Ha a pályázási kedv és az eddig elért sikersorozat folytatódik, az Erasmus+ program hétéves ciklusának végére, azaz 2027-re Háromszék legtöbb középiskolája és vidéki tanintézménye felkerül az Erasmus+ mobilitásban részesülő tanintézmények listájára – állítja az uniós pályázatokért felelős háromszéki tanfelügyelő. Madár Júlia ezt abból az alkalomból mondta lapunknak, hogy a több iskola részvételével tartott múlt heti sepsiszentgyörgyi Erasmus-bemutatón bebizonyosodott: egyre több iskola fektet energiát abba, hogy diákjai és pedagógusai eljussanak európai tapasztalatcserére.
A Székely Mikó Kollégiumban rendezett eseményen sepsiszentgyörgyi, bodzafordulói, rétyi és kézdiszentkereszti diákok és pedagógusok vettek részt, akik az Erasmus-programban szerzett tapasztalataikat osztották meg egymással. A házigazda iskola részéről Sztakics Éva igazgató köszöntötte a jelen lévő diákokat és pedagógusokat, valamint azoknak az intézményeknek a képviselőit, amelyek Erasmus+ akkreditációval rendelkeznek: sepsiszentgyörgyi Mikes Kelemen Elméleti Líceum, Székely Mikó Kollégium, Mihai Viteazul Főgimnázium, bodzafordulói Mihail Sadoveanu Általános Iskola, sepsiszentgyörgyi Csutak Vilmos Pedagógusok Háza, Megyei Erőforrás és Nevelési Tanácsadó Központ, Kovászna Megyei Tanfelügyelőség.
Az iskolavezető köszöntőjében hangsúlyozta: az Erasmus+ pályázaton való részvétel ösztönzően hat a diákokra és pedagógusokra, hogy ismerjék meg más országok oktatását is, itthon pedig az érintett iskolákban adják tovább tapasztalataikat és amit tudnak, hasznosítsanak az újonnan szerzett ismeretekből. A rendezvény célja, hogy a programban részt vevő diákok ismerjék meg egymást, tudják meg, ki hol járt az Erasmus+ révén.
A 2022 június és 2023 augusztus közötti Erasmus-évben a Székely Mikó Kollégiumból nyolcvannyolc diák vett részt külföldi iskolalátogatáson, közülük negyvenen Magyarországon, de spanyolországi, finnországi, olaszországi és portugáliai tapasztalatcserén is járt egy-egy csoport, a Mikes Kelemen Elméleti Líceumból harminchat diák utazott, fele-fele arányban Spanyolországba és Franciaországba, a bodzafordulói Mihail Sadoveanu Általános Iskolából hét tanuló vett részt hasonló csereprogramon – tájékoztatott Madár Júlia. A megyei tanfelügyelőség Erasmus-konzorciuma révén tíz vidéki iskolából (rétyi, kökösi, nagypataki, sepsibükszádi, gidófalvi, szentléleki, kézdiszentkereszti, szentkatolnai, vargyasi és magyarhermányi) harminc tanuló és hat tanár utazott Görögországba. A fogadó iskolákban a diákok tanórákat hallgattak, közös programokon vettek részt környezetvédelmi, digitális világ, kultúra témakörben és a sport területén, valamint meglátogatták az érintett városok turisztikai és kulturális nevezetességeit.
A programbemutatón az élménybeszámolókat a diákok magyar, román és angol nyelven tartották, kevés francia és spanyol szöveggel még érdekesebbé tették a bemutatókat. A szervezők ezáltal a többnyelvűséget kívánták népszerűsíteni a diákok körében és érzékeltetni az ezzel járó lehetőségeket – hangsúlyozta a tanfelügyelő. A rendezvényre ételkülönlegességekkel is készültek a diákok, olyan ínyencségekkel, amelyek az általuk meglátogatott európai országok hagyományos finomságainak számítanak.