Eddig úgy tudtuk, ahogy a közmondás is állítja, hogy rablóból lesz a legjobb pandúr, mert aki maga is bűnöző volt, az ismeri a dörgést, a bűnözők stiklijeit, és így ha átáll az ellenkező oldalra, könnyen le tudja buktatni azokat.
Az, hogy ez fordítva is igaz, és a törvény embereiből lehetnek a legjobb bűnözők, arra eddig nem is gondoltunk, de most bebizonyosodott a Suceava megyei törvényszék egyik bírónője, Ana Maria Chirilă esetében, akiből a „sötét oldalra” átállva kitűnő „rabló” lett, és nagyszerűen tevékenykedett – mondhatni másodállásban – mint bűnöző. Korrupció, bűnpártolás és más bűncselekmények miatt került áristomba, és akár a régi betyártörténetekben, az ő esetében is volt egy titkos szerelmi szál, mert gyengéd érzelmeket ápolt az alvilági bűnöző Mihai Pînzari iránt, akitől állítólag pénzt, ékszereket, egzotikus üdüléseket kapott, és aki luxusautót is rendelkezésére bocsátott, de őrzés-védést is biztosított számára. Vele együtt Pînzari is rács mögé került, bár az ő rovására még olyan apróságokat is írnak, mint szervezett bűnözői csoport létrehozása, uzsorakamatra való pénzkölcsönzés, személyi szabadság korlátozása. Előzőleg többször is emeltek már vádat Pînzari és bandájának tagjai ellen, ezek kapcsán kért és kapott a bírónő a bűncselekmények elmismásolása céljából kenőpénzeket, nemcsak azoktól, akik felett bíráskodott, hanem az azok környezetében levőktől is. Drogkereskedőkkel például annyira közeli viszonyba került, hogy az egyik ilyen ügyben vizsgált személy gyerekét ő keresztelte meg, és olyan magánrendezvényekre, eseményekre is eljárt, amelyeket azok rendeztek. Amikor a bírónő olyan kéréseket kapott a szervezett bűnözés elleni ügyészségtől, hogy engedélyezze bizonyos gyanúsítottak letartóztatását – köztük van Pînzari esete is –, ő visszautasította ezt, és csak bírósági felügyelet alá rendelte a bűnözőt, akinek bizalmas információkat is átadott.
A bírónőt akár (drog)bárónőnek is lehetne nevezni, mert igen meggazdagodott a drogkereskedelem védelméből, ami különben nem is csoda, mert ő maga is jó drogfogyasztóvá vált. Azzal vádolják, figyelmeztette a drogdílereket arra, hogy figyelik őket, és arra is, hogy mikor csaphatnak le rájuk a „maszkosok”.
Saját házát is a drogfogyasztók rendelkezésére bocsátotta. (Biztosan azért, mert azt biztonságos helynek tekintette, és abban reménykedett, hogy ő a törvényen felül áll, és a drogdílerekkel, drogfogyasztókkal vállvetve fogyaszthat ő is kábítószert.)
Végül a bírónő vesztét az okozta, hogy egy közlekedési bűncselekmény elkövetőjétől 30 ezer euró kenőpénzt kért azért, hogy meggyőzze a bírákat, mentsék fel az illetőt. Egész jó javaslatai is voltak védencei számára, egyes bűnözőknek például azt tanácsolta, hogy a felelősségre vonás elkerülése végett menjenek Olasz- vagy Spanyolországba.
A külföldre menést nemcsak megelőzésként gyakorolják nálunk, hanem a már elítélt bűnözők is gyakran szöknek külföldre, majd ha kiadatási parancsot indítanak ellenük, akkor arra hivatkozva, hogy nálunk rosszak a börtönviszonyok, bizony sokan menekülnek meg.
Aztán egy másik jó módszer a bűnözők megszabadulására az, hogy addig húzzák-nyúzzák ügyük tárgyalását, míg bűncselekményük elévül. Ennek tárgyalására egy órát szentelt a ProTV Románia, szeretlek adása szeptember végén. A dossziék elévüléséhez hozzájárultak az alkotmánybíróság és a Legfelső Ítélő- és Semmítőszék határozatai, amelyek több esetben is segítették a bűncselekmények elévülését. Az igazságszolgáltatás évekig dolgozik a különféle ügyeken, pénzt költenek semmi eredmény nélkül, mert közben az esetek százai szépen elévülnek, és a vádlottak vagy megszabadulnak, vagy végelgyengülésben és jómódban meghalnak, és a végén még az államnak okozott kár sem térült meg, nemhogy a perköltségek. Eltűnt 5000 bűncselekmény, mert elévültek, s amelyekből hasznot húztak politikusok, magas rangú köztisztségviselők, ügyeskedő üzletemberek, de verekedők és nőfuttatók is.
2022. június 26-a és 2023. június 26-a között az ítélethirdetés nélkül lezárt dossziék száma 4657 volt. Ezekből 44 korrupciós, 251 adócsalási ügy, de 46 szervezett bűnözői csoport ellen indított vizsgálat is ugyanígy szűnt meg, és így tovább…
És a bírósági határozatok törvényességéről most ne is beszéljünk. (Lásd Sepsiszentgyörgy zászlóperét.)
Borítókép: Pixabay