SepsiszentgyörgyA szabadságba vetett hit megmaradt

2023. október 7., szombat, Közélet

Ne a halálukra, hanem az életükre, az általuk képviselt eszmeiségre emlékezzünk az aradi vértanúk kivégzésének évfordulóján – jelentette ki Markó Attila volt háromszéki parlamenti képviselő a Bod Péter megyei könyvtár épülete mögött felállított kopjafáknál lezajlott október 6-ai ünnepségen.

  • Albert Levente felvételei
    Albert Levente felvételei

A Székely Mikó Kollégium visszaszolgáltatásáért igazságtalanul elítélt, nyolc év után Magyarországról hazatért politikus felhívta a figyelmet arra, hogy az 1848-49-es forradalom és szabadságharc elfojtása után húsz évnek sem kellett eltelnie ahhoz, hogy a világ felismerje az önrendelkezés jogosságát, és arra is, hogy e napon 13 különböző nemzetiségű és vallású emberre emlékezünk, akik kezet adtak egymásnak a szabadságért. A szabadságba vetett hit megmaradt, de nekünk is tennünk kell érte, a mi feladatunk mindentől függetlenül a végsőkig való kitartás – szögezte le.

„Szolgáltam, szolgáltam, mindig csak szolgáltam. És halálommal is szolgálni fogok! Forrón szeretett magyar népem és hazám, tudom megértik ezt a szolgálatot.” – idézte a legidősebb vértanú, Aulich Lajos utolsó mondatát Beke Mihály András, aki Magyarország csíkszeredai főkonzulátusa részéről érkezett. Beszélt a vértanúk jelképekkel teli életéről, és megjegyezte: a történészek ugyan vitatnak egy-egy eseményt, a nemzet emlékezete azonban hitelesebb. A szabadságharc az egész nemzet közös élménye volt, és a gyász is azzá vált, s bár mi magyarok nem szűkölködünk a gyásznapokban, mégis itt vagyunk, a gyászból is tudunk erőt meríteni. Kitért arra, hogy nem csupán 13 kivégzés történt 1849. október 6-án, hiszen a Batthány Lajos miniszterelnökre kirótt halálos ítéletet is e napon hajtották végre Pesten; az aradi vértanúk sem 13-an, hanem 17-en voltak, hiszen a szabadságharc leverését követően 1849. augusztus 22-től 1850. február 19-ig Aranyosi Ormai Albert ezredes, Kazinczy Lajos ezredes, Lenkey József tábornok és Ludwig Hauk alezredes is a megtorlás áldozata lett. Székely mártírok is vannak: a Makk-féle felkelés vezetőit, Török János tanárt, Gálffy Mihály ügyvédet és Horváth Károly földbirtokost 1952-ben Marosvásárhelyen, Váradi Józsefet és Bartalis Ferencet pedig 1854-ben Sepsiszentgyörgyön végezték ki.

 

 

A mikós diákok zenés irodalmi műsora után, a cserkészek és vitézek sorfala előtt a kopjafákat faragó és gondozó Balázs Antal nyugalmazott tanító üdvözölte a jelenlevőket, barátaiként, hiszen minden évben nagyjából ugyanazokat az arcokat látja. Elmondta, hogy a 13 aradi vértanú mellé 3 másik, nem akkor és nem ott kivégzett szabadságharcosnak is kopjafát állított, és további 9 olyan történelmi személyiségnek, akik „velük együtt emelgették a 48-as szabadságharc zászlaját”. Felidézte, hogy a hősök közül nem is mindegyik tudott magyarul, Bem például azt az egy szót ismerte, hogy Előre, de nem is kellett több. Végül a fiatalokhoz fordulva kijelentette: a helytállás a harmadik évezredben is nagy dolog.

Áldást Péterfi Ágnes unitárius lelkész mondott. A vértanúk elsősorban az égi ítéletet tartották szem előtt, ezért bölcsességet, bátorságot, alázatot, hitet, kitartást, erőt, élniakarást kívánt, hogy múltunkat megtartva az utánunk jövőknek is biztos alapot kínáljunk.

A koszorúzást követően a jelenlevők elénekelték a magyar himnuszt, majd levonultak az Erzsébet-parkban levő 1848-as emlékműhöz, ahol az újabb koszorúzás előtt a Sepsiszentgyörgyi Magyar Férfidalárda adott elő rövid műsort. A megemlékezés a székely himnusz közös eléneklésével zárult.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt kíván-e venni a december elsejei parlamenti választásokon?









eredmények
szavazatok száma 1538
szavazógép
2023-10-07: Közélet - Nagy D. István:

Kannabisz termesztőkre csaptak le (Házkutatás Sepsiszentgyörgyön)

Nagy erőkkel szálltak ki péntek reggel a csendőrség, valamint a rendőrség szervezett bűnözés elleni egységei a sepsiszentgyörgyi Templom utcába, ahol az első információkból marihuána után kutakodtak, majd utóbb kiderült, a megyében több helyszínen is kutakodtak, és jelentős mennyiségű vadkendert/kannabiszt találtak. A rendőrség szervezett bűnözés elleni osztályának nyomozói (Brassóból és Háromszékről) a szervezett bűnözés elleni ügyészség (DIICOT) ügyészei irányításával végezták a házkutatásokat, a  sepsiszentgyörgyo akcióban is a csendőrség különleges egységei, a köznyelven maszkosokként ismertek is elkísérték, egy keresőkutyás egység is jelen volt a pénteki akcióban, illetve a megyei rendőrkapitányság más osztályai is.
2023-10-08: Közélet - Demeter Virág Katalin:

Kürtőskalács, a megunhatatlan klasszikus csemege

Háromszéki csapat, a szentivánlaborfalvi Simon család kürtőskalácsa érdemelte ki az idei Kürtőskalács – Édes ízek fesztiválja legjelentősebb elismerését szombaton, ők használhatják a következő egy évben termékeik értékesítése, népszerűsítése során az Év székelyföldi kürtőskalácsa minősítést, ezzel mintegy szavatolva, hogy hagyományos, cukormázas borítású kürtősük hasonló alapanyagokból és technikával készül, mint a verseny során értékelt darab. A közönség szavazata alapján ugyancsak háromszéki csapat, a Melinda kürtőskalács népszerűsítheti a határokon túl Székelyföld kedvenc desszertjét: Vincze Loránt európai parlamenti képviselő meghívására ők Brüsszelben mutathatják be jövő év elején a hagyományos kürtőskalács elkészítését.