Közzétette a pénzügyminisztérium azt a tervezetet, amely korlátozza az önkormányzatok és közintézmények kiadásait, ugyanakkor elnapolja a közalkalmazottak bérhátralékainak kifizetését. Az intézkedéscsomagot a tervezettnél nagyobb költségvetési hiánnyal indokolják.
A sürgősségi rendelettervezet részletei már a hét elején kiszivárogtak, most azonban hivatalossá vált, hogy megszorítások elé néznek a helyi hatóságok és közintézmények. Az egyik javaslat szerint az év hátralevő részében közpénzből nem finanszírozhatók koncertek, fesztiválok, versenyek, ünnepségek, és a november-december havi kiadások nem haladhatják meg a január–szeptemberi időszak havi átlagát. A korlátozások nem terjednek ki az adományokból és szponzori támogatásokból finanszírozott közösségi rendezvényekre, a gyógyszerekre és gyógyászati segédeszközökre, az egészségügyi szolgáltatásokra és programokra, illetve a közoktatási intézményekre.
Kiterjed viszont a beruházásokra. Azok az intézmények, amelyek október 31-ig az idei költségvetésükben előirányzott valamelyik kiadás felét sem költötték el, a teljes összeg legkevesebb 10 százalékát öt napon belül kötelesek átutalni a kormány tartalékalapjába. Erre a pénzügyminisztérium fogja felszólítani az érintetteket, és azt is a tárca szabja meg, hogy pontosan mennyi pénzt kell visszaadni.
Megszorítások lesznek a késedelmi kamatok és a közalkalmazottak által kiperelt bérkülönbözetek, illetve hátralékok kifizetésénél is: ezeket csak jövőtől kaphatják meg az érintettek, akkor is csak öt évre terjedő részletekben.
Megállapodtak az építőipari és mezőgazdasági minimálbérről
A kormány egy másik sürgősségi rendelet elfogadását is tervezi, amely az építőipari, valamint a mezőgazdasági és élelmiszeripari dolgozók új minimálbéréről szól. Erről Marcel Ciolacu számolt be közösségi oldalán, kiemelve, hogy a háromoldalú érdekegyeztető tanács tegnapi ülésén sikerült megállapodni az új ágazati minimálbér összegéről, amely 4582 lej, illetve 3436 lej lesz. „Az érintetteknek megígértük, hogy nem fog csökkenni a bérük az egészségügyi hozzájárulás bevezetésével. A mai megállapodás szavatolja, hogy egy lejt sem veszítenek a nettó fizetésükből” – írta. A kormányfő megköszönte a munkáltatói szövetségeknek, hogy megértették „a pillanat fontosságát”, és méltányolta a szakszervezetek segítségét a két kulcsfontosságú ágazat minimálbérének megállapításában. A rendeletet a költségvetési hiány csökkentésére vonatkozó törvény kihirdetése után fogadja el a kormány.