Tájékoztatni és „érzékenyíteni” kell a társadalmat a holokauszttal kapcsolatban, ez hozzásegít ahhoz, hogy a szörnyű események ne ismétlődhessenek meg – hangsúlyozta a holokauszt romániai emléknapja alkalmából kiadott üzenetében Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A kormányfő rámutatott, kötelességünk emlékezni a pogromokra, a halálvonatokra, az időszak szörnyű visszaéléseire, a társadalmat tájékoztatni, „érzékenyíteni” kell a holokauszt drámájával kapcsolatban, hiszen ez elengedhetetlen ahhoz, hogy a tragikus események ne ismétlődhessenek meg. Hozzátette, konkrét intézkedésekre is szükség van, amelyek lehetővé teszik a túlélők és az áldozatok leszármazottai számára, hogy megbirkózzanak a kihívásokkal. Kijelentette, Románia jelentős lépéseket tett a holokauszt felvállalása, a rasszizmus, valamint az antiszemitizmus elleni küzdelem terén, és folytatni kívánja ezeket az erőfeszítéseket.
Üzenetében Marcel Ciolacu elítélte az Izrael elleni terroristatámadásokat, és részvétét fejezte ki az áldozatok hozzátartozóinak. „A túszokat, különösen a civileket, azonnal szabadon kell bocsátani. A civileket ért támadások és visszaélések bármilyen formája elfogadhatatlan. Ismételten határozottan elítélem a terrorizmust, és imádkozunk a békéért” – zárta üzenetét a kormányfő.
Iohannis: Ilyen tragédia soha ne történjen meg
A holokauszt áldozatainak romániai emléknapja alkalmából megfogalmazott üzenetében Klaus Iohannis államfő leszögezte: a hatóságok kötelesek minden erőfeszítést megtenni az antiszemita és idegengyűlölő megnyilvánulások megelőzésére és hatékony leküzdésére. Kifejtette: a jelenlegihez hasonló nehéz időszakokban a populizmus termékeny talajt kínál az emberi tudat manipulálására, és a szélsőségesség könnyen követőkre lel. Üzenetében felidézte a 82 évvel ezelőtti eseményeket, nyomatékosítva, hogy október 9-én az akkori román hatóságok olyan döntést hoztak, amelynek tragikus következményei örökre beíródtak a történelembe. „A zsidók deportálása Transznisztriába a román állam és polgárai egy része gyűlöletének és intoleranciájának a csúcspontját jelentette. A zsidó közösségeket és imahelyeiket ért támadások, a zsidó emberek üldözése és az ellenük elkövetett barbár bűncselekmények az előítéletek, a megkülönböztetés és a tudatlanság következményeinek tagadhatatlan tanúsága. Egy kemény és szégyenteljes lecke, hogy megértsük: a múlt megismerése és a holokauszt áldozatai emlékének ápolása az egyetlen garancia arra, hogy egy ilyen tragédia soha többé ne ismétlődjön meg” – hangsúlyozta az államfő.
Iohannis ugyanakkor rámutatott, hogy a jelenlegi tanévtől kezdődően bevezették a középiskolai tantervbe A zsidók történelme. A holokauszt tantárgyat. „Csak az oktatás révén lehet a fiatal generációkat arra ösztönözni, hogy elfogadják és magukévá tegyék a demokratikus életelveket és értékeket, csak így érhető el, hogy olyan társadalmi környezetben fejlődjenek, amely a toleranciára, a jogok, a szabadságjogok és mindenekelőtt az emberi méltóság tiszteletére épül” – nyomatékosította üzenetében Klaus Iohannis.