A Magyar Unitárius Egyház Főtanácsa pénteken Baróton a helyi unitárius templomban ülésezett. Megemlékeztek a közelmúltban elhunytakról, egyházi jogszabályokat módosítottak, hivatali jelentéseket fogadtak el. Esküt tett Andrási Benedek főjegyző, Biró Attila, a Háromszék-Felsőfehéri Unitárius Egyházközség esperese és további főtanácsi képviselők.
A délelőtti tanácskozáson módosították az egyház életét meghatározó Szervezeti és Működési Szabályzatot, eltörölték annak 67. cikkelyét, amely arról rendelkezett, hogy az unitárius lelkész házastársa kötelező módon csak unitárius vallású lehet. Az egyházi elnökség által előterjesztett javaslat a kötelező kitételt módosította volna ajánlottra, ám hosszas vita után a testület úgy döntött, hogy töröljék el a teljes cikkelyt.
A délutáni órákban sorra kerülő ünnepi gálán Benedek-Huszár János, Barót polgármestere köszöntötte az egybegyűlteket, és kifejezte örömét, hogy a tanácskozást Erdővidék központjában szervezték meg: jelenlétükkel megtisztelik a várost – mondotta. Az elöljáró a vendégek számára röviden ismertette Erdővidék múltját és szólt jelenéről is. Mint mondotta, az elmúlt harminc évben csökkent a magyar lakosság, közben nőtt a román ajkú romák száma, fontos tehát, hogy közösségünk, felekezettől függetlenül, közösen cselekedjen. A város igyekszik minden tőle telhető segítséget megadni az egyházaknak, hogy munkájukat minél jobban és szerteágazóan tudják ellátni, s próbálják bevonni a helyi eseményekbe is, a város ünnepein rendszeresen felkéri a lelkészeket szolgálatra, kórusait és nőszövetségeit pedig arra buzdítja, részvételükkel járuljanak hozzá azok színesebbé tételéhez.
A lelkészképesítő oklevelek átadása előtt Kovács István, a Magyar Unitárius Egyház püspöke elmondta: 2001-ig minden lelkész részesült ilyen oklevélben, aztán a hagyomány valamiért megszakadt. A hiányt pótolni szeretnék, de még keresik a módját, az igazi az lenne, ha az okmányokat az akkori vezetők tudnák aláírásukkal ellátni – jelentette ki.
Az egyháznak tett szolgálataiért id. dr. Gyerő Dávidnak (Sepsiszentgyörgy) tiszteletbeli egyházköri felügyelő gondnoki, Bedő Andrásnak (Sepsiszentgyörgy), Bogyor Annának (Barót) és Krausz Elvirának (Barót) tiszteletbeli keblitanácsosi, id. Loghin Sándornak (Küküllődombó) tiszteletbeli gondnoki, néhai id. Mátyás Sándornak (Küküllődombó) pedig post mortem tiszteletbeli gondnoki címet adományoztak.
Köszöntötték az idén 80. életévét betöltő Vass Mózes nyugalmazott lelkészt. Az ünnepelt jó kedéllyel, humorosan válaszolta meg a Kriza János püspöki helynök által tolmácsolt jókívánságokat, miközben arról is beszélt, mi mindent kapott élete során az unitárius egyháztól és annak hat püspökétől. Legtöbbet, harmincegy évet Kőhalomban szolgált, ahol megadatott, hogy közösséget építsen, tornyot emeljen, harangot szenteljen, népét és egyházát szolgálhassa. Szavait és közel negyvenéves egyházi szolgálatát az ünneplők hosszú tapssal köszönték meg.
Méltatták a tavalyi főtanácsi ülés óta nyugalomba vonult unitárius lelkészeket, Márkos Ervin Sándort (Homoródjánosfalva), Orbán Dezsőt (Pipe), Balázs Tamást (Tordatúr), illetve a nyugalomba vonult világi alkalmazottakat, Bulbuka Csabát (Kolozsvár) és Rezi Évát (Kolozsvár).
Elismerésben részesült a hitéleti és missziói munka terén elért kiemelkedő eredményiért Buzogány-Csoma István szentivánlaborfalvi-kézdivásárhelyi lelkész és neje, Buzogány-Csoma Csilla sepsiszentgyörgyi kórházlelkész, valamint Gábor Vilmos és Bucs Ildikó gondnokok gyülekezetépítő munkájukért. Az oktatás terén dr. Pál Tünde (Sepsiszentgyörgy) kiemelkedő egyházszolgálati teljesítményéért mondtak köszönetet. A gazdálkodás terén az Alsófelsőszentmihályi Unitárius Egyházközséget és Varró-Bodoczi Barna lelkészt (Szentgerice) díjazták. A közigazgatás terén Fazakas Lajos Levente lelkész, a Marosi Unitárius Egyházkör esperese részesült elismerésben. Méltatták a lókodi Kiss Rozália Ökumenikus Öregotthon hiánypótló tevékenységét, Bodoczi Annamária (Bethlenszentmiklós/Bukarest) unitárius és magyar szórványközösség megőrzéséért végzett szolgálatát, Nagy Gizella (Marosvásárhely) nőszövetségi vezető lelkiismeretes munkáját és Isztojka Máté (Szentábrahám) ifjúsági téren végzett példaértékű tevékenységét.
Kovács István a főtanácsi ülés zárszavaként megválaszolta Benedek-Huszár János azon kérdését, hogy Erdővidék hol helyezkedik el a Magyar Unitárius Egyház térképén. Mint fogalmazott, ha a térképnek van szíve csücske, akkor Erdővidék az – hagyományból és jelene miatt is.
Kovács István áldásában nagyanyjáról emlékezett meg, mondván: ünnepekkor mindig ő jut eszébe, úgy tudta a kályha parazsát összehúzni, hogy a körülötte állók úgy érezhették, az egész világ kimelegíthető általa. Az egymást szerető közösség is úgy képes melegíteni egymást, mint annak az öreg kályhának a parazsa – mondotta.