elnöke a megyei önkormányzat egyik legsikeresebb családtámogató programjának nevezte az Iskolatáska-programot, mondván: a visszajelzések azt mutatják, minden család – társadalmi helyzetétől függetlenül – jó néven veszi és szívesen fogadja az ajándékot, a legkisebbek pedig előszeretettel viselik a táskákat. Az elmúlt tizenegy évben húszezernél több iskolakezdő örvendett az ajándékoknak – mondta.
Nem ez az egyetlen program, amelyben a tanulók és a kisgyerekek érdekében részt vesznek. Partnerségben a helyi önkormányzatokkal és a Diakónia Keresztyén Alapítvánnyal több helységben biztosítanak meleg ételt több száz fiatalnak, illetve segítenek a tanulásban is. Jó lenne, ha a kormány a tízórais programot átalakítaná, tej és kifli helyett – azok amúgy is gyakran végzik kukában vagy állatok előtt – pedig meleg ételt biztosítanának a diákságnak. Próbáltak már hatni a kormányra, de egyelőre megértésre nem találtak – jelentette ki Tamás Sándor.
A megyeitanács-elnök szólt az általuk benyújtott 36 millió lej összértékű uniós pályázatról is, melynek következtében harminckét vidéki önkormányzat harminchat oktatási intézményének felszereltsége javult jelentősen, többek közt korszerű informatikai és természettudományi laboratóriummal. A megyevezető elmondta azt is, idén Szentkatolna, Bereck, Málnás, Nagypatak községek 150–150 ezer lej, Zabola 100 ezer lej, Nagyajta és Vargyas 75–75 ezer lej, Kovászna pedig 50 ezer lej támogatást kapott a megyei tanácstól oktatási intézmények, tantermek felújítására.
Uzon és Bereck önkormányzatai a héten vettek át egy-egy 16+1 férőhelyes iskolabuszt a helyi diákok számára, s hamarosan több korszerű autóbusz is fog közlekedni az utakon, ugyanis a megyei tanács harmincöt helyi önkormányzattal partnerségben 36 elektromos iskolabuszra pályázott az országos helyreállítási terv keretében.
„Hosszú távon diák- és családbarát megyévé akarjuk tenni Háromszéket. Más megyéktől eltérően olyan önkormányzati programokat indítottunk, amelyek a helyi, főként vidéki közösségeket segítik, leginkább a fiatalokat érintve. Az elmúlt tíz évben a legkisebbeket célzó játszótér-felújítási programon át a könyvtár, kultúrotthon és sportlétesítmények korszerűsítésén túl hangsúlyt fektettünk az ifjúsági terek kialakítására a helyi önkormányzatokkal közösen”– fogalmazott Tamás Sándor.