Ágazatonként eltérő összegekkel támogatják az állattenyésztési pályázatokat, és a pontszerzési lehetőségek is eszerint különböznek. A DR 20-as intézkedésre a pályázat meghirdetése október közepére várható.
Az állattenyésztés fejlesztésére összesen 224,6 millió euró lesz pályázható. Ezt az összeget ágazatonként megosztják. A legtöbbet, 98,8 millió eurót a sertéstenyésztés kapja. A szarvasmarha-tenyésztők pályázataira 67,4 millió eurót szánnak, a juh- és kecsketartók 15,7 millió, a háztáji szárnyast és egyéb állatot nevelők, valamint a méhészek 22,4 millió euróra pályázhatnak, a tojótyúkfarmok a feljavított zárt ketreces tartásra és a szabadtartásos átállásra 22,2 millió eurót igényelhetnek. A pontszerzési lehetőségek az ágazatok függvényében különböznek.
A megyei vidékfejlesztési hivataltól kapott információ szerint elég sok pályázatra számítanak, ezek túlnyomó része a szarvasmarha-tenyésztés korszerűsítését célozza meg, valamint lehetséges néhány juhos pályázat is. Ezért a pontszerzési lehetőségeket a többi ágazatban nem részletezzük, a hivatal szakemberei bárkit eligazítanak Sepsiszentgyörgyön a Szemerja negyedi székhelyen, a Babeș–Bolyai-egyetem épületében.
Szarvasmarha-tenyésztés
A szarvasmahás pályázatoknál tíz pont jár, ha a pályázó szövetkezet vagy termelői csoport, s ha egyetlen tag gazdaságának SO-értéke nem haladja meg a tagok gazdaságainak összesített SO-ja 30 százalékát.
Húsz pont szerezhető, ha a pályázó közepes nagyságú gazdaság, értéke 12 ezer és 250 ezer SO között van. Ez a pontszerzési lehetőség nem jár a termelői csoportok vagy szövetkezetek esetében.
Öt pont jár abban az esetben, ha a pályázó ökogazdálkodást folytat.
A precíziós állattartásra, valamint az automatizálásokra és digitalizálásra 15 pont jár. Ide tartozik az állatok egészségi állapotának számítógép-programos követése, farmvezetési számítógépes programok, robotizálás (pl. fejőrobotok vásárlása), a fejési adatok számítógépes ellenőrzése, regisztrálása és egyebek. A 15 pont megszerzésének feltétele, hogy ezen beruházások értéke a pályázat elszámolható értékének legalább 10 százalékát jelentse.
Öt pont jár azon beruházások esetén, amelyek a körforgásos gazdálkodást célozzák meg. Olyan pályázatok kaphatják meg, amelyeknél a beruházás a minimálisra csökkenti a farmon keletkező hulladékokat, újrahasznosítva azokat, például a trágya és növényi maradványok komposztálása speciális bioreaktor rendszerrel, biogáz előállítása saját használatra.
Öt pontot kap az a pályázat, amelyben újrahasznosítható energiaforrásokat használnak fel (napelemek, szélturbina stb.), és ezek értéke több mint 2 százaléka a pályázat teljes értékének. Az így előállított energia csak saját fogyasztásra használható.
A pályázónak tíz pont jár, ha a támogatás segítségével termék-előkészítést (kondicioálást) valósít meg, vagy a saját termékeit farmszinten feldolgozza. Termék-előkészítésnek számít a tejhűtők, a tej szállítására alkalmas vezetékek, tejminőség-ellenőrző berendezések vásárlása. A húsnál kondicionálásnak számít a farmszinten történő vágás, darabolás, hűtőkamra létesítése.
Öt pont jár abban az esetben, ha a pályázó a termékeit a saját farmjáról értékesíti, vagy ha a pályázat letevésekor bizonyítja, hogy a termék legalább 30 százalékát 200 kilométeres körzetben vagy a szomszédos megyékben értékesíti.
Ha a pályázó állatai be vannak biztosítva, azzal tíz pont szerezhető. Itt feltétel, hogy a biztosítás meg legyen kötve a beruházás megvalósításának éveiben (két-három év) és a követési ötéves időszakban. Az építkezéses pályázatoknál elfogadott a gazdasági épületek bebiztosítása is.
Húsz pontot kap az a pályázó, akinek az aktív régisége a mezőgazdaságban legalább három év. Ezt egy mérlegképes könyvelőnek saját felelősségre tett nyilatkozattal kell bizonyítania, s a mezőgazdasági tevékenységből származó jövedelemnek a cég összjövedelme legalább felét kell kitennie.
A juhoknál és kecskéknél 15 pont jár, ha a pályázó szövetkezet vagy termelői csoport. 10 pontot kap az a pályázó, akinek gazdasága közepes méretű, vagyis nem haladja meg a 250 000 euró SO értéket.
10 pont jár az ökogazdálkodásért, 7 pont a precíziós állattartásra, valamint az automatizálásokra és digitalizálásra. 5 pontot ér azon beruházások megvalósítása, amelyek a körforgásos gazdálkodást célozzák meg. 8 pont szerezhető azzal, ha újrahasznosítható energiaforrásokat használnak fel (napelemek, szélturbina stb.), s ezek értéke több mint 2 százaléka a pályázat teljes értékének.
20 pontot kap az a pályázat, amely termék-előkészítést (kondicionálást) vagy a saját termékek farmszintű feldolgozását is tartalmazza. A juhállomány biztosítására 5 pont jár. És végül 20 pontot kap az a pályázó, aki legalább hároméves aktív régiséggel rendelkezik a mezőgazdaságban.