Amikor sokan arról beszélnek, arrafelé tart a világ, hogy a szomszédok sem ismerik egymást, az alig hétszáz lelkes Középajtán a régi kalákák mintájára fogott össze a közösség a hét végén, hogy a júniusban felavatott ravatalozó körüli területet szépítse, kényelmes sétálót építsen a temető felé.
A nagyajtai önkormányzat által a Kicsi-szeren magántulajdonból megvásárolt bennvalón sok minden változott az elmúlt években. Lebontották a romos épületeket, rendezték a terepet, és a Zöld Út Kft. felépítette a Tusa-llyés Attila által tervezett ravatalozót. A födött kültéri felülettel együtt az építmény tágas, a temetőhöz közel helyezkedik el, jónak bizonyult az önkormányzat választása, mely kivárta, amíg a bennvaló helyzetét a család hagyaték útján rendezte, és eladhatóvá vált.
Bihari Edömér, Nagyajta polgármestere lapunknak elmondta, az önkormányzat saját költségén vásárolta meg az említett bennvalót és építtette fel a középajtai ravatalozót. Közel egymillió lejbe került az építkezés. Az odavezető útszakaszt is sikerült kikövezniük, de a ravatalozó mögötti területrész rendezésére, bekerítésére nem tudtak anyagiakat fordítani. Igen hálás a középajtai közbirtokosságnak, hogy ezt felvállalták, és nemcsak az anyagot biztosítják a százhatvan méter hosszúságú kerítéshez, a kövezett sétálósáv létrehozásához, hanem megszervezték a múlt hét végi kétnapos kalákát is, amelyen pénteken negyvenhatan, szombaton huszonnégyen vettek részt.
Annak az öt helyi kőművesnek, akik önként vállalták a szakmai hozzájárulást, Kovács Zoltán, a Középajtát képviselő önkormányzati tanácstag, a helyi közbirtokosság alelnöke külön köszöni a munkát, de azt is kiemelte: a közbirtokosság tagjai, az önkormányzati tanácstagok, a református egyház presbiterei mellett helyi fiatalok és idősek is részt vettek a kalákában, jött unoka is, a rangidős pedig Simon Áron tanító bácsi volt.
Kovács Zoltán a közbirtokosságok felelősségére hívta fel a figyelmet, amelyeknek tenniük kell a közösségért, Nagyajta polgármestere pedig azt hangsúlyozta: az ember jónak születik, és csak akkor él igazán, ha másokért is él.
A területen lévő gazt eltakarították, a kapulábak állnak, a kerítés tartóoszlopai a helyükön vannak, a munkát folytatják. A kezdeményezők, szervezők abban bíznak, a helyi közösség értékeli azt, amit közös erővel valósítottak meg, s annak gondját viseli, mert amit ők építenek, az az övék.