Magyarország két nagyszerű magyar elme világraszóló sikerét ünnepli – mondotta Novák Katalin köztársasági elnök hétfő este Budapesten, amikor díszvacsorát adott a két Nobel-díjas tudós, Karikó Katalin és Krausz Ferenc tiszteletére a Pesti Vigadóban.
„Vágyunk a pillanatokra, amikor átérezhetjük a magyar nemzet mindenekfelett való, magától értetődő összetartozását, és ilyen a mostani pillanat is – hangsúlyozta az államfő. Hozzátette: Karikó Katalin és Krausz Ferenc a miénk, hozzánk tartoznak, ahogy mi is hozzájuk. Nobel-díjasaink magyarságukat mindig vállaló, arra büszke, megharcolt életű, küzdelmekben edzett emberek. Hozzáfűzte: örülni sok mindennek lehet, de az igaz öröm az, amikor egymásnak örülhetünk. Karikó Katalin és Krausz Ferenc számára is erőforrásul szolgált az a tudás, amit magyar tanáraiktól a magyar iskolákban kaptak.
Karikó Katalin biokémikus, aki Drew Weissman amerikai mikrobiológussal együtt az idei orvosi-élettani Nobel-díjat az mRNS-alapú vakcinák kifejlesztését megalapozó felfedezéseikért kapta, beszélt arról, hogy a kisújszállási vályogházban, ahol felnőtt, nem volt folyóvíz, mégis a boldogság szigetén töltötte gyermekkorát. Korán megtanulta, hogy a kemény munka része az életünknek.
Krausz Ferenc magyar fizikus, aki Pierre Agostini Egyesült Államokban tanító francia fizikus és Anne L’Huillier Svédországban dolgozó szintén francia fizikus társaságában kapta meg az idei fizikai Nobel-díjat, elmondta, a magyar emberek átlagéletkora öt-hat évvel alacsonyabb, mint az EU-átlag, amelynek hatása behúzott kézifékhez hasonlítható a magyar társadalom számára. Eddig nem volt olyan diagnosztikai eljárás, amely korai észlelést, megbízható védelmet nyújtott volna a rák, a szív- és érrendszerei betegségek, az anyagcserezavarok ellen, emellett megfizethető is. Azt remélik, hogy találtak egy eljárást, amely képes lehet ezeket a feltételeket kielégíteni.